Štátna banka ich preto posiela do konkurzu. Informuje o tom denník Hospodárske noviny.

Spočiatku kúpele pôžičku riadne splácali. Do problémov ich mala predvlani dostať zmena systému preplácania procedúr od zdravotných poisťovní, kedy peniaze za úkony dostávali s takmer polročným oneskorením. So splátkami tak začali meškať.

„Už dva roky som banku upozorňoval na tento problém,“ uviedol väčšinový akcionár a generálny riaditeľ kúpeľov Štefan Hrčka. Súd povolil kúpeľom v apríli reštrukturalizáciu, problémy to však nevyriešilo, banka požiadala o predčasné splatenie zvyšku úveru, čo predstavovalo približne deväť miliónov eur.

Kúpele fungujú zatiaľ v klasickom režime. Hroziaci konkurz chce Š. Hrčka za každú cenu odvrátiť. V kúpeľoch dokončujú hotel s 180 lôžkami a wellnessový komplex, prijať plánujú ďalších 50 zamestnancov. Podľa generálneho riaditeľa by sa po dostavbe ich tržby okamžite zdvojnásobili. Na dostavbu však kúpele potrebujú ďalší úver.

Druhý pilier záchrany kúpeľov počíta s posilnením pozície na ruskom trhu. „Uzatvorili sme zmluvu s ruskými štátnymi železnicami, ako aj so zdravotnou poisťovňou Rosgosstrach. Prebiehajú rokovania s ďalšími partnermi,“ uviedol Š. Hrčka.

Budúcnosť kúpeľov závisí od toho ako sa vyrieši situácia so štátnou bankou. Podľa zistení HN si banka prihlásila voči kúpeľom pohľadávku, ktorú správca pre pochybenia poprel. Banka sa proti tomu odvolala.

Krach kúpeľov by o prácu mohol pripraviť až 150 ľudí. Dopad by to malo aj na kúpeľníctvo ako také a ekonomiku Horehronia. Samotná obec Brusno by len na dani z ubytovania a rôznych poplatkoch od kúpeľov prišla o takmer 70-tisíc eur ročne.

V kúpeľoch Brusno sa liečia choroby pečene, pankreasu či obehovej a tráviacej sústavy. Brusnianska minerálka sa ako jedna z mála slovenských vôd vyváža do Ruska.