Developeri vidia v hlavnom meste Bratislavy potenciál obsiahnuť jeden milión obyvateľov. Čoraz viac veria obnovujúcemu sa realitnému trhu a najmä priestoru a lokalitám, ktoré metropola ponúka.

Všetko bude závisieť najmä od podoby budúceho územného plánu, na ktorom magistrát priebežne pracuje a ku ktorému zbiera podnety.

Oproti minulému roku ešte viac vstupujú do hry staronové trendy nájomného či dokonca družstevného bývania. Týmito tvrdeniami odštartoval úvodný diskusný panel pravidelnej konferencie TREND Reality & Development, ktorá sa tento rok konala 28. mája v bratislavskom hoteli Radisson Blu Carlton.

V diskusii sa spíkri dotkli aj tém dostupnosti bývania na súčasnom náročnom realitnom trhu, nových technológií developmentu v regiónoch a situácie pri komerčných nehnuteľnostiach.

Bratislava má priestor na zmeny

Hlavné mesto sa ďalej dynamicky rozvíja, hoci podľa námestníčky primátora Lenky Antalovej Plavuchovej neplánuje, že dosiahne až milión obyvateľov. Odhady budúceho územného plánu preto pracujú s predpokladom viac ako pol milióna obyvateľov.

Magistrát sa naďalej zameriava na otázku bývania, pričom sa inšpiruje aj novými projektmi v Prahe. V súčasnosti vedenie mesta spustilo Mestskú nájomnú agentúru, ktorá ponúka služby manažmentu prenájmu pre vlastníkov bytov. Cieľom je získať viac než stovku bytov na správu, ktoré magistrát plánuje ďalej prenajímať vybraným záujemcom.

Podľa prezidenta Národnej asociácie realitných kancelárií Slovenska (NARKS) Jána Palenčára sa mesto musí naďalej zahusťovať, aby sa pohlo v otázke bývania. Developeri podľa neho majú prácu na desiatky rokov vopred a štát by mal aktívnejšie vstupovať do tejto témy.

Je dôležité meniť budúci územný plán aj na základe požiadaviek obyvateľov, keďže tí si volia svojich zástupcov a sú konečnými užívateľmi mestského priestoru a bývania.

Generálny riaditeľ Alto Real Estate Rastislav Valovič poukázal na fakt, že podľa analýz firmy bude Bratislava potrebovať ďalších 23- až 25-tisíc bytov. V súvislosti s nedostatkom bytov a možností bývania pre všetky sociálne vrstvy obyvateľov Bratislavy účastníci opäť otvorili tému družstevného bývania, ktoré by malo byť oživené, pretože spoľahlivo funguje aj v iných európskych metropolách.

Výkonný riaditeľ J&T Real Estate Pavel Pelikán zdôraznil, že Bratislava má mnoho plôch na development, čo je jej výhodou oproti iným hlavným mestám. V plánovacom procese sa preto nachádzajú projekty, ktoré s týmito lokalitami počítajú, keďže developer odhaduje budúci počet obyvateľov nad hranicou 650-tisíc ľudí.

Dostupnosť bývania je výzva

Situácia na realitnom trhu nielen v Bratislave sa postupne mení a podľa Michala Reháka z Penta Real Estate sa prebúdza sentiment investičných kupujúcich. Tento faktor bude v ďalšom období rovnako ovplyvňovať trh a cenotvorbu. Lokalita zostáva aj naďalej kľúčovým faktorom pri predaji bytov, čo potvrdzuje aj Martin Čapo z realitnej spoločnosti Riešime bývanie.

Poukázal aj na fakt, že v ponuke zostávajú mnohé byty so zlými dispozíciami, čo komplikuje predaje. Odhaduje však, že dostupnosť bývania sa bude zlepšovať a neočakáva ďalší pokles cien, keďže developeri v uplynulom období rozumne určovali mieru ponuky nových projektov. To viedlo k tomu, že ceny bytov buď poklesli len mierne alebo stagnovali.

Jozef Šimek z Edvin Properties vníma súčasnú situáciu ako obdobie príležitostí, počas ktorého klienti môžu lepšie vyjednávať o finálnych cenách či vybavení. A to platí nielen pre Bratislavu, ale aj pre iné regionálne mestá. Poznamenal, že napríklad Košice majú silne poddimenzovanú ponuku bytov, čo síce zvyšuje dopyt a dáva priestor aj novému developmentu.

Filip Žoldák, partner realitnej spoločnosti Herrys, potvrdil, že spomalený predaj nehnuteľností viedol aj k predlžovaniu nájomných zmlúv a zvyšovaniu priemernej ceny prenájmov.

Nový development sa však nezaobíde bez ekologickejších riešení a inovatívnych potrieb, napríklad v súvislosti s elektromobilitou. Nariadenia vyžadujú inštalovanie nabíjacích staníc a bodov v nových budovách. Rastislav Žembery zo spoločnosti ZSE Drive odhadol, že v najbližších rokoch bude 10 až 20 percent vlastníkov nehnuteľností majiteľmi elektromobilov, čím sa zvýši potreba nabíjacích staníc.

Tieto plány možno realizovať už v súčasnosti, čím sa zlepšia podmienky pre budúcu elektrifikáciu dopravy. ZSE Drive plánuje otvoriť nové nabíjacie stanice v bratislavskom downtowne.

Regióny opäť rastú

V ťažkej situácii ostatných rokov, poznačenej najmä pandémiou a presunom ľudí na home office, sa ocitol aj segment komerčných a kancelárskych nehnuteľností.

Podľa výkonného riaditeľa Penta Real Estate Slovensko Juraja Nevolníka sa však nerovnováha v tomto segmente týka skôr zahraničia než Slovenska. Na Slovensku budú podľa neho kancelárie a retailové priestory naďalej potrebné, pričom dnes najmä prémiové komerčné nehnuteľnosti potvrdzujú, že majú najväčší potenciál s nízkou neobsadenosťou.

Nehnuteľnosti a realitné fondy, ktoré v portfóliách majú najmä komerčné nehnuteľnosti, by mali v dlhodobom horizonte porážať iné aktíva, naznačil Tomáš Cár z 365.invest. Ako však kontruje Peter Slovák zo spoločnosti CBRE, na Slovensku dosiahla neobsadenosť kancelárskych priestorov 14 percent, no má klesajúci trend.

Diskutujúci sa zhodli, že pre väčšinu firiem je dnes kľúčovou výzvou vrátiť ľudí späť do kancelárií, čo bude ovplyvňovať trh kancelárskych priestorov a jeho kapacity. Dopyt po kancelárskych priestoroch bude pretrvávať a práca z domu zostane faktorom ovplyvňujúcim kancelársky trh.

Pred výzvami stojí aj development v regiónoch krajiny. Vladimír Kubrický z Realitnej únie SR zdôrazňuje najmä veľký nepomer realitných trhov medzi Bratislavou a ostatnými regiónmi. Majiteľ developerskej spoločnosti Reinoo Milan Dubec však vidí výhodu regionálnych miest v infraštruktúre a nepredpokladá pokles cien.

Kvalita developmentu v regiónoch je podľa neho často vyššia a mladí ľudia, ktorí sa vracajú zo zahraničia, budú ťahúňom ďalšieho rastu. V súčasnosti vníma aj netradičné trendy, ako napríklad fakt, že mnoho mladých ľudí žije bez partnera, čo takisto zvyšuje dopyt po bytoch. Analytik Proxenty Slavomír Frešo potvrdil, že podľa najnovších dát satelity Bratislavy a regionálnych miest rovnako rastú.

Prezident Zväzu stavebných podnikateľov Pavol Kováčik dodal, že priemyselný trh sa stabilizuje, čo pozitívne ovplyvní development rezidenčných nehnuteľností. Nové nariadenia podľa neho zvyšujú ceny výstavby, čo sa opäť prenesie aj do cenotvorby rezidenčných projektov.

Ďalšie dôležité správy

penazenka
Neprehliadnite

Anketa s odborníkmi: Čo by ste odporučili klientovi, ktorý potrebuje riešiť vlastné bývanie?