"Dobre zvolená dlhodobá stratégia nepotrebuje výraznejšie zásahy do portfólia”, radí Michal Kasana, Wealth Management Director z investičnej skupiny WOOD & Company. Prečítajte si investičné odporúčania, ktoré vychádzajú z jeho viac ako 20 ročnej praxe.

Ako nastaviť investičné portfólio?

Realitné investície 25-30%

Dlhodobú stratégiu uplatňujem hlavne v cyklických sektoroch, medzi ktoré patria aj investície do realitných fondov. Tieto si za posledné obdobie prechádzajú vďaka rôznym faktorom nižšou výkonnosťou so silným predpokladom k návratu k minimálne pôvodným výkonnostiam. Je však dôležité presne vedieť do akých nehnuteľností tie fondy investujú. Hlavnými parametrami sú lokalita, obsadenosť, úverové zaťaženie, profesionálna správa a transakcie týchto fondov. Ak sa v nich zrealizovali nielen nákupy ale aj predaje nehnuteľností, dokonca s prémiou, čiže nad valuáciu, ktorú fond uvádza svojim investorom, je to signál o dobre spravovanom fonde. Ideálnym riešením investície do fondov nehnuteľností je jej rozdelenie medzi administratívne budovy a obchodné centrá. Ako alternatívna zložka pre investora s vyšším rizikovým profilom môže v tomto sektore byť investícia do developmentu dobrých rezidenčných nehnuteľností alebo logistických budov. Samozrejme hovorím o projektoch, pri ktorých sa ako investor budete podieľať aj na developerskej marži. Vo všeobecnosti odporúčam investície do nehnuteľností rozdeliť aj z geografického hľadiska.

Akcie 25-30 %

Rok 2024 bol veľmi úspešný skoro pre všetkých investorov akciových trhov, ktoré zažívajú takmer dvojročný nepretržitý rast. Jednotlivé tituly priniesli výnosy nad štandardné očakávania, preto znovu pripomínam možnosť zreálnenia ziskov ( tzv. take profits). Mať 20 – 25 % svojho portfólia v akciách považujem za dostatočné a v čase takýchto výrazných nárastov to investorom prináša veľmi uspokojivé výsledky. Trvalý rast však neexistuje a preto nezabúdajte na zdržanlivosť pri navyšovaní tejto investičnej nohy. Ak s akciami váhate a neviete kam investovať, pre 2025 odporúčam ísť do širokých indexov, prípadne akciových ETF. A stále ostávam investorom do Berkshire Hathaway. Táto spoločnosť má výraznú časť svojich aktív v cash, čím si môže pripravovať veľmi dobrú štartovaciu pozíciu pri korekcii, ktorú po každom výraznom rastovom období môžeme očakávať.

Ilustračné foto
Zdroj: Wood&Company
Ilustračné foto

Dlhopisy 15-20 %

Dobré dlhopisy v portfóliu nemôžu chýbať, avšak treba venovať čas domácej úlohe a spraviť si nie len také malé due diligence emitenta ale zamerať sa aj na to, na čo budú peniaze použité. Čiže v prvom rade odporúčam investorom nebáť sa pýtať. Môžeme predpokladať, že rok 2025 a ďalšie obdobie nebude z biznis pohľadu pre mnohé firmy rastovým obdobím, pre niektoré to môže byť konsolidačné obdobie a pre mnohé, žiaľ, aj likvidačné. Firmy, ktoré budú musieť svoje podnikanie reštrukturalizovať, na to budú potrebovať kapitál. A ten sa získava aj prostredníctvom dlhopisov. Odporúčam investovať do overených dlhopisov, ktoré vydávajú emitenti s dlhodobým track rekordom pôsobiacim v necyklických sektoroch. Kúpiť si do portfólia dlhodobý, vysoký fixný výnos je výhodné a lákavé ale nezabúdajte na fakt, že dobrý dlhopis je splatený dlhopis.

Alternatívne investície 20%

Investovanie do blockchainových fondov bolo správnym rozhodnutím a tejto „investičnej nohe“ stále dôverujem. Taktiež investor do crypto sektoru musí byť s vývojom v 2024 veľmi spokojný. Pozor však na chamtivosť, stále je to alternatívna investícia a nemala by byť predimenzovaná. Ak ste investovali do rôznych udržateľných zdrojov energie, tak tejto časti investičného portfólia mierne navýšenie určite neuškodí. Čoraz vyššia energetická potreba vyžadujúca si jej alternatívne zdroje výroby či uloženia, sľubuje rast investovaných prostriedkov do tejto oblasti.

Hotovosť 10-15%

Rok 2025 môže byť „divoký“ a pravdepodobne zažijeme pekné aj menej pekné chvíle. Pri tých menej pekných, v podobe výrazných korekcií, zostáva veľmi dôležitou zložkou portfólia hotovosť. Ak máte vaše portfólio v rizikových oblastiach bez pravidelných príjmov, moje odporúčanie hotovosti je minimálne 15%. Aj nízko úročená hotovosť sa v čase nutnosti a potreby môže zlatom vyvažovať a preto ju oproti roku 2024 navyšujem aj pri svojom portfóliu.

Odporúčanie na záver

Pri rozhodovaní kam investovať v roku 2025 je dôležité pamätať, že časté zásahy do portfólia sú skôr kontraproduktívne. Neprinášajú želané výsledky, teda pokiaľ, ako sa hovorí, netrafíme trh v čase začiatočného a dlhodobého rastu. Pri takomto správnom načasovaní sa zase stretávam s investormi, ktorí na svoje dvojciferné výnosy pozerajú ako na nekonečné a priviesť ich k „take profits“ je niekedy nemožné. Z pohľadu investora viem, že mi dlho trvalo, kým som v sebe našiel „silu“ pri zlej investícii zreálniť a zaknihovať stratu a tiež pri výrazných rastoch zase si ten výnos zobrať. Preto pri investovaní nebuďme ustráchaní ale ani príliš chamtiví. Držím vám v roku 2025 palce, prajem vám pevné zdravie a dobré investičné rozhodnutia.

Kto je Michal Kasana
Uznávaný odborník v oblasti wealth managementu s viac ako 20-ročnými skúsenosťami v riadení investičných portfólií. Ako Wealth Management Director vo WOOD & Company zodpovedá za obchodné aktivity a predaj investičných produktov skupiny na Slovensku. Jeho expertíza spočíva v tvorbe individuálnych investičných stratégií pre bonitných klientov s dôrazom na dlhodobý rast hodnoty ich majetku. Špecializuje sa na diverzifikáciu portfólia a riadenie rizík, pričom sa zameriava najmä na realitné aktíva a necyklické sektory ako odpadové hospodárstvo a zelená energia.

S investovaním sa spája riziko a minulé výnosy nie sú zárukou tých budúcich. Preto sa obráťte na skúsených odborníkov, ktorí vám poradia. Viac informácií nájdete aj na wood.sk.