Európska únia (EÚ) tlačí na členské krajiny, aby zabezpečili čo najvyššiu energetickú udržateľnosť a znížili spotrebu energie. Zamerala sa aj na budovy, keďže tie spotrebovávajú najviac energie, zároveň patria k podstatným producentom emisií. Zástupcovia Európskeho parlamentu si stanovili cieľ – do roku 2030 treba znížiť ročnú spotrebu energie budov o 38 percent a ich konečnú spotrebu o 40,5 percenta. Za sedem rokov musí najvyššia energetická náročnosť budov zodpovedať súčasnej triede E.

Otázniky okolo zníženia spotreby

Cieľom novej európskej smernice je energetická udržateľnosť. V praxi ide o zníženie energetických nárokov budov na vykurovanie a prevádzku. Tie s vyššou energetickou náročnosťou (triedy F a G) budú musieť dosiahnuť minimálne triedu E.

Nariadenie sa týka aj oblasti svetelných zdrojov, ktoré od marca tohto roka musia disponovať platným energetickým štítkom podľa nových pravidiel. Zakázaný je pritom predaj takéhoto tovaru s obsahom ortuti.

„Investície do energeticky menej náročných budov prispejú nielen k úspore nákladov na energie, ale taktiež k ochrane životného prostredia,“ hovorí country manažér zo spoločnosti M2C Slovakia Peter Kozáček.

Hľadíme na energetické štítky

Cieľom energetických štítkov sú informácie o spotrebe energie a podnietenie ekologickejšieho správania sa spotrebiteľov. Až 75 percent Slovákov sa pri nákupe nových spotrebičov riadi podľa energetických tried. Aj preto predaje produktov s vyššou energetickou náročnosťou klesli až o 45 percent.

Únia sa prostredníctvom takzvaného ekodizajnu snaží podporovať nielen predaj, ale hlavne výrobu ekologickejších spotrebičov. Ak bude na európskom trhu viac než 30 percent spotrebičov tried A a B, predefinujú sa pravidlá pre energetické štítky a ich meranie.

V ňom sa zohľadňuje pokrok technológií, napríklad inteligentné funkcie šetriace energiu. Pravidlá pre kategorizáciu štítkov sa neustále vyvíjajú, čo má vplyv na spotrebiteľské správanie, modernizáciu a konkurencieschopnosť.

Rovnaký princíp vidieť aj v prípade budov, ktoré predstavujú najväčších spotrebiteľov energie a zároveň významné zdroje emisií. Vlastníci nehnuteľností s nižšou energetickou náročnosťou môžu zvýšiť svoje zisky predajom či prenájmom, naopak, budovy s vyššou energetickou triedou môžu záujemcov od kúpy či prenájmu odradiť.

Následky tohto trendu vidí riaditeľ Panattoni Slovensko Erik Ivaničko v oblasti developmentu. Nájomníci majú čím ďalej viac fókus na ekologické a úsporné riešenia. "Tým sa naša iniciatíva v oblasti energetiky, napríklad fotovoltiky, úročí a pomaly sa začína stávať povinnosťou práve pre developerov."

Vyvarovať sa najhoršej triedy

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa