Pokiaľ by sa americký koncern Honeywell rozhodol postaviť svoju novú fabriku na Slovensku, priniesol by zrejme prácu pomerne rýchlo. Podľa sporých informácií, ktoré sa nedávno v súvislosti s projektom Honeywellu objavili v Poľsku, by americká firma mohla vložiť do projektu iniciačnú investíciu zhruba 75 miliónov eur. Vytvoriť by mohla okolo 600 pracovných miest.

Podľa informácií TRENDU sa môžu na projekt neskôr nabaliť aj ďalšie pracovné miesta, ktorých počet môže dosiahnuť tisícku. Dostupnosť kvalifikovanej pracovnej sily je jedna z hlavných požiadaviek amerického výrobcu zložitých prístrojov, riadiacich systémov a meracích zariadení. Tá by mala v novej továrni vyrábať turbodúchadlá pre automobilový priemysel. Vzhľadom na dopyt z trhov by mala ambíciu začať vyrábať pomerne rýchlo a polovicu zo šiestich stovák zamestnancov nabrať už do jesene budúceho roka. 

Ak americký investor príde na Slovensko, nové pracovné miesta vytvorí zrejme vo východoslovenskom Prešove. Mesto ponúklo investorovi vstup do priemyselného parku IPZ Záborské. Podľa hovorkyne primátora Prešova Ivety Adamovej navštívili zástupcovia americkej firmy mesto zhruba pred mesiacom potom, čo ho uprednostnili nielen pred stredoslovenskou Banskou Bystricou, ale aj pred zabehnutým parkom v Kechneci. Prešovský mestský park má k dispozícii 26 hektárov plochy a dosah na ďalších 70 až 200 hektárov pre možné rozšírenie.

O investíciu Honeywellu sa okrem Slovenska uchádza aj Poľsko. To bolo vo výbere Američanov donedávna favorit, Slovensko si záujem investora za bývalej vlády príliš nezískalo. Nedávno sa vrátilo do finálneho výberu. Pred dvoma týždňami rokoval počas návštevy USA o investícii šéf slovenskej diplomacie Mikuláš Dzurinda. Ministerstvo zahraničných vecí ale informovalo iba o tom, že ide o významnú investíciu americkej firmy, porovnateľnú veľkosťou s projektmi automobiliek, ktoré postavili na Slovensku svoje závody. Meno investora neuviedlo, no M. Dzurinda už hovoril o ponúkaní lokality na východnom Slovensku.

Potom, opäť bez spomenutia mena investora, prehovoril o projekte minister hospodárstva Juraj Miškov. Podľa neho by malo ísť o projekt výroby s vysokou pridanou hodnotou. To ale podľa J. Miškova prichádza do úvahy až po finálnom rozhodnutí investora, teda po zvážení ponúk Slovenska i Poľska.

Popri parametroch podnikateľského prostredia a lokality bude americký investor pozorne prihliadať aj na ponuku štátnej pomoci v oboch krajinách. Popri výške a štruktúre ponúknutých investičných stimulov bude zrejme rozhodovať aj to, aký rýchly administratívny postup pri posudzovaní investície ponúknu obe vlády.   

Pre Prešov by podľa hovorkyne I. Adamovej mohla hovoriť blízkosť technickej vysokej školy – Technickej univerzity v Košiciach. V prípade výrobcu technologicky náročných zariadení, akým je Honeywell, možno počítať s požiadavkami na vzdelaných technikov nielen pre potreby výroby, ale aj vývoja produktov a inžinierskych činností.

Foto na titulke - Honeywell.com