Vybudovať vývojovo-výrobný komplex chce nezisková organizácia Centra pre rozvoj drevárskeho, nábytkárskeho a celulózo-papierenského priemyslu, ktorú už dávnejšie vytvorili odvetvové priemyselné zväzy i vedecké kapacity z domácej drevospracujúcej brandže.

Centrum o svojom zámere informovalo aj slovenské povoľovacie úrady s tým, že jeho štart sa očakáva začiatkom roku 2021. Ľubietovú si vybralo preto, lebo tam už teraz disponuje vhodnými vlastnými priestormi.

Pohodlnejšia manipulácia aj nákupy

Riaditeľ centra Štefan Boháček TRENDU prezradil, že nové pracovisko skúmajúce možnosti veľkoobjemovej priemyselnej výroby moderných druhov papiera sa najviac zameria na inteligentné obalové papiere. Konkrétne na obalové papiere s integrovanými čipmi, ktoré budú umožňovať ľahšiu manipuláciu s tovarmi v plne automatizovaných logistických skladoch.

„Inteligentné obaly ponúkajú široké možnosti hlavne v biznise s potravinami. Čipy budú niesť množstvo informácií o primeranej dobe či spôsobe skladovania zabalených potravín. Robotizované technológie potom môžu manipulovať s nimi bez akéhokoľvek zapojenia ľudí,“ hovorí Š. Boháček s tým, že obaly budú uľahčovať aj nákupy, nakoľko zákazník si sám načíta o tovare všetky potrebné informácie a aj si ho sám nablokuje.

Centrum chce s novým pracoviskom zaujať významné postavenie nielen v modernizácii domáceho papierenského priemyslu. Uchádza sa totiž o štatút pracoviska s celoeurópskou pôsobnosťou. Vďaka tomu sa jeho realizácia bude môcť vykryť z európskych fondov. „Našou ambíciou je stať sa Centrom excelentnosti pre celý európsky papierenský biznis. Zatiaľ k tomu aj smerujeme,“ hovorí Š. Boháček s tým, že spočiatku má v centre pracovať v jednozmennej prevádzke päť ľudí. Neskôr sa pridajú aj ďalšie zmeny.

Dobre trafený sektor

Na vylepšovanie obalových papierov sa chce nové pracovisko zamerať preto, že tento sektor papierenského biznisu rastie najdynamickejšie. Spotreba hygienického papiera síce rastie tiež, no menej výrazne. Biznis s grafickým papierom dokonca stagnuje.

Podľa Š. Boháčka je dobré, že k obalovým papierom sa postupne vracia aj domáci papierenský priemysel. O štúrovskú celulózku zameranú na obaly totiž Slovensko pred rokmi prišlo potom, ako ju zavrel jej vlastník - írsky Smurfit. Najnovšie chcú do výroby obalov investovať aj ostatné dve tuzemské celulózky v Ružomberku i Vranove nad Topľou, ktoré sa dnes pohybujú viac v iných brandžiach papierenskej výroby. Ružomberské Mondi SCP plánuje vybudovať nové výrobné kapacity na obalový papier v rozsahu až 240-tisíc ton ročne. A vranovská Búkoza zasa v množstve 70-tisíc ton ročne.