Niektorí argumentujú, že umelá inteligencia (AI) je ešte stále v plienkach a má veľký potenciál pre budúci rozvoj, zatiaľ čo iní tvrdia, že očakávania ohľadom AI sú prehnané a že ide o bublinu. Umelá inteligencia môže byť prezentovaná ako „všeliek“ na riešenie mnohých problémov, čo môže viesť k prehnaným očakávaniam ohľadom toho, čo dokáže. Ide stále o novú a rýchlo sa rozvíjajúcu technológiu, ktorá môže mať neznáme a nečakané riziká, napríklad chyby v algoritmoch, ktoré by mohli viesť k nežiaducim výsledkom.

Umelá inteligencia môže mať vplyv na spoločnosť a jednotlivcov napríklad v oblasti zamestnanosti, súkromia a diskriminácie. Ak sa okolo AI vytvorí bublina, môže dôjsť k nadinvestovaniu do týchto spoločností, čo môže viesť k finančným stratám investorov v prípade jej prasknutia.

Text vyššie som nenapísal ja ako novinár. Vytvoril ho chatbot s umelou inteligenciou ChatGPT od spoločnosti OpenAI ako odpoveď na moju otázku či je umelá inteligencia bublinou. V posledných mesiacoch sa totiž o bubline hovorí čoraz hlasnejšie. Po rokoch rastu sa vlani technologické startupy otriasli a mnohé z nich výrazne stratili na svojej hodnote.

Ilustračný obrázok
Neprehliadnite

Zo Steva Jobsa spravila slovenského startupistu, študenti vďaka nej excelujú, no robí aj chyby

Veď napríklad americká donášková firma Instacart v roku 2022 stratila zo svojej hodnoty hneď trikrát. Najskôr v marci klesla o 40 percent na 24 miliárd dolárov, v júli na 15 miliárd dolárov a koncom roka bola jej hodnota „len“ 13 miliárd dolárov. O 28 percent klesla hodnota fintechového startupu Stripe a takto by bolo možné pokračovať.

Opak však môžu zažiť startupy pôsobiace v oblasti umelej inteligencie na čele s firmou OpenAI. Z technológie ChatGPT sa doslova v priebehu pár dní stal internetový fenomén. Umelá inteligencia je na veľmi vysokej úrovni, čo ocenili viaceré osobnosti biznisu vrátane Elona Muska.

Chatbot dokáže odpovedať celkom presne na rôzne otázky, vypracuje domácu úlohu študentovi či vytvorí životopis alebo podklady k divadelnej hre. Firma stojí aj za platformou DALL-E, ktorá pomocou umelej inteligencie dokáže vytvoriť len vďaka textovému príkazu digitálne obrázky.

Stratégia Microsoftu

Firma OpenAI je v súčasnosti veľmi blízko k tomu, aby sa jej hodnota zdvojnásobila. Dôvodom je záujem o investovanie zo strany technologického giganta Microsoft vo výške desiatich miliárd dolárov. Hodnota spoločnosti sa tak môže vyšplhať na 29 miliárd dolárov.

V roku 2021 dosahovala 14 miliárd dolárov. Okrem toho sa hovorí aj o záujme zo strany investičných fondov Thrive Capital či Founders Fund miliardára Petera Thiela. Fondy chcú vykúpiť akcie, ktorých majiteľmi sú najmä zamestnanci spoločnosti. V tomto prípade sa hovorí o sume 300 miliónov dolárov.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa