Ak je projekt na výrobu zelenej elektriny kvalitne pripravený a má dobre zazmluvnený odber produktu, investícia sa môže vrátiť do desiatich rokov. Potom už fotovoltická elektráreň (FVE) zarába, keďže životnosť panelov je minimálne 30 rokov. Problém však stále spôsobuje dostať elektrinu z obnoviteľných zdrojov energie (OZE) do elektrizačnej a prenosovej sústavy.

Neplníme ani vlastné ciele

Príčiny problémov s dodávkou elektrickej energie do klasickej siete, a to nielen od domácností, ktoré využívajú solárne panely na strechách domov (malé zdroje), ale aj od výrobcov, si medzi sebou prehadzujú distribučné spoločnosti a štátny podnik Slovenská elektrizačná a prenosová sústava (SEPS).

Hoci všetky strany tvrdia, že robia čo sa dá, realitou je, že Slovensko výrazne zaostáva vo využívaní elektriny získanej z OZE. Tým neplní vlastné ciele vyplývajúce z národných strategických dokumentov. Upozorňuje na to aj Slovenská asociácia fotovoltického priemyslu a OZE (SAPI).

„Sedem rokov trvajúci takzvaný stop stav a neprimerané sieťové poplatky sa spolu so sériou ďalších regulačných a administratívnych bariér podpísali na stagnujúcom podiele OZE na domácej spotrebe energie,“ hovorí riaditeľ SAPI Ján Karaba.

Tri rôzne scenáre vývoja

Nedávna správa z dielne SAPI modeluje tri scenáre budúceho rozvoja technológií OZE v elektroenergetike, zohľadňujúce súčasné tempo, ciele Integrovaného národného energetického a klimatického plánu (INEKP) a rast inštalovaných kapacít potrebných na dosiahnutie uhlíkovej neutrality.

„Pri väčšine OZE vyrábajúcich elektrinu pozorujeme pomalé tempo rastu, ktoré už teraz zaostáva za cieľmi, ku ktorým by sme sa mali približovať. Z výsledkov analýzy vyplýva, že súčasné tempo nepostačuje nielen na dosiahnutie cieľa uhlíkovej neutrality, ale ani cieľov deklarovaných v INEKP,“ tvrdí J. Karaba.

Ak sa investičné podmienky nezlepšia a nepríde k odstraňovaniu pretrvávajúcich bariér rozvoja OZE, tak v roku 2030 dosiahne Slovensko z potrebných 6090 megawattov inštalovanej kapacity iba približne polovicu. „Aj to len vďaka už jestvujúcim vodným elektrárňam,“ konštatuje spoluautor správy Marian Maraffko.

Posilnenie prenosovej sústavy

K naplneniu vyšších ambícií treba podľa SAPI posilniť prenosové a distribučné sústavy na národnej i medzinárodnej úrovni.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa