Európska centrálna banka (ECB) pripúšťa, že riziko inflácie v krátkodobom výhľade narastá. Banka to uviedla vo svojom pravidelnom mesačnom bulletine, ktorý dnes zverejnila. Minulý týždeň po zasadnutí bankovej rady prezident ECB Mario Draghi povedal, že inflácia zostáva pod kontrolou. Na tomto hodnotení ECB trvá, hoci inflácia bude asi celý rok nad dvoma percentami.

„Vzhľadom na rast cien energií a nepriamych daní je pravdepodobné, že miera inflácie zostane v roku 2012 nad hranicou dvoch percent. Pretrváva ale riziko ďalšieho rastu,“ píše ECB. Práve hranica dvoch percent je rozhodujúca pre definíciu cenovej stability, ktorú ECB používa. Cieľom banky je udržiavať v eurozóne infláciu tesne pod dvomi percentami, vo februári však bola inflácia už na úrovni 2,7 percenta.

ECB minulý týždeň podľa očakávaní nechala základnú úrokovú sadzbu na jednom percente, a to už tretí mesiac v rade. M. Draghi naznačil, že ECB zatiaľ volí vyčkávaciu taktiku a o ďalšom postupe rozhodne, až bude mať ďalšie štatistické dáta a výstupy z ekonomiky. Obsah nového bulletinu ECB inak v zásade kopíruje oznámenia z minulého týždňa.

Peňažná zásoba sa podľa ECB zvyšuje veľmi pomaly, čo by sa nemalo výraznejšie zmeniť ešte niekoľko mesiacov. Len pomaly sa zvyšuje aj rast úverov, kde ECB zatiaľ tiež so žiadnou zmenou nepočíta. Vysvetľuje to tým, že nejaký čas potrvá, než sa v ekonomike začnú prejavovať dôsledky lacných trojročných úverov. ECB v dvoch kolách poskytla komerčným bankám úvery za viac ako bilión eur.

„Môže trvať niekoľko mesiacov, než sa podporný efekt začne plne odrážať v dátach o poskytnutých bankových úveroch domácnostiam a nefinančným spoločnostiam,“ píše sa v bulletine. ECB už skôr uviedla, že jej lacné trojročné úvery zrejme zohrali významnú úlohu v tom, že sa európska dlhová kríza nezhoršila a nepreliala na finančné trhy.

Banka poskytla prvýkrát lacné úvery bankám koncom minulého roka. Vtedy sa viac ako 500 bánk prihlásilo o približne 490 miliárd eur. V druhom kole, ktoré ECB usporiadala na konci februára, sa už o pôžičky prihlásilo 800 bánk, z toho viac ako polovica z Nemecka. Guvernér rakúskej centrálnej banky Ewald Nowotny, ktorý je zároveň členom Rady guvernérov ECB, ale žiadnu ďalšiu podporu zo strany ECB už nepredpokladá.

„Teraz musíme počkať, aby sme zistili, aký vplyv majú na ekonomiku rôzne podporné opatrenia,“ povedal E. Nowotny v rozhovore vo finančnej televízii Reuters Insider. „To nejaký čas potrvá. Myslím, že do tej doby nie je potrebné sa k žiadnej ďalšej podpore uchyľovať,“ dodal. O prípadnom ďalšom znížení sadzieb, ktoré ECB drží na jednom percente, sa podľa E. Nowotného teraz neuvažuje. Situácia na finančných trhoch sa vraj stabilizovala a teraz treba čakať.

Ilustračné foto na titulke - SITA / AP