Zaťaženie platieb na dobrovoľné sporenie v doplnkových dôchodkových spoločnostiach (DDS) povinnými sociálnymi odvodmi neprinesie štátu očakávané príjmy. Zamestnávateľom sa totiž platenie príspevkov predraží, budú preto odvádzať na účty zamestnancov nižšie sumy alebo podporu úplne zrušia, povedali dnes novinárom zástupcovia Asociácie DDS (ADDS).

V takzvanom treťom dôchodkovom pilieri si na budúcu penziu šetrí asi 750-tisíc Slovákov, DDS im na účtoch spravujú približne 1,1 miliardy eur. Na sporenie môžu ľuďom prispievať aj zamestnávatelia, motiváciou pre nich je oslobodenie takýchto platieb od odvodov. Vláda však nimi chce príspevky zaťažiť, úpravu systému chystá od januára v rámci balíka opatrení na zníženie deficitu verejných financií.

"Máme jednoznačné indície, že zamestnávatelia prestanú prispievať a tí, ktorí musia (prispievať), príspevky znížia," tvrdil prezident ADDS Miloš Krššák. Náklady zamestnávateľov po zavedení odvodov na platby do DDS stúpnu asi o 30 percent, dodal. Prevažná časť firiem bude podľa Krššáka preferovať pred platením príspevkov do DDS skôr zvýšenie miezd pracovníkov alebo vyplácanie rôznych bonusov. Z nich síce tiež zaplatia odvody, k peniazom sa však zamestnanec dostane ihneď.

Sporenie v DDS je dobrovoľné, v budúcnosti má tvoriť doplnok k starobnej penzii. Zamestnávatelia naň musia prispievať len v prípade, že práca zamestnanca je zaradená do rizikovej kategórie. Firmy podľa ADDS prispievajú na doplnkové penzijné sporenie vyše 90 percentám účastníkov systému. Priemerný mesačný príspevok samotného klienta DDS predstavuje zhruba 15 eur, doplnok od zamestnávateľa dosahuje asi 21 eur.

Na sporenie v DDS motivuje klientov aj daňová úľava, v súčasnosti si môžu zo základu dane odpísať príspevky do sumy 398,33 eura ročne. Na dani tak ušetria do 75,68 eura. Rovnaké výhody možno využiť napríklad aj pri životnom poistení či účelovom sporení. Vláda chce zrušiť aj túto daňovú výnimku.

Zmeny v systéme doplnkového dôchodkového sporenia už schválila vláda, posúdi ich ešte parlament. ADDS sa chce pokúsiť presvedčiť poslancov, aby chystané úpravy nepodporili. Domnieva sa totiž, že postupne povedú k zániku tretieho dôchodkového piliera.

Slováci si môžu peniaze na dôchodok odkladať v treťom pilieri v jednej z piatich DDS. Asociácia združuje štvoricu spoločností - Stabilita, ING Tatry - Sympatia, Axa a Doplnková dôchodková spoločnosť Tatra banky. Okrem nich majetok klientov v treťom pilieri spravuje aj Aegon.

Ilustračné foto na titulke - Flickr.com