Spotreba piva na Slovensku klesá a pivovarníci sa musia prispôsobovať novým trendom i preferenciám spotrebiteľov. Všíma si to aj výkonný riaditeľ Slovenského združenia výrobcov piva a sladu Vladimír Machalík. V rozhovore pre TREND hovorí o silných aj slabých stránkach slovenského pivovarníctva, porovnáva ho s českým a zamýšľa sa tiež nad tým, prečo patrí Slovensko k európskym radlerovým veľmociam. Vyjadril sa tiež k dani zo sladených nápojov a objasnil, prečo ju pivovarníci považujú za nespravodlivú.
Je slovenské pivovarníctvo v niečom unikátne? Čo by ste označili za jeho najväčšie špecifiká?
Slovenské pivovarníctvo je špecifické z troch hľadísk. Slovensko má predovšetkým kompletnú pivovarnícko-sladovnícku vertikálu, od pestovania sladovníckeho jačmeňa, cez výrobu sladu až po výrobu samotného piva. Jediná oblasť, v ktorej sme sa posunuli dozadu, je produkcia chmeľu. V roku 1993 sme mali 1400 hektárov chmeľníc, momentálne ich je len 38. V každom prípade však treba zdôrazniť, že chmeľ je malá zložka a do piva ho netreba veľa. Naopak, veľmi dôležitou súčasťou piva je slad. Slovensko patrí medzi najväčších exportérov sladu na svete. Práve toto je slovenským špecifikom, pretože sú krajiny, ktoré dovážajú množstvo komodít, aby mohli pivo vyrábať.
Pivovarnícky sektor je zároveň najinovatívnejším sektorom slovenského potravinárstva. Týka sa to nielen kvality a prístupov, ale aj dekarbonizácie.
A čo tretie špecifikum?
Tretím špecifikom je to, že štvrtina produkcie slovenského piva je nealkoholická, s čím sa nestretnete nikde inde v Európe a predpokladám, že ani na svete. Týka sa to nielen produkcie nealkoholického piva, ale aj produkcie radlerov. Tie k nám prišli v prvej polovici minulého desaťročia a na Slovensku sa stali synonymom nealkoholického piva, hoci v okolitých krajinách obsahujú aj alkohol. V ich spotrebe patríme v Európskej únii spolu s Holandskom a Španielskom medzi top tri krajiny.
Čo zvyšuje konzumáciu radlerov a ich celkovú popularitu na Slovensku?
Hoci je na to slovenský spotrebiteľ zvyknutý, inde vo svete nie je vôbec bežné, aby ste si mohli dať čapované nealko pivo alebo čapovaný nealko radler v gastro prevádzke. V zahraničných prevádzkach sú buď vo fľaške alebo v plechovke. Možno aj toto prispieva k ich zvýšenej konzumácii.
Koľko sa vlani na Slovensku vyrobilo piva a ako sa vyvíja táto štatistika za posledné roky?
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?