V priemyselnom parku v Malých Bieliciach neďaleko Partizánskeho našla svoj nový domov americká spoločnosť Medline, ktorá sa zaoberá výrobou a distribúciou rôznych druhov zdravotníckych pomôcok.
Začiatkom vlaňajška tu totiž otvorila svoju novú fabriku, do ktorej investovala 24 miliónov eur. Z toho išlo 17 miliónov eur na nákup budovy a pozemkov a zvyšných sedem miliónov eur na priestory pre sterilnú kompletizáciu, ako aj na výrobné a skladové zariadenia.
Investíciu realizovala spoločnosť Medline Assembly Slovakia bez štátnej pomoci a bez úveru. Do projektu však bola angažovaná samospráva mesta Partizánske, ktoré hľadalo investora do priemyselného parku so Slovenskou agentúrou pre rozvoj investícií a obchodu (SARIO).
Nemci zdvojnásobia výrobu pod Tatrami. Čerpadlá z bývalej Tatramatky exportujú do celého sveta
Americká spoločnosť Medline sa zaoberá výrobou pomôcok pre zdravotnícky personál pri ošetrovaní pacientov v nemocniciach. Jej slovenská dcéra, ktorá vznikla v roku 2015, pôvodne vyrábala v blízkych Bánovciach nad Bebravou. V tamojšom závode, v ktorom zamestnávala dvesto ľudí, bola v podnájme.
Aj to bol jeden z dôvodom pre výstavbu vlastnej fabriky. Tým druhým bol, prirodzene, rast dopytu po jej výrobkoch, ktorý vyústil do potreby zväčšenia výrobných kapacít. Aktuálne zamestnáva firma na Slovensku štyry stovky ľudí. Tento rok je za svoju investíciu do nového závodu nominovaná na cenu TREND Investor roka 2023.
Všetko v jednom sete
Spoločnosť začínala v Bánovciach nad Bebravou na prenajatej ploche 3 500 štvorcových metrov. Zamestnávala vtedy len dvanásť ľudí. Do šiestich rokov sa jej pôsobenie rozrástlo na plochu až 7 100 štvorcových metrov.
V priemyselnom parku v Malých Bieliciach si spoločnosť kúpila pozemky s rozlohou 256-tisíc štvorcových metrov, pričom výrobný závod postavila na ploche zhruba dvadsaťjeden tisíc štvorcových metrov a sterilnú časť na ploche tritisíc štvorcových metrov.
Výstavba nového závodu začala ku koncu roka 2020 a ukončená bola v závere nasledujúceho roka. V prípade potreby má firma z hľadiska pozemkov široké možnosti pre ďalšiu expanziu.
Závod Medlinu na Slovensku sa zameriava na balenie chirurgických setov. Firma ich následne distribuuje zákazníkom po celej Európe. Sety pomáhajú nemocničným tímom zefektívňovať proces prípravy na zákrok a to tým, že znižujú čas prípravy na operáciu o štvrť až pol hodinu. Vďaka tomu je možné urobiť za deň viac zákrokov.
„Našou úlohou je skompletizovať komponenty pre špecifický chirurgický set. Sety pozostávajú napríklad zo sterilných plášťov, gázy, skalpela či ochrany operačných stolov,“ hovorí pre TREND riaditeľ závodu Alexis Avet-Rochex. Ako dodáva, čím menej chirurgických pomôcok musia zdravotnícki pracovníci individuálne rozbaľovať, tým nižšie je riziko ich kontaminácie. Set totiž obsahuje všetko v jednom balení.
Ďalšie možnosti rozšírenia
Spoločnosť Medline Assembly Slovakia realizuje vo svojom závode aj ďalšie druhy setov, ktoré môžu byť použité aj mimo chirurgických zákrokov. Môže ísť napríklad o starostlivosť o ranu, pri zošívaní, v urológii, na katetrizáciu močového mechúra, pri anestézie, v oftalmológii či pri vnútrožilových zákrokoch. V závode spoločnosti prebieha ich kompletizácia.
Okrem toho firma dodáva produkt pre ústnu hygienu na zamedzenie infekcií a začína s kompletizáciou komponentov pre manažment tekutín, ktoré sa používajú pri angiografických procedúrach. Aktuálna denná produkcia pozostáva zo 14-tisíc chirurgických setov. V tomto roku by mala vzrásť o ďalších 40 percent. Maximálna kapacita závodu je 30-tisíc setov denne.
„Aktuálne pracujeme na hlbšej analýze ďalšej výrobnej stratégie. Podľa dnešných výsledkov predpokladáme, že už v budúcom roku by sme mohli začať hľadať dodávateľa pre rozšírenie závodu, ktorý by sme otvorili v roku 2027,“ hovorí riaditeľ.
Nové výrobné priestory by vznikli na ploche 19-tisíc štvorcových metrov. Okrem toho sa firma aktuálne sústredí na rozvoj tímov a zvýšenie efektívnosti produkcie, aby mohla pre závod získať od svojej materskej spoločnosti ďalšie funkcie.
„Pokiaľ ide o energetickú krízu, nakoľko väčšia časť procesov v rámci kompletizácie prebieha manuálne, naša firma ňou nebola výrazne zasiahnutá,“ hovorí A. Avet-Rochex. Firma zároveň dbá o energetickú úsporu. Jedným z príkladov je vypínanie svetiel v našom logu na budove. Závod zároveň disponuje zeleným certifikátom BREEAM. Ku koncu roka spoločnosť Medline navyše plánuje investície do solárnych panelov, ktoré umiestni na budove.
Hospodárenie a ľudia
Spoločnosti Medline Assembly Slovakia sa dlhodobo darí aj z hľadiska hospodárskych výsledkov. Rastú jej nepretržite od roku 2015, pričom vlani jej tržby dosiahli 43,2 milióna eur. V tomto roku by mali byť na úrovni 51 miliónov eur. Vlaňajší čistý zisk bol zhruba jeden milión eur, pričom najvyšší bol v prvom pandemickom roku, keď dosiahol takmer 1,1 milióna eur.
S rastom produkcie je úzko späté aj prijímanie nových zamestnancov. Záver vlaňajška končila firma s 340 pracovníkmi, na konci tohto roka by ich malo byť 460. Ženy tvoria aktuálne tri štvrtiny pracovnej sily.
Keď firma hľadala miesto pre svoj nový závod, cieľom bolo, aby si mohla ponechať celý pôvodný tím z Bánoviec nad Bebravou. Aj preto zaviedla pre svojich zamestnancov firemný autobus, ktorý ich dopraví do práce aj z práce. V súčasnosti dáva firma prioritu hľadaniu zamestnancov v blízkom okolí, avšak rozšírenie závodu so sebou prinesie aj rozšírenie zóny záujmu o vzdialenejšie mestá a dediny. Tomu prispôsobí Medline aj dopravu.
- Medline vo svete
Spoločnosť Medline je významným globálnym hráčom v oblasti zdravotníckej produkcie. Zdravotnícke a chirurgické potreby poskytuje v Severnej Amerike, Európe, Ázii, Austrálii, ako aj na Strednom východe. Vznikla v roku 1910, pričom do Európy prenikla až o sto jeden rokov neskôr. Z malého výrobcu záster, chirurgických plášťov a uniforiem vyrástla do globálnej zdravotníckej spoločnosti. V roku 2020 dosiahla globálne tržby vyše 16 miliárd dolárov. Jednotkou na trhu je vo viac ako dvanástich kategóriách zdravotníckych produktov po celom svete. Medline podniká v 16 európskych krajinách. V Európe zamestnáva takmer 1 500 pracovníkov. Najväčšou divíziou firmy sú sterilné sety, ktoré jej generujú globálne tržby zhruba 1,2 bilióna euro ročne. S deviatimi závodmi na celom svete produkuje denne zhruba 125-tisíc setov.