Vyše 60 percent talianskych spoločností sú rodinné firmy. Jednou z nich je aj Riso Gallo, ktorá sa venuje spracovaniu ryže. Vznikla v roku 1896, hoci vtedy sa ešte ryža v Taliansku nepestovala a spracovatelia ju všetku dovážali. V súčasnosti sa produkcii ryže venuje približne sto talianskych spoločností a Riso Gallo tak môže nakupovať väčšinu suroviny doma.
Na pozícii finančného riaditeľa spoločnosti pôsobí jeden z rodiny vlastníkov Emanuele Preve, ktorý do firmy prišiel v roku 2013. Predtým pracoval v iných spoločnostiach a do Riso Gallo ho doviedol otec, aby pomohol zlepšiť zahraničné účtovníctvo.
Emanuele Preve vystúpi aj s ďalšími spíkrami 19. a 20. septembra na Medzinárodnom kongrese rodinných firiem, ktorý organizuje Inštitút rodinného biznisu spolu s Centrom rodinného podnikania v hoteli Château Belá.
Jedenásť možných nástupcov
Vo firme v súčasnosti pôsobia aj traja bratia Emanuela Preveho, pričom dvaja z nich pracujú v operatíve – jeden ako marketingový a druhý ako prevádzkový riaditeľ. Štvrtý brat je predsedom predstavenstva. Štvorica súrodencov je šiestou generáciou vo vedení rodinného podniku. Až do piatej generácie bola firma v rukách dvoch rodín a volala sa Frugone & Preve. V tom čase rodina Preve odkúpila podiel rodiny Frugone a premenovala spoločnosť na Riso Gallo.
Otázku vstupu ďalšej generácie do biznisu bratia zatiaľ neriešia. „Uvidíme, mám 11 synovcov“ približuje E. Preve. Zdôrazňuje, že existujú isté pravidlá na vstup do spoločnosti a je pravdepodobné, že niektoré sa budú musieť zmeniť. Tie súčasné sa totiž prispôsobujú skutočnosti, že na čele firmy stoja štyria súrodenci.
Plán nástupníctva pritom E. Preve považuje za jednu z najdôležitejších vecí, o ktoré by mala každá rodinná firma dbať. Je dôležité vedieť, kedy by mala nastúpiť nová generácia, aby firma nezaspala dobu. O to, že by sa hodnoty zakladateľov stratili, strach nemá. Okrem iného aj preto, lebo pre firmu neraz pracujú príslušníci viacerých generácií jednej rodiny. Spoločnosť má 140 zamestnancov, z toho 130 priamo v Taliansku.
Milión ton ročne
Firma ročne spracuje milión ton ryže a pilierom jej biznisu je maloobchod. Jej tržby v uplynulých rokoch rástli, vlani presiahli 129 miliónov eur. „Sme stále na trhu s nízkymi maržami, no sme spokojní s tým, že sa zvyšujú“ skonštatoval E. Preve. Firma ročne investuje v priemere dva milióny eur do zariadení, technológií a budov. Približne toľko vynakladá aj na reklamu.
Pandémia, ktorá narobila problémy mnohým firmám, mala napokon na Riso Gallo priaznivý vplyv. „Všetci ľudia zostali doma a varili. Problém bol skôr v tom, že sme museli zabezpečiť, aby sme dokázali uspokojiť zvýšený dopyt,“ poznamenal finančný riaditeľ. Riso Gallo je prvou spoločnosťou na medzinárodnom trhu, ktorá rozbehla iniciatívu udržateľného pestovania ryže.
Sama ryžu nepestuje, do procesu však zapojila farmárov, od ktorých vyžaduje, aby dodržiavali striktné pravidlá a aby mali od príslušných úradov certifikát pre udržateľnú produkciu. Väčšiu časť ryže kupuje od talianskych fariem, basmati ryžu dováža z Indie a Pakistanu. Aj pre ázijských producentov pritom platia rovnaké pravidlá udržateľného pestovania ako pre talianskych.
Externý riaditeľ
Napriek tomu, že Riso Gallo je viac než storočná rodinná firma, má zaujímavú skúsenosť s angažovaním externého riaditeľa. Stalo sa to pred štyrmi rokmi, keď sa bratia nevedeli zhodnúť na niektorých dôležitých rozhodnutiach. „Nechceli sme narušiť fungovanie spoločnosti, tak sme prestali prijímať rozhodnutia. Okrem jedného – prijali sme externého CEO. Robil ťažké rozhodnutia aj vtedy, keď s nimi niektorí z nás nesúhlasili,“ vysvetľuje finančný riaditeľ. Firme sa tento krok osvedčil a externý CEO ju vedie dodnes.
V prípade manažérov prichádzajúcich zvonka je podľa neho dôležité, aby sa prispôsobili situácii. Musia počítať s tým, že prichádzajú do menšej firmy, ktorá nie je taká štruktúrovaná ako nadnárodné spoločnosti. „Na to, aby mohli firme pomôcť a nezničiť to, čo dovtedy budovala, musia pochopiť, ako to v rodinnom podniku chodí a čo je preň dôležité“ dodáva E. Preve.