Uprednostnili odročenie hlasovania o 15 dni s tým, že Nexis aj so svojom majiteľom I. Bezlojom má ešte rokovať o prípadnej dohode so svojím najnespokojnejším veriteľom, ktorým je jeho dodávateľ energií podnik Chemes. Ten drží v rukách J. Molnár.
Chemes so svojim majiteľom totiž nechcú, aby podnik zachraňoval I. Bezloja. Humenčan si chce Nexis kúpiť a následne aj ozdraviť sám.
Záujem za hranicou zákona
Odkladací verdikt veriteľov zaznel až po zhruba päťhodinovej schôdzi. Obe sporiace sa strany si totiž trvali na svojom. I. Bezloja chce výrobcu vlákien na výstuže pneumatík, airbagy a laná udržať vo svojich rukách. A opiera sa aj o to, že on ho do finančných problémov nepriviedol. Do tých firmu vohnal predchádzajúci majiteľ Švajčiar Marco Marchetti, ktorý síce pôvodne spoluovládal Nexis s českým priemyselníkov, no podvodmi ho odtiaľ vytlačil.
Syntetické vlákna z Nexisu Fibers sa finálne využívajú na výrobu airbagov do áut, kordov do pneumatík, ako aj lán a siet Zdroj: Shutterstock.com
Teraz, keď Švajčiara vyšetruje za podvody polícia jeho domovskej krajiny, Čech získal Nexis späť. Na udržanie si ho v rukách veriteľom núka, že minimálne polovicu ich celkových pohľadávok – teda takmer 35 miliónov eur – im vráti do piatich rokov.
J. Molnár zasa svoju snahu ovládnuť Nexis opiera o to, že on veriteľom vráti danú sumu nie o päť rokov ako plánuje Čech, ale už o tri roky.
Pravdou však je aj to, že v zmysle zákona o reštrukturalizácii predkladá reštrukturalizačný plán iba dlžník a nie veriteľ. „Presadzovanie záujmu jedného z veriteľov o odkúpenie Nexisu v procese jeho reštrukturalizácie mimo vôle samotného vlastníka dlžníka nemá oporu v zákone,“ upozorňuje aj reštrukturalizačný správca podniku Ivan Ikrényi.
Pozor na konkurz
V zmysle zákona teda I. Bezloja nie je nútení meniť svoj záujem o zachovanie Nexisu v jeho rukách za akvizičný záujem J. Molnára. Aj o 15 dní sa teda na stôl veriteľov môže dostať ten istý reštrukturalizačný plán Nexisu z Čechovej dielne ako dnes.
J. Molnár má ale v rukách ďalší tromf.