Spoločnosť AU Optronics má na Slovensku problémy. Ako informoval denník Hospodárske noviny, taiwanský investor končí vo svojom trenčianskom závode s výrobou LCD panelov, sústrediť sa má už len na servis. "AU Optronics starostlivo sleduje zložitú makroekonomickú situáciu a vyhodnocuje postavenie na trhu. Spoločnosť bude vykonávať zmeny zodpovedajúcim spôsobom,“ povedala pre Hospodárske noviny Katie Chen z korporátnej komunikácie AU Optronics Corporation. Spoločnosť podľa denníka nechcela prezradiť ani to, koľko ľudí momentálne zamestnáva.
Taiwanský investor chcel v Trenčíne investovať do výstavby závodu na výrobu modulov a televízorov s displejmi z tekutých kryštálov 191 mil. eur, pričom mal priamo vytvoriť 1 300 nových pracovných miest. Od štátu mal dostať investičné stimuly vo výške takmer 38 mil. eur. Ministerstvo hospodárstva SR (MH) o problémoch zahraničného investora zatiaľ nič nevie. "Uvedená spoločnosť Ministerstvo hospodárstva SR nekontaktovala,“ povedal pre Hospodárske noviny hovorca ministra hospodárstva Stanislav Jurikovič.
Poskytnutie investičných stimulov pre spoločnosť AU Optronics schválila vlani aj Európska komisia. Podľa S. Jurikoviča však štát investorovi zatiaľ žiadne stimuly neposkytol. "Stále čakáme na rozhodnutie Európskej komisie, ktorým je ministerstvo viazané,“ konštatoval S. Jurikovič.
Taiwanský výrobca sa rozhodol umiestniť svoj závod na Slovensku napriek doznievajúcej hospodárskej kríze po takmer dvoch rokoch hľadania vhodnej lokality v Európe. Zmluvu medzi Slovenskou republikou a AU Optronics podpísali 2. decembra 2009, základný kameň nového závodu položili v apríli 2010. Odvtedy vyrástla na takmer 20-hektárovom pozemku na Bratislavskej ulici v Trenčíne rozsiahla hala a boli inštalované moderné výrobné linky. Výstavba závodu sa skončila v apríli minulého roka, riadnu výrobu začali koncom júna minulého roka.
Závod v Trenčíne mal podľa pôvodných plánov ročne vyrobiť 6,3 mil. LCD modulov a 2,4 mil. televízorov s uhlopriečkou 26 až 58 palcov. Okrem 1 300 ľudí zamestnaných priamo vo fabrike sa príchodom taiwanského výrobcu na Slovensko malo vytvoriť ďalších 2 000 pracovných miest nepriamo.
Ilustračné foto - SITA / Tomáš Somr