Podiel z domu pracujúcich ľudí na Slovensku nie je a ani nebol v porovnaní s inými krajinami Európy vysoký. Vlani pracoval občas alebo pravidelne takmer každý ôsmy zamestnaný Slovák. V roku 2021 to bol ešte takmer každý siedmy pracujúci.

Na údaje za končiaci rok si budeme musieť počkať, avšak všetko nasvedčuje tomu, že podiel ľudí pracujúcich z domu sa znova zníži. Otázne je, o koľko.

Práca z domu významne ovplyvnila nielen pracovné návyky ľudí, HR politiku firiem a trh práce ako taký, ale aj trh s komerčnými nehnuteľnosťami. Portál CNN upozornil ešte v lete na správu firmy McKinsey & Company, podľa ktorej sa do roku 2030 predpokladá pokles hodnoty kancelárskych budov v deviatich svetových centrách vrátane New Yorku, Paríža či Pekingu minimálne o 800 miliárd dolárov. Jednou z najvýznamnejších príčin sú nové pracovné návyky vrátane častejšej práce z domu namiesto kancelárie.

Vo väčšine sledovaných metropol klesol dopyt po kancelárskych a obchodných priestoroch a podľa štúdie McKinsey Global Institute sa na predpandemickú úroveň nevráti ešte celé dekády. V roku 2030 má byť stále len na osemdesiatich percentách úrovne spred štyroch rokov.

Pravidelne len päť percent

Miera práce z domu dosiahla na Slovensku vlani 13,1 percenta, čo bolo o takmer desať percentuálnych bodov menej ako priemer EÚ. V rámci V4 bola vyššia len v Česku, a to o viac ako dva a pol percentuálneho bodu. Napríklad v Rakúsku bola viac ako dvojnásobná.

Pravidelný home office si pritom mohlo vlani užívať len päť percent pracujúcich. Tieto čísla treba vnímať v kontexte štruktúry pracovného trhu a skladby ekonomiky. Na Slovensku totiž prevažuje výroba a pozície, ktoré prácu na diaľku neumožňujú. „Najväčší potenciál pre prácu na diaľku majú odvetvia ako informácie a komunikácia, administratívne služby alebo finančné a poisťovacie činnosti. Tieto oblasti však napríklad na Slovensku dovedna zamestnávajú iba niečo cez desatinu zo všetkých pracujúcich. Pre väčšinu odvetví je tak režim home officeu buď nepraktický, alebo rovno nepoužiteľný,“ vysvetľuje E. Sadovská.

Globálne rekord, v Bratislave stagnácia

Globálne dosiahla miera neobsadenosti kancelárií v prvom polroku tohto roka 15,6 percenta, v Európe bola na úrovni ôsmich percent. Ide pritom o neobsadenosť v zmysle neprenajatých priestorov. Jej nárast oproti roku 2019 spôsobila jednak pandémia a jednak aj fakt, že pribúdali nové kancelárske priestory.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa