Víťazmi 16. ročníka prestížnej súťaže EY Podnikateľ roka 2021 sa stali Branislav Cvik a Ľubomír Vančo z Banskobystrického pivovaru, ktorí pred pätnástimi rokmi vzkriesili fabriku a značku Urpiner zaradili medzi najobľúbenejšie a najoceňovanejšie slovenské pivá.

Sú jedinou z veľkej štvorky pivovarníckych fabrík na Slovensku bez vstupu zahraničného kapitálu. Kým v roku 2007 pivovarom pretieklo bezmála 50-tisíc litrov piva, v predpandemickom roku 2019 ho 110 zamestnancov uvarilo 130-tisíc litrov.

Trofej pre víťaza súťaže EY Podnikateľ roka
Zdroj: EY
Kto zabojoval o titul EY Podnikateľ roka 2021

Všetky firmy s nomináciou na ocenenie EY Podnikateľ roka 2021 spája silný podnikateľský príbeh. Banskobystrický pivovar uspel v silnej konkurencii firiem z rôznych odvetví.

  • Potravinárska firma Tekmar podnikateľa Jozefa Nitraya sa zameriava na výrobu prémiových cereálnych, musli a proteínových tyčiniek. Okrem výroby viac ako tristo druhov produktov je však aktívna aj vo vývoji a inováciách.
  • Spoločnosť Heneken sa pretransformovala z obchodníka s komoditami na výrobcu a dnes prevádzkuje tri výrobné firmy, vrátane produkcie ferozliatin. Skupina Michala Hudobu už začala akvizične expandovať aj do zahraničia.
  • Tomáš Horváth a jeho spoločnosť HMH je špecialistom na dizajn a výrobu technológií železničných hnacích vozidiel. Ich systémom sa darí spájať požiadavky špecifické pre jednotlivé stredoeurópske štáty pod jednotné riešenie.
  • Medzi nominovanými je aj špedičná spoločnosť Swida Innovative Viktora Sučka. Je špecialistom na expresnú prepravu tovaru po celej Európe, ktorá ponuku klientom zasiela do pätnástich minút od zadania požiadavky.
  • Popredný domáci predajca nábytku Tempo Kondela sa za 34 rokov na trhu stal lídrom veľkoobchodného trhu. Aneta a Miloš Kondelovci už svoj veľkoobchod a e-shop predstavili aj na viacerých stredoeurópskych trhoch.

Banskobystrickému pivovaru sa darí kontinuálne rásť. Rekordné tržby 8,6 milióna eur z roku 2019 až predvlani naštrbila nepriazeň pandémie, napriek tomu bol však pokles menej ako päťpercentný. Zisk v roku 2020 dosiahol takmer 430-tisíc eur. 
   
Banskobystrický pivovar sa aktuálne strategicky zameral na export. Vývoz do zahraničia dnes tvorí približne desať percent tržieb, pričom najviac zlatistého moku putuje až za oceán do kanadského Vancouveru a Quebecu. Urpiner sa však vozil aj na Ukrajinu, do Ruska a poznajú ho aj vo Vietname.

Branislav Cvik, Ľubomír Vančo, Urpiner, Banskobystrický pivovar
Zdroj: Archív Urpineru
Branislav Cvik, Ľubomír Vančo, Urpiner, Banskobystrický pivovar

Technologický víťaz je od vlakov

Víťazom kategórie EY Technologický podnikateľ roka 2021 sa stala bratislavská firma HMH, za ktorou stojí jej spoluzakladateľ Tomáš Horváth. Začínala v roku 1993 vývojom softvéru a dnes sa naplno venuje priemyselnej automatizácii, riadeniu technológií a dodáva aj technologické riešenia pre jazdu na železnici.

Firma sa veľmi rýchlo zamerala na železničnú dopravu a technológie hnacích vozidiel na železniciach v Európe. Tiež prináša inovácie produktov a posúva bezpečnosť lokomotív na novú úroveň. Výsledok jej aktivít chráni životy, znižuje náklady alebo šetrí čas.

Tomáš Horváth, MHM
Zdroj: MHM
Tomáš Horváth, MHM

„Orientujeme sa na prostredie, kde máme pozíciu na trhu, produkty, vytvorené vzťahy a meno. Alfou aj omegou je pokračovať v inováciách a rozvíjať produktovú líniu, ktorú máme v súčasnosti adekvátnu tomu, ako sa rozvíjajú požiadavky železničného trhu,“ konštatuje T. Horváth.

Začínajúci víťazi sú z Trenčína

Firmu Rossum Integration z Trenčína založili traja spoločníci – Maroš Černý, Filip Fraňo a Ivan Zelíska. Ich spoločnosť sa venuje priemyselnej automatizácii a robotike. Zo súťaže EY si odniesli cenu EY Začínajúci podnikateľ roka 2021

Svoj príbeh začala firma písať v roku 2017. Dnes navrhuje robotické pracoviská pre priemyselné podniky v rôznych segmentoch. Zo začiatku sa zamerala na automobilový a strojársky priemysel, neskôr sa aj vďaka pandémii presunula do energetiky a potravinárstva.

Filip Fraňo, Ivan Zelíska, Maroš Černý, Rossum Integration
Zdroj: Rossum Integration
Filip Fraňo, Ivan Zelíska, Maroš Černý, Rossum Integration

Za štyri roky spoločnosť narástla z troch na 40 zamestnancov. V blízkej budúcnosti ich bude vyše 100. V prvom roku fungovania dosiahla tržby necelých 14-tisíc eur. Potom nasledoval exponenciálny rast. Za minulý rok atakoval obrat firmy 4,2 milióna eur so ziskom takmer 330-tisíc eur.

V súčasnosti Rossum Integration pôsobí na celom území Slovenska a začiatkom roka vytvorila pobočku aj v susednej Českej republike. Zaujímavé sú pre ňu však aj trhy v Poľsku či Maďarsku.

O súťaži EY Podnikateľ roka

EY Podnikateľ roka je najprestížnejšia svetová súťaž podnikateľov, ktorá vzdáva hold výnimočným osobnostiam. Jej cieľom je ukázať verejnosti vynikajúce osobné príklady na poli podnikania, ktoré môžu byť vzorom pre mladých, začínajúcich podnikateľov. Súťaž EY Podnikateľ roka je koncipovaná ako medzinárodná, preto sú kritériá, podľa ktorých sa posudzujú jednotliví účastníci, v každej krajine porovnateľné. V súčasnosti sa ako jediná svetovo uznávaná súťaž svojho druhu pravidelne vyhlasuje v 60 krajinách na šiestich kontinentoch. Podrobnejšie informácie nájdete na www.eypodnikatelroka.sk.

Rozhodovali bývalí víťazi

O víťazoch rozhodla 14-členná komisia zložená prevažne z víťazov predchádzajúcich ročníkov, medzi ktorými boli napríklad Michal Meško (Martinus, 2020), Juraj Habovštiak (MTS, 2019), Šimon Šicko (Pixel Federation, 2018), Eva Stejskalová (MicroStep, 2014), Michal Štencl (Sygic, 2009) či Peter Zálešák (Nay, 2008). 

Do súťaže sa prihlásilo vyše 100 podnikateľov so svojimi firemnými príbehmi, komisia vybrala do širšej nominácie 23 spoločností. Porota posudzovala podnikateľského ducha, inovatívnosť, hospodárske výsledky, strategickú orientáciu či spoločenský respektíve svetový úspech. Víťaz slovenského kola EY súťaže pocestuje na svetové finále do Monte Carla.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke slovenský futbalový reprezentant Marek Hamšík s otcom Richardom.
Neprehliadnite

Hamšíkovmu proseccu sa darí. Reštauráciu v Bystrici predal, ale buduje sieť kaviarní