Výrobcovi liečiv Saneca Pharmaceuticals sa opätovne darí. V minulom roku dosiahla firma najvyššie tržby za uplynulú dekádu na úrovni 73,2 milióna eur. Tržby jej vzrástli medziročne o 19 percent, čo bolo viac než inflácia. Firma sa drží už tretí rok v čistom zisku, ten vlaňajší bol opäť rekordný, keď dosiahol 1,7 milióna eur. Aj 95 percent produkcie spoločnosti ide na export. Aj preto je Saneca Pharmaceuticals z Hlohovca tento rok nominovaná na cenu TREND Exportér roka 2023.
Fínska investícia v Sabinove zdvojnásobila zamestnanosť, kabíny dodáva slovenská firma aj Volvu
Výroba po Indulone
Ešte pred piatimi rokmi vyrábala Saneca výhradne pevné liekové formy, ako sú napríklad tabletky či kapsuly, ale aj tekuté nesterilné formy ako kvapky, sirupy či emulzie. „V polovici minulého roka sme k nim pridali aj sterilnú výrobu, kam patria injekčné roztoky, ktorými sa plnia ampulky,“ konštatuje generálny riaditeľ Sanecy Pharmaceuticals Matúš Kutný. Sterilná výroba bola pritom v predchodkyni dnešnej Sanecy ukončená v roku 1952. Dnes ide najmä o základné molekuly ako morfín, fentanyl, kalcium, magnézium či morfín.
Ampulky smerujú do nemocníc a iných lekárskych zariadení vo viacerých krajinách Európy. Okrem Slovenska a Česka ide o Nemecko, Spojené kráľovstvo či Benelux. Na export pôjde takmer 80 percent produkcie sterilných injekčných roztokov.
Spustenie ich výroby bolo možné aj vďaka investícii vo výške viac ako desať miliónov eur. Výstavba výrobného pavilónu, ktorého kapacita je 40 miliónov ampuliek ročne, začala v novembri 2020 a dokončená bola v lete 2021. Spustenie validačnej prevádzky prebehlo ešte pred koncom daného roka. Aktuálne sa kompletizuje registrácia Sanecy ako miesta výroby v rôznych krajinách sveta. Rutinné vyťaženie nového výrobného pavilónu sa predpokladá od budúceho roka. Investícia zamestnala 50 nových pracovníkov. Za túto investíciu bola firma nominovaná na cenu TREND Investor roka 2021.
Projekt sterilnej výroby prišiel v čase, keď závod ukončil výrobu ikonickej značky Indulona. Známy krém začiatkom roka 2018 predala Saneca gréckej spoločnosti Sarantis, pričom po ňom ostal voľný výrobný priestor. Nová investícia sa má podľa odhadov vrátiť o sedem rokov. Nové postupy vo výrobe a laboratóriách z nej plynúce posúvajú odbornosť zamestnancov na vyššiu úroveň.
Spletitá história
Najväčšia slovenská farmaceutická spoločnosť je na trhu už vyše osemdesiat rokov. Najprv sa volala Slovenské alkaloidy, vyrábala morfium z makovíc a zamestnávala 80 ľudí. Neskôr na jej pôde vznikol výrobca vlastných liekov Slovakofarma, ktorý nimi zásoboval nielen Československo, ale aj celý východný blok. Počet zamestnancov bol v tom čase šesťtisíc. Podnik bol v roku 1994 sprivatizovaný, pričom jeho akcie prešli viacerými rukami.
V roku 2003 firmu kúpil americký investičný fond Warburg Pincus a začlenil ju do farmaceutickej skupiny Zentiva. V roku 2006 do nej vstúpil francúzsky farmaceutický gigant Sanofi-Aventis, ktorý v nej neskôr získal majoritu. So Sanofi prišla veľká zmena biznisového modelu. Zentiva sa zamerala čisto na výrobu generík. Slovakofarma mala predtým omnoho širší záber činností. So zmenou konceptu sa tieto činnosti oklieštili či dokonca úplne stratili. Využitie kapacít hlohoveckej prevádzky bolo príliš nízke, čísla firmy rapídne klesli.
V roku 2013 kúpila upadajúcu firmu skupina Wood & Company. Závod premenovala na Saneca Pharmaceuticals. Firma nedokázala dlho nájsť funkčný biznisový model. Nepomohli ani štyri výmeny manažmentu. Podarilo sa to až s nástupom M. Kutného, ktorý predtým postavil na nohy spoločnosť HBM Pharma. Tržby aj čistý zisk prudko vzrástli. Generálny riaditeľ tvrdí, že výsledky dosiahol výrazným nárastom novej výroby a narovnaním obchodných vzťahov v už zavedených spoluprácach. Ďalej to bola efektívnejšia organizácia práce či zmena firemnej kultúry.
Dnes je produkcia Sanecy založená na kombinácii chemickej a farmaceutickej výroby. M. Kutný sa chce viac zamerať na výrobu chemických substancií, ktoré sa používajú na výrobu liekov a obidva závody podstatne viac prepojiť. Okrem toho chce podporiť súvisiace činnosti, aby Saneca nebola vnímaná iba ako spoločnosť poskytujúca výrobu a analytiku, ale celú paletu služieb – od registrácie liekov cez registračnú dokumentáciu až po vývoj generických liekov. Spoločnosť je navyše pripravená rozširovať svoju výrobnú kapacitu vo všetkých liekových formách. Dnes firma zamestnáva takmer deväť stoviek ľudí.