Zverenských fondov je v susednom Česku už vyše tritisíc. Ešte v roku 2019 ich bolo menej ako tisíc. Záujem o takúto formu ochrany majetku a zabezpečenia biznisu pre deti rastie aj na Slovensku.

Okrem zopár medializovaných prípadov však podnikatelia o takejto forme ešte len uvažujú. Téma medzi politikmi, na rozdiel od podnikateľov, príliš nerezonuje, ministerstvo spravodlivosti však potichu pripravuje zmenu.

Väčšinou v štádiu úvah

Z podnikateľov, ktorých sme oslovili, boli iba niektorí ochotní otvorene hovoriť o svojich plánoch s firmami v budúcnosti. Boris Kollár, podnikateľ, ktorý presedlal na politiku, je jeden z tých, ktorí o svojich plánoch nemajú problém hovoriť. Momentálne spravuje množstvo firiem, ktoré však nemajú jednotnú štruktúru.

Ilustračné foto
Neprehliadnite

Čo robiť, aby váš majetok neprepadol štátu, alebo všetko, čo ste chceli vedieť o trustoch

Zverenské fondy podľa českého práva ho však lákajú. „Rozmýšľam nad vytvorením zverenského fondu, aby sa majetok nerozdrobil,“ uviedol pre TREND predseda parlamentu.

Ako zdôrazňuje, prioritou je preňho rodina. „Chcem, aby moje deti mali podiel na výnosoch,“ hovorí. Upozorňuje, že to má byť iba pomoc a barlička pre deti, aby si svoje životy naštartovali samé a niečo dokázali po vlastnej linke.

„Hlavne sa o seba musia dokázať postarať samé. Ja im umožním študovať, zaplatím im školy, ale chytiť a využiť šancu musia oni sami. Podiely im dajú len určitú slobodu a bezpečie,“ vysvetľuje svoju filozofiu Kollár.

Podobne ako B. Kollár, nemá žiadnu formálnu štruktúru, dokonca ani závet pre prípad smrti ani majiteľ IDC Holdingu Pavol Jakubec. Ten v rozhovore pre TREND uviedol, že závet ani plán, čo s firmou, nemá.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa