Slovenské stavebníctvo vlani zaznamenalo síce mierny rast, avšak dynamika bola najnižšia od roku 2009. Navyše v poslednom kvartáli roka sa stavebná produkcia prepadla medziročne až o viac ako desať percent.
Podľa analytikov zažíva stavebníctvo náročné obdobie v celej Európe a tento rok preň bude kritický. Obrat nastane zrejme až v roku 2025.
Stavebníctvo patrí k jednému z najrizikovejších sektorov, obzvlášť pokiaľ ide o platobnú morálku. Čiastočne je to spôsobené samotnou povahou stavebníctva, kde na projektoch musí spolupracovať viacero spoločností súčasne.
Inou príčinou je, že v tomto odvetví pôsobí veľa subjektov, ktoré sú kapitálovo slabšie, nemajú likvidnú rezervu, a preto sú náchylné v prípade meškania projektu alebo oneskorených platieb uhrádzať vlastným dodávateľom oneskorene.
Počet insolvencií medzi stavebnými firmami podľa Coface medziročne mierne vzrástol, pričom najmä v posledných mesiacoch bol pomerne vysoký.
Ako potvrdzuje Martin Prochádzka, šéf oddelenia rizík Coface pre Slovenskú republiku a Česko, „ešte nie sme na konci cesty a vrchol počtu insolvencií v stavebnom sektore sa očakáva až v druhej polovici tohto roka.
Úroky sa dotkli aj stavbárov
Stredoeurópsky región je na súčasný stav a zmeny obzvlášť citlivý. „Dá sa povedať, že s malými odchýlkami je vývoj v celom stredoeurópskom regióne podobný. Negatívnymi vplyvmi sú najmä vysoké úrokové sadzby, ktoré nútia veľkých investorov prehodnocovať a odkladať projekty a zároveň znižujú dostupnosť hypoték,“ tvrdí M. Procházka
Dodáva, že oslabená kúpna sila obyvateľstva po období vysokej inflácie znižuje dopyt po renováciách a rekonštrukciách. Výrazným negatívnym vplyvom sú aj vysoké ceny a nedostatok stavebných materiálov v dôsledku drahých energií.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?