V slovenskej ekonomike zvažuje postaviť novú fabriku alebo rozšíriť existujúcu výrobu 64 zahraničných investorov. „Predmetné rozpracované investície v odhadovanej sumárnej výške cca 5,92 miliardy eur majú potenciál vytvoriť viac ako 31-tisíc nových pracovných miest,“ povedal pre TREND Róbert Šimončič, generálny riaditeľ Slovenskej agentúry pre rozvoj investícií a obchodu (SARIO).
Viac ako tretina podnikateľov zvažuje realizovať investície s vyššou pridanou hodnotou. Podľa slovenskej legislatívy sa po tým rozumie postavenie technologických centier, centier podnikových služieb, či informačných a komunikačných centier. Ďalej môže ísť o projekty so sofistikovanou výrobou alebo priemyselnú produkciu zahŕňajúcu výskumno-vývojové aktivity.
Čoraz väčší záujem je aj o rozbehnutie výroby na východnom Slovensku, kde zvažuje svoje peniaze minúť až 34 nadnárodných koncernov. Práve v tejto časti krajiny je stále dostatok pracovnej sily. Napríklad v Rimavskej Sobote je miera evidovanej nezamestnanosti vo výške 21,65 percenta. Do zamestnania môže z miestnych úradov práce okamžite nastúpiť 7 864 ľudí.
Investorom chýbajú priemyselné parky
Takýto zdroj voľnej pracovnej sily firmy nemajú v priemyselne rozvinutých častiach Slovenska ani v čase pandémie. Aktuálna miera evidovanej nezamestnanosti je napríklad v Hlohovci vo výške 4,22 percenta a z úradov práce môže do zamestnania nastúpiť len 864 ľudí.
Ochotu investorov postaviť novú továreň zvyšujú kompletne pripravené priemyselné parky, ktoré majú vysporiadané pozemky, či schválený územný plán a nové výrobné haly sa dajú stavať prakticky okamžite.
Práve absencia voľných priemyselných parkov je podľa skúsenosti agentúry SARIO zásadnou konkurenčnou nevýhodou Slovenska v porovnaní s ostatnými krajinami strednej a východnej Európy. R. Šimončič preto víta plán vlády začať stavať nové priemyselné parky a prvý má vzniknúť práve v nezamestnanosťou najviac zasiahnutej Rimavskej Sobote.
Zmena dodávateľských reťazcov
Pri lákaní nových investícií Slovensko začína ťažiť aj z dobrej geografickej polohy v strede Európy. Po nástupe predchádzajúceho amerického prezidenta nadnárodné koncerny začali prehodnocovať fungovanie výrobných reťazcov roztrúsených po celom svete. Dôvodom bolo nevyspytateľné zavádzanie amerických ciel, ktoré dokázali zásadne zdražiť výrobu aj v krajinách s lacnou pracovnou silou.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?