Štátni a verejnoprávni prenajímatelia musia zo zákona dať nájomcom 50-percentnú zľavu. Peniaze od štátu bude možné poskytnúť nielen na vnútorné priestory budov, ale aj na súvisiace obslužné priestory, napríklad parkoviská, ako aj na trhové miesta. O dotáciu na nájomné bude môcť požiadať aj mimovládna organizácia.
To je len niekoľko noviniek vyplývajúcich z pozmeňujúceho návrhu zo spoločnej správy výborov Národnej rady SR k návrhu zákona o poskytovaní dotácií z rezortu hospodárstva. Žiadosť mu budú prenajímatelia predkladať vo formulári, ktorý je na to určený, pričom systém spustia až po odsúhlasení Európskou komisiou.
Ďalšie schválené zmeny v praxi
Štát pomôže pri platení nájomného zatvoreným prevádzkam, alebo tým, ktoré výrazne obmedzili svoju činnosť. Dotkne sa to tisícok obchodov, reštaurácií i ďalších prevádzok. Odhadovaná celková suma predstavuje 200 miliónov eur.
Systém preplácania nájomného je založený na dobrovoľnosti, teda na dohode prenajímateľa s nájomcom. Novinkou je, že právnická osoba, ktorá nie je podnikateľským subjektom, bude môcť tiež požiadať o preplatenie nájmu.
„Dotáciu na nájomné bude možné poskytnúť vo výške, v akej bola poskytnutá zľava z nájomného na základe dohody medzi prenajímateľom a nájomcom, najviac však vo výške 50 percent nájomného,“ hovorí pre TREND Katarína Svrčeková, hovorkyňa rezortu práce.
Žiadateľom síce bude len jedna strana, no podmienky na vyplatenie dotácie budú musieť splniť obidve strany, teda prenajímateľ i nájomca.
Ak teda prenajímateľ napríklad poskytne nájomcovi 50-percentnú zľavu, zvyšných 50 percent doplatí štát. Ak prenajímateľ poskytne napríklad len 20-percentnú zľavu, rovnakým podielom prispeje aj vláda a zvyšných 60 percent zaplatí nájomca v splátkach, rozložených maximálne na 48 mesiacov.
„V takomto prípade ale prenajímateľ nebude môcť zvyšovať nájomné, okrem prípadov, keď to bolo dohodnuté už pred pandémiou. Pokiaľ je prenajímateľom štátna verejnoprávna inštitúcia, zľava bude zo zákona polovičná,“ dodáva K. Svrčeková.
Dotácia aj na zaplatené platby
Do sumy nájomného nemôžu byť podľa slov hovorkyne rezortu zahrnuté napríklad platby za energie, upratovanie a ani obratová zložka. Novela umožní uplatniť dotačný mechanizmus aj na prípady, keď nájomca už skôr zaplatil celé nájomné alebo jeho časť.
„V takýchto prípadoch bude možné požiadať o dotáciu na základe dohody medzi prenajímateľom a nájomcom o zľave z nájomného za ekvivalentné obdobie v budúcnosti. Očakávame odhadom 70 až 100-tisíc žiadostí, celková odhadovaná suma vyčlenená na túto pomoc je 200 miliónov eur,“ konštatuje K. Svrčeková.
Žiadosti o poskytnutie dotácie budú podávať prenajímatelia elektronicky v mene nájomcov, príjemcom pomoci však bude nájomca. Peniaze bude vyplácať rezort financií. Pôvodne štát avizoval, že prípravy stihne do 15. júna, v súčasnosti sa však čaká na súhlas Európskej komisie, ktorá musí štátnu pomoc schváliť. Je teda predpoklad, že peňažnú štátnu pomoc nájomcovia dostanú až v lete, teda prakticky po skončení pandémie.
„V prvom kole sa budú žiadosti prijímať podľa krajov, aby sa predišlo preťaženiu systému,“ objasňuje hovorkyňa.
Pomoc má rôzne otázniky
V praxi sa však už teraz vynára viacero sporných otázok. „V prvom rade si žiadateľ musí vyhodnotiť, či priestory, na ktoré chce žiadať dotáciu, boli povinne zavreté alebo ich užívanie bolo podstatne obmedzené zákazom prítomnosti verejnosti,“ radí Henrich Hajdin z advokátskej kancelárie Bartošík Šváby.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?