Japonský elektronický gigant Panasonic vsadil na Čínu už v roku 1987. Čínska ekonomika vtedy bola zhruba na úrovni kanadskej. Rozsiahla lacná pracovná sila však presvedčila výrobcu televízorov, aby svoj závod umiestnil do Pekingu. Netrvalo dlho a výhody Číny ocenili ďalší titáni spotrebnej elektroniky nielen z Japonska, ale aj zo zvyšku sveta.

Po pár desiatkach rokov je krajina Si Ťin-pchinga kľúčovým článkom celosvetovej priemyselnej výroby. Vývoz elektronického tovaru a komponentov z Číny dosiahol v roku 2021 rovný bilión dolárov. V súčasnosti sa však mnohé zahraničné firmy začínajú Číne obracať chrbtom.

Ocitli sa pod vážnou kombináciou obchodného a politického tlaku, ktorý ich núti prehodnotiť investície. Čínska pracovná sila totiž už nie je taká lacná: medzi rokmi 2013 a 2022 sa mzdy vo výrobe zdvojnásobili na priemerných 8,27 dolárov za hodinu. Vážne bariéry priniesla aj politika nulového covidu, s ktorou krajina vydržala dlhšie než ktorákoľvek iná.

Do toho všetkého prišli prehlbujúce sa rozpory medzi Pekingom a Washingtonom, ktoré nútia západných technologických výrobcov, aby závislosť od Číny prehodnotili. Za ostatné dva roky tak klesol napríklad počet japonských spoločností pôsobiacich v Číne zo zhruba 13 600 na 12 700, uvádza výskumná firma Teikoku Databank.

Plány na presun

Na zozname odpadlíkov sú aj svetoznáme značky. Koncom januára výrobca elektroniky Sony oznámil, že plánuje presunúť výrobu kamier predávaných na Západe a v Japonsku z Číny do Thajska. Juhokórejská firma Samsung znížila svoju čínsku pracovnú silu o viac ako dve tretiny od maxima v roku 2013. Americký výrobca počítačov Dell sa podľa informácií The Economist snaží od roku 2024 prestať používať čipy vyrobené v Číne.

Veľmi jasne sa vyjadrila aj japonská spoločnosť Kyocera, podľa ktorej obmedzenia prístupu Číny k vyspelým technológiám zo strany USA zabíjajú jej funkciu výrobnej globálnej základne. Jeden z najväčších svetových výrobcov čipových komponentov presúva svoju výrobu inam a investuje značné prostriedky do existujúcich domácich fabrík v Japonsku.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa