„Prevzaté dokumenty by mala NAKA podrobiť v rámci vyšetrovania aj znaleckým expertízam, ktoré preukážu finančné toky v rámci poisťovne i nakladanie s peniazmi poistencov," dodalo Spotrebiteľské centrum.
Poukázalo, že dokumenty preberie NAKA po viac ako roku od podania trestného oznámenia. To podala nútená správkyňa Irena Sopková v auguste minulého roka pre podozrenie zo spáchania niekoľkých trestných činov.
Rapídne k nule
„Okrem zanedbania povinnosti pri správe cudzieho majetku, bývalé vedenie podozrieva aj z podvodu či prevodov majetku poisťovne za nápadne nevýhodných podmienok. Bývalé vedenie poisťovne napríklad predalo niekoľkomiliónové pohľadávky za tri eurá spriaznenej spoločnosti," vymenovalo Spotrebiteľské centrum.
Pripomenulo, že tržby aj zisky poisťovne Rapid life za posledných desať rokov rapídne klesali, až sa majetok postupne priblížil k rapídnej nule.
„Nedostatok peňazí pripisovalo vedenie poisťovne neuhradeným pohľadávkam z prebiehajúcich súdnych sporov s Národnou bankou Slovenska. Z verejných registrov je však zrejmé, že poisťovňa nevýhodne obchodovala s cennými papiermi so spriaznenými firmami," dodalo Spotrebiteľské centrum.
Nútenú správu v polovici júna 2017 zaviedla v poisťovni Národná banka Slovenska (NBS). Dôvodom boli zistenia, že poisťovňa závažne ohrozuje práva klientov. Nútená správkyňa podala na štatutárov trestné oznámenie. Podľa bývalého vedenia poisťovne bolo vyhlásenie nútenej správy nezákonným postupom a malo tak dôjsť k porušeniu práva na spravodlivý proces.