Pavol Krúpa, spoluzakladateľ spoločnosti Arca Capital, pokračuje v boji o svoje peniaze, ktoré nechal vo firme po svojom odchode z vedenia pred dvoma rokmi. Jeho spoločnosť Krupa Global Investments (KGI) podala na Mestskom súde v Prahe návrh na zrušenie mimoriadneho moratória pre firmu Arca Capital Bohemia (ACB), českú dcéru materskej firmy Arca Investments. Podanie doručila na začiatku tohto týždňa.
KGI tvrdí, že ACB účelovo a neoprávnene využíva súdnu ochranu pred veriteľmi a robí kroky v rozpore se zákonom. Tým poškodzuje veriteľov, ako sú napríklad Arca Capital CEE, čo je investičný fond, a Acquisition Capital, za ktorým stojí Pavol Krúpa. KGI preto požaduje nariadenie predbežného opatrenia voči ACB a ustanovenie predbežného správcu.
„Arca Capital Bohemia v priebehu moratória robí prevody vlastného majetku a vyplácala svoje záväzky voči ňou ovládaným osobám a tiež voči svojmu jedinému akcionárovi,“ uvádza KGI v tlačovej správe, ktorú má TREND k dispozícii.
Podľa firmy P. Krúpu nevyvíja ACB žiadnu podnikateľskú činnosť, ale len spravuje vlastný majetok, a preto by sa na ňu nemali vzťahovať ani protipandemické opatrenia.
Arca Capital Slovakia získala na základe lex korona dočasnú ochranu
Kto komu dlží
Aktivita P. Krúpu je pochopiteľná, ide mu o veľké peniaze. Podľa portálu E15.cz Krupa má Global Investments pohľadávky voči ACB zhruba za 123 miliónov českých korún. Spoločnosť Acquisition Capital zasa vo výške 60 miliónov a Arca Capital CEE má u nej pohľadávky za viac ako 50 miliónov českých korún. Dokopy by teda mohlo ísť do viac ako 240 miliónov českých korún, čo je asi deväť miliónov eur.
Na druhej strane, Rastislav Velič v rozhovore pred Dennik E v septembri tvrdil, že P. Krúpa dlží peniaze Arce.
Podozrivé prevody
Krúpova firma uvádza aj konkrétne transakcie ACB, ktoré sú podľa nej podozrivé. Väčšina z nich prebehla už v apríli tohto roka, keď materská firma Arca Investments ani jej dcéry ešte neboli pod ochranou pred veriteľmi. Preto môžu byť v budúcnosti napadnuté konkurzným správcom aj spätne.
P. Krúpa upozorňuje napríklad na mimoriadnu splátku v sume viac ako 83 miliónov českých korún, ktorú ACB zaplatila správcovskej spoločnosti fondu Arca Opportunity. Tento by mal podľa P. Krúpu riadiť Rastislav Velič, šéf Arcy, a ovládať by ho mala spoločnosť Arca Investments. Tento fond patrí pod investičnú firmu Redside, ktorá sídli v Prahe. Podľa českého obchodného registra v nej R. Velič nefiguruje. V jej portfóliu sa však nachádzajú investičné fondy ako napríklad Nova Real Estate či Nova Green Energy. Hovorca Redside Michal Zachar však tvrdí, že Arca Capital neriadi ani neovláda ani jeden z tých troch fondov.
TREND oslovil aj Arcu Capital, aby ozrejmili podozrivé prevody. Nekomentovala to priamo. „Na uvedené vyjadrenia ako aj na podanie KGI budú komplexne reagovať naši právnici,“ uviedla Terézia Barčíková, hovorkyňa Arcy Capital.
Spoločnosť Redside sa vyjadrila, že je z pohľadu riadenia nezávislá na skupine Arca Capital. „Dôrazne sa dištancujeme od sporov bývalých či súčasných akcionárov skupiny Arca Capital,“ dodal pre TREND hovorca Redside Michal Zachar.
Arca lavíruje medzi oddlžením a konkurzom. Veritelia môžu zaútočiť na jej zdravé dcéry
Transakcie medzi dcérou a matkou
Ďalšími podozrivými transakciami z apríla majú byť prevody 27 miliónov českých korún, ktoré ACB zaplatila materskej firme Arca Investments ako mimoriadnu pôžičku. V tom istom mesiaci nasledovali ešte platby Arce Investments v sume 242,6 miliónov českých korún, ktoré mali byť použité na predčasné splatenie úveru voči matke.
Napokon sa v polovici apríla malo udiať aj započítanie vzájomných pohľadávok ACB a Arca Investments v sume 2,6 miliónov eur, a to napriek tomu, že pohľadávka Arca Investments nebola k tomuto dňu splatná.
„Niektoré informácie mám z českého insolvenčného registra, iné z vlastných zdrojov,“ vysvetľuje Pavol Krúpa pre TREND pôvod transakcií.
Tieto transakcie by potvrdzovali informácie, ktoré TREND už spomínal v lete, že medzi dcérami a matkou prebiehali neprehľadné účtovné operácie. Fungovať by to mohlo tak, že peniaze získané za predané zmenky a dlhopisy v Česku cez ACB tiekli na vykrytie dier v slovenskej matke.
Posledná podozrivá operácia ACB prebehla na začiatku októbra, keď firma previedla svoju zmenku vo výške 14,6 milióna českých korún na tretiu osobu, spoločnosť Mníšek pod Brdy 1519 a súčasne došlo i k postúpeniu pohľadávok vo výške 77 milióna českých korún voči Tomášovi Bártovi.
Mníšek pod Brdy 1519 je podľa českého obchodného registra malá eseročka založená len pred necelým rokom. Podľa portálu E15 je voči T. Bártovi vedené insolvenčné konanie a jeho spoločnosť EMTC – Czech, ktorá sa okrem iného venuje personalistike a vzdelávaniu, súd poslal do konkurzu.
Arca stratila človeka vo Wiener Privatbank
Medzitým sa ľudia z vedenia Arcy, ktorí sa z neho stiahli, sťahujú aj z iných funkcií. Juraj Dvořák, ktorý podľa viacerých médií stál za myšlienkou krátkodobých zmeniek Arcy, sa v polovici tohto mesiaca stiahol z vedenia Wiener Privatbank, kde Arca kúpila minoritný 9,9-percentný podiel.
Dôvodom je to, že „banka pozastavuje svoju východoeurópsku stratégiu, lebo tá stagnuje,“ ako uvádza v správe táto rakúska súkromná banka. Prienik na slovenský a český trh sa preto zrejme odkladá. Oficiálne finančný dom uvádza, že za to môže koronakríza a rozhodnutie zamerať sa na rakúsky trh. Média však špekulujú, že Rakúšania sa chceli zbaviť nepohodlného človeka, ktorý je spojený s problémovou firmou Arca Capital.