Podľa informácií, ktoré novinárom poskytli hovorca EPH Daniel Častvaj a hovorca PPF Group Radek Stavěl, kupuje od PPF 40-percentný balík akcií EPH samotný holding. Cenu ani iné detaily transakcie predávajúci ani kupujúci nezverejnili. Český server motejlek.com priniesol informáciu, podľa ktorej by mal EPH za svoje akcie zaplatiť niečo vyše jednej miliardy eur.
Po tom, čo holding preberie podiel PPF, akcie v balíku zruší. Podľa oficiálnej informácie budú následne držať po 37 percent akcií EPH jeho výkonný šéf Daniel Křetínský a partner skupiny J&T Patrik Tkáč. Spoločne budú holding kontrolovať. Zvyšných 26 percent akcií EPH budú podľa oficiálnej správy vlastniť private equity štruktúry J&T.
Keď sa v decembri minulého roku začalo hovoriť o predaji podielu PPF Group v EPH, nik z finančníkov rokovania nekomentoval. Z hľadiska PPF pripadal predaj do úvahy preto, že skupina s košatým portfóliom aktív v hodnote citeľne vyše dvadsať miliárd eur môže nájsť aj výnosnejšie zhodnotenie zdrojov, než investíciu v energetickom holdingu. Energetika býva tradičné defenzívne aktívum, teda investícia, vhodná na udržiavanie hodnoty majetku v čase ekonomických poryvov.
Z hľadiska D. Křetínského, ktorý dosiaľ držal v EPH 20-percentný podiel sám, bola ambícia na jeho zvýšenie logická. Bolo však zjavné, že dostatočné zdroje na transakciu získa jednoduchšie spolu s P. Tkáčom. Ten dosiaľ v akcionárskej štruktúre EPH ako samostatný akcionár nefiguroval.
Na financovanie odkupu akcií holdingu od PPF pripadali do úvahy viaceré varianty získania peňazí. Do úvahy pripadali úvery od bánk, emitovanie dlhopisov holdingu alebo získanie nového solventného spoluinvestora. Do istej miery sa naplnili všetky tri. Začiatkom júna české médiá napísali, že D. Křetínský peniaze na akcie získal cez rozšírené refinancovanie staršieho syndikovaného úveru, ktorý EPH bralo najmä na kúpu Slovenského plynárenského priemyslu.
Popri tom sa mali na odkup použiť aj peniaze z dlhopisov energetickej odnože EPH - firmy EP Energy. Popri výkonnom šéfovi EPH D. Křetínskom, ktorý je bývalým partnerom J&T, private equity firmách J&T, sa však objavil aj nový akcionár - vedúci partner J&T P. Tkáč.
Po dohode so slovenskou vládou je teraz dosah EPH na slovenský plyn iný, než pôvodne, keď holding kupoval od nemeckých a francúzskych investorov privátny balík akcií SPP. Po zmenách štruktúry skupiny a ovládnutí jej bývalej matky štátom drží teraz EPH cez firmu Slovak Gas Holding minoritný podiel a plnú manažérsku kontrolu v plynárenských aktívach v tranzite, distribúcii a skladovaní plynu na Slovensku. Teda vo firmách eustream, SPP Distribúcia, Nafta Gbely a Pozagas. Tie tiež poslúžili finančníkom na vyplatenie PPF. Štátny i súkromný akcionár si cez emisiu dlhopisov eustreamu vyplatili zisk, ktorý vznikol precenením plynovodných rúr pri ich presune z materského SPP do vlastníctva tranzitnej firmy.
Od vzniku vo februári 2009 sa z EPH stal výrazný hráč stredoeurópskej energetiky s väčšinou aktivít v Českej republike, na Slovensku, v Nemecku a Poľsku. Má aktíva vo vertikálne integrovanej štruktúre, štyri desiatky podnikov holdingu podnikajú v ťažbe uhlia, výrobe tepla a elektriny z tradičných aj obnoviteľných zdrojov, obchodu a distribúcie elektriny a plynu ako aj ich dodávky koncovým zákazníkom. Cez eustream má EPH aj prepravcu ruského zemného plynu do krajín Európskej únie.
Väčšina aktív s výnimkou slovenských plynárenských firiem spadá v rámci EPH pod odnož EP Energy. Tá dosiahla vlani konsolidované tržby vo výške 1,87 miliardy eur a konsolidovaný prevádzkový zisk bez zarátania odpisov a úrokov (EBITDA) dosiahol 384 miliónov eur. Po akvizícii súkromného podielu sa súčasťou EP Energy stala aj slovenská elektrodistribučka Stredoslovenská energetika, v ktorej získal holding tesne minoritný podiel a manažérsku kontrolu.
Okrem toho koncom vlaňajška EP Energy dokončila akvizície nemeckej elektrárne Buschhaus a bane Schöningen. V hre by sa mohli ocitnúť aj pri potenciálnom predaji Slovenských elektrární, v ktorých majoritný vlastník, taliansky Enel, zvažuje predaj svojho balíka akcií. Česko-slovenský energetický holding by sa mohol o podiel v SE uchádzať aj spolu s českým energetickým koncernom ČEZ, ktorý skončil pred ôsmimi rokmi v privatizačnom tendri elektrární druhý, a s ktorým má na konte viacero spoločných projektov.