U našich susedov čakajú „na stole“ desiatky tisíc až stovky tisíc žalôb na štát pre spackané protipandemické opatrenia. Isté nároky si uvedomujú aj firmy na Slovensku, ktoré sa obzerajú po možnostiach, ako zmierniť finančné následky koronakrízy na svoj biznis.

Začali rátať škody

Nemálo podnikateľov začína rátať škody, ktoré im štát svojimi tvrdými protipandemickými opatreniami spôsobil, hoci, na druhej strane, prišiel napríklad aj s návrhmi na podporu udržania zamestnanosti.

Zámery boli dobré, realizácia katastrofálna, myslí si o opatreniach vlády pre podnikateľský sektor výkonný riaditeľ Podnikateľskej aliancie Slovenska Peter Serina. Podnikatelia totiž boli veľmi rozčarovaní byrokraciou pri poskytovaní finančnej pomoci i tým, akým spôsobom k tomu vláda pristúpila.

„Viac sa zdôrazňovali pokuty a sankcie za nesprávne či neoprávnené žiadosti a za porušenie zákazov hygienika, než rýchlosť a jednoznačnosť opatrení a podpôr. Vláda jednoznačne situáciu nezvládla. Myslím si, že po skončení mimoriadnej situácie prídu žaloby na štát o náhradu škody,“ avizoval pre TREND P. Serina.

Podľa agentúry Bloomberg je byrokracia jednou z vážnych faktorov, ktorá zhoršuje podmienky na podnikanie.
Neprehliadnite

Firmy prichádzajú o peniaze od štátu, kvôli drobným chybám

Rozčarovaní z pomoci od štátu sú podnikatelia v susednom Česku. „Oceňujeme, že česká vláda dopriala firmám aspoň niektoré kompenzačné opatrenia, ale boli sprevádzané chaotickou realizáciou,“ konštatuje pre TREND hlavná analytička Hospodárskej komory Českej republiky Karina Kubelková.

Podľa odhadov komory podnikatelia podajú možno desiatky až stovky tisíc žalôb. Privítali by, keby česká vláda dala na stôl férovú ponuku na rokovania s podnikateľmi, napríklad keby prišla so špeciálnym zákonom, ktorý by umožňoval istú dohodu s podnikmi.

Napríklad, ak im bude uhradená zákonom stanovená časť nákladov preukázateľne vzniknutých počas krízy, mohlo by dôjsť k mimosúdnemu vyrovnaniu, poznamenala hlavná analytička komory.

Ide o stovky miliónov

Podnikatelia a živnostníci u našich susedov môžu ľahšie dosiahnuť na náhradu škody aj ušlý zisk kvôli tvrdým opatreniam zo strany vlády, dokonca v stovkách miliónov českých korún. Majú na to nárok podľa českého krízového zákona pol roka od vyhlásenia núdzového stavu, teda od 15. marca.

Ilustračné foto.
Neprehliadnite

3 tipy pre firmy, ktoré chcú uspieť v digitálnom postpandemickom svete

Ten výslovne stanovuje povinnosť štátu nahradiť škodu spôsobenú krízovými opatreniami. Niektoré úradné opatrenia prijaté v súvislosti s pandémiou už boli českými súdmi zrušené, takže ani tam nemusí byť situácia ohľadom náhrady škody úplne priaznivá.

Viac ako tretine podnikov by pomohlo, keby sa štát prihlásil na kompenzáciu škôd, dodala analytička. „Medzi najpostihnutejšie odvetvia  – až 65 percent – patria reštauračné služby a cestovný ruch. Nejde pritom o náhradu ušlého zisku, ale aspoň o čiastočnú náhradu škody, ktorú im spôsobili vládou zavedené preventívne opatrenia proti šíreniu koronavírusu.“

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa