Dvaja na prvý pohľad netradičný partneri – rakúsky petrochemický koncern OMV a emirát Abú Zabí – rokujú o vytvorení chemického obra s hodnotou až 30 miliárd dolárov. Chémia sa totiž aj pod vplyvom narušených trhov a geopolitické napätie vo svete stáva čoraz dôležitejším segmentom.
Fúzia v tejto oblasti by mohla podľa oboch strán viesť k ešte užšiemu spojeniu spoločností Borouge a Borealis, čím by vznikol globálny výrobca chemikálií a plastov, uvádza agentúra Bloomberg.
K dohode podľa nej môže dôjsť už počas nasledujúcich týždňov. O spoločnosti Borealis sa pritom v ostatných dňoch hovorilo aj v súvislosti s českým gigantom Agrofert, ktorý patrí do zvereneckého fondu niekdajšieho českého premiéra a podnikateľa Andreja Babiša.
Ten medzičasom stihol odkúpiť za viac ako trištvrte miliardy eur jednu z divízií spoločnosti Borealis.
Rodia sa nové giganty
Globálni partneri OMV a emirát Abú Zabí si pritom nie sú natoľko vzdialení. Obe strany sú už dnes značne prepojené. Vo viedenskej firme Borealis drží OMV 75-percentný podiel a zvyšok vlastní práve štátna spoločnosť Abu Dhabi National Oil Company (ADNOC). Naopak podnik Borouge je spoločným podnikom firiem ADNOC a Borealis, pričom s akciami firmy sa obchoduje aj na burze v Abú Zabí.
Ako uvádzajú zdroje Bloombergu, rozhovory prebiehajú už niekoľko mesiacov a kľúčovou bude najmä vlastnícka štruktúra novej skupiny. Trhová hodnota spoločnosti Borouge totiž v súčasnosti dosahuje 22 miliárd dolárov. Celkovú veľkosť fúzie určí až hodnota firmy Borealis, ktorá by sa mala pohybovať okolo desiatich miliárd dolárov.
Ako ďalej naznačuje agentúra, Rakúšania sa usilujú o to, aby obaja dominantní vlastníci mali rovnako veľký podiel v novom podniku, pričom Abú Zabí si chce ponechať obchodovanie jeho akcií na vlastnej burze.
Fúzia má viaceré dôvody. Koncern OMV vlani oznámil, že sa chce viac špecializovať a menej zameriavať len na petrochémiu. Vo výhľade má širšie rozkročené podnikanie aj v oblasti chemického priemyslu, recyklácie či dokonca mieni byť lídrom v budovaní infraštruktúry pre elektromobily. Ešte na začiatku roka skupina svoje smerovanie potvrdila tým, že chce predať niektoré výrobné závody či ťažobné ložiská.
Zbaviť sa nálepky petrochemického giganta sa chce aj skupina ADNOC, ktorá je teraz dominantným ťažiarom ropy v celých Spojených arabských emirátoch. Na svoju premenu však bude potrebovať miliardové investície, ktoré by mali smerovať aj do chemického priemyslu.
Babišov fond na nákupe
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?