Český investičný fond IFIS, ktorý medzi prvými začal skupovať pohľadávky drobných nezaistených investorov Arcy Investments, v pondelok podal na Mestskom súde v Prahe insolvenčný návrh priamo na osobu Rastislava Veliča, ktorý je majoritným vlastníkom Arcy.
IFIS tvrdí, že je to jediný efektívny spôsob, ako účinne obhájiť záujmy najmä drobných veriteľov v Česku. Aj preto sa snaží presadiť riešenie úpadku v Českej republike, hoci Arca aj R. Velič majú formálne sídlo a trvalé bydlisko na Slovensku.
Konkurzní právnici však pred časom TRENDU naznačili, že nebude vôbec ľahké presvedčiť súdy, že väčšina ekonomických záujmov Arcy je v Česku, čo by bol dôvod na konanie konkurzu u našich západných susedov. S myšlienkou reštrukturalizácie v Česku ešte minulý mesiac koketoval aj samotný R. Velič. Rozdiel je v tom, že na Slovensku sú pravidlá vyplácania veriteľov pri reštrukturalizácii prísnejšie ako v susednej krajine.
Kauza skupiny Arca zneistila trh podnikových dlhopisov
Výkup pohľadávok pokračuje
IFIS tiež pokračuje vo výkupe pohľadávok voči finančnej skupine Arca, konkrétne voči jej firmám Arca Investments a Arca Capital Bohemia, ktoré najaktívnejšie vydávali zmenky a dlhopisy na českom trhu.
V tlačovej správe tvrdí, že dlhy R. Veliča u českých veriteľov presahujú miliardu českých korún (viac ako 36 miliónov eur) a hodnota jeho nehnuteľného majetku sa pohybuje do 20 miliónov českých korún (732 tisíc eur), ktorá je vraj priebežne znižovaná postupným rozpredajom.
IFIS tvrdí, že hodnotu majetku si preveroval v katastri nehnuteľností v Česku aj na Slovensku. Prevažný objem majetku R.Veliča sa nachádza na území Českej republiky.
„Na základe vlastného preverovania objemu zmeniek vydaných skupinou Arca a avalovaných pánom Veličom sme dospeli k poznatku, že tento objem je vyšší ako jedna miliarda korún,“ upresnila pre TREND Kamila Svobodová, hovorkyňa IFIS.
TREND sa pokúšal overiť si tieto údaje u Arcy. Jej hovorkyňa na otázky do uzávierky nereagovala.
R.Velič predáva svoj majetok aj na Slovensku. TREND informoval, že v auguste predal svoj dom na Kolibe príbuznej svojej partnerky.
Na konci septembra IFIS podal na Okresnom súde v Trnave návrh na zrušení dočasnej ochrany Arca Investments pred veriteľmi. Odôvodňoval to tým, že Arca na seba preberala obchodné záväzky v čase , kedy k tomu, vzhľadom na svoje hospodárenie, nebola oprávnená.
Arce sa však podarilo získať ochranu pred veriteľmi až do konca tohto roka. IFIS tiež neuspel v snahe podať na Arcu Investments podnet na insolvenčné konanie v Česku. Súd v Prahe to zamietol a investičný fond sa na začiatku októbra proti jeho rozhodnutiu odvolal.
IFIS tiež spochybňuje serióznosť strategického investora Blantyre Capital z Londýna, ktorý by mal Arce pomôcť novým kapitálom Tvrdí, že Arca len naťahuje čas a investor, ktorý nemá ani poriadnu web stránku, je nedôveryhodný. TREND zistil, že Blantyre Capital má síce skúsený manažment, ale aj korene na Kajmanských ostrovoch, ktoré sú daňovým rajom.
Arca Capital upozorňuje na klamlivé letáky a popiera informácie o konkurze
Konkurz ako liek
Patrik Knotek, člen predstavenstva investičného fondu IFIS, nedávno pre české Konkursní noviny povedal, že žiadne spasiteľské riešenie už manažment Arcy nevymyslí a na naťahovanie času doplatia najviac drobní nezaistení veritelia.
V rozhovore argumentuje tým, že manažéri zahraničných investorov akým je Blantyre, sú chladnokrvní hráči, ktorí sa vo svojich úvahách riadia číslami.
„Pokiaľ má dlžník nejakých ‚nápadníkov‘, tak sa svadba uskutoční. Prax a naša skúsenosť z oblasti rizikových pohľadávok však hovorí jasne, že deklarovanie záhadného ‚spasiteľského‘ investora je veľakrát akousi labuťou piesňou dlžníka,“ dodáva P. Knotek.
Napokon prirovnáva správanie dlžníkov k alkoholikom, ktorí si nechcú priznať, že majú problém s pitím. Čím skôr si predlženosť priznajú, tým je väčšia šanca ich zachrániť.
„Insolvencia nie je nič zlého, nie je to mor alebo nevyliečiteľná choroba, je to ozdravný proces, je to liek, ktorý, ak je správne a včas podaný, má liečebné účinky,“ uzatvára P. Knotek.
(článok bude aktualizovaný)