O problémoch rodinných firiem na Slovensku sa debatuje už roky. Najväčšie sa týkajú nástupníctva a prevodu firmy na ďalšie generácie. Absentujúca legislatíva spôsobuje, že viaceré rodinné firmy riešia napríklad ochranu majetku pred rozdrobením cez české zverenecké fondy.

Vlani sa súbežne chopili iniciatívy zlepšiť situáciu rodinných firiem dve ministerstvá – rezort hospodárstva pripravil Akčný plán pre rozvoj rodinných podnikov na Slovensku a z dielne ministerstva práce pochádza novela zákona o sociálnej ekonomike. Dnes k nim prebieha rozporové konanie a potom by mali ísť na rokovanie vlády, respektíve do parlamentu.

Sociálny rozmer

Ministerstvo práce vníma rodinný podnik ako ekvivalent rodinného majetku, ktorý kedysi istil členov rodiny zo stránky sociálnej či dôchodkovej a rodinu stmeľoval. Aj preto rezort navrhuje, aby spadal pod jeho zákon o sociálnej ekonomike a sociálnych podnikoch, k čomu mali pripomienky viacerí predstavitelia podnikateľského sektora či ministerstvá.

Poradca ministra práce Ladislav Šutý hovorí, že tým nie je dotknutý charakter rodinného podniku ako podnikateľského subjektu podľa Obchodného zákonníka. „Rodinný podnik nie je obmedzený či viazaný na sociálny podnik. Tak, ako registrovaný sociálny podnik dáva výhody určitým skupinám, je žiaduce, aby podobné benefity poskytoval rodine registrovaný rodinný podnik.“

Menšia byrokracia

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa