Pandémia koronavírusu značne v uplynulých mesiacoch zasiahla aj leteckú dopravu. Keďže mnohé letecké spoločnosti musia stimulovať dopyt lacnými letenkami, bude pre ne ťažké vrátiť sa k zisku. To sa očakáva najskôr v roku 2022. Istý náznak optimizmu zatiaľ badať aj u slovenských online predajcov leteniek.
Dnes aj oni uvažujú nad tým, ako opäť oživiť podnikanie, ktoré pre vládne opatrenia proti koronavírusu ostalo pár týždňov, obrazne povedané, „visieť vo vzduchu“. Zdá sa, že všetko sa obracia k lepšiemu a tento biznis opäť štartuje, často aj s novými aktivitami.
Prekopať svoje portfólio produktov a mierne ho obmeniť v rámci posilnenia ďalšej stratégie sa rozhodol najväčší online predajca leteniek pelicantravel.com. V najbližšom období sa bude sústreďovať aj na tuzemský cestovný ruch.
Výhodným pobytom doma na Slovensku sa spoločnosť venuje roky, ale skôr ich vnímali ako vhodnú alternatívu k letenkovým produktom, ktoré mali v uplynulých mesiacoch stopku kvôli pandémii.
„Aktuálne začíname komunikovať náš trh aj u susedov na našich zahraničných trhoch, čomu sme sa doteraz vôbec nevenovali. Ide o ďalšiu šancu na pozitívnu zmenu, ktorú kríza priniesla,“ hovorí Jozef Rybár, PR manažér spoločnosti pelicantravel.com. Už neponúkajú len kompletné balíky v hoteloch či penziónoch, ale aj samostatné apartmány alebo byty určené na rekreáciu.
Pokles o desiatky percent
Ľudia si zrejme budú musieť zvyknúť na úplne odlišný model leteckých zájazdov ako bol ten predtým. Podľa Medzinárodného združenia leteckých dopravcov (IATA) plánuje 40 percent cestujúcich po ukončení opatrení a otvorení hraníc čakať ďalších šesť mesiacov, kým poletia znova. A táto obava sa pravdepodobne aj naplní.
„Aktuálne kapacity leteckých dopravcov, či už tých na pravidelných alebo charterových linkách, síce majú posledné týždne veľmi pozitívny vývoj, ale stále sa pohybujú na úrovni desiatok percent pôvodného stavu z minulého roka,“ vysvetľuje J. Rybár.
Od 10. júna sú z bratislavského Letiska M. R. Štefánika povolené pravidelné a charterové lety do niektorých krajín. V pláne sú lety do Bulharska, Grécka a na Cyprus. Do ostatných krajín, s ktorými sa otvorili hranice, sa z Bratislavy pravidelnou leteckou dopravou v súčasnosti nelieta. Pravidelné lety na Maltu dopravcom Ryanair sú v pláne od konca októbra.
Prvé lietadlá s cestovateľmi a dovolenkármi premávajúce v uplynulých dňoch sú preto pre aerolinky stále z veľkej časti stratové. „Ich cieľom bude najmä dostať stroje opäť do vzduchu, kde zarábajú aspoň nejaké peniaze, v porovnaní so státím v hangári či na letiskovom cintoríne. Časť finančnej pomoci pre leteckých dopravcov tak bude okrem udržania zamestnanosti dotovať práve ich rozbeh,“ konštatuje J. Rybár.
V ideálnom prípade sprístupnia aerolinky maximálne 30 až 40 percent svojich pôvodných kapacít, čiže výpadok minimálne v najbližších troch až štyroch mesiacoch bude až 60-percentný.
Ak sa situácia bude vyvíjať podobne dobre ako napríklad v uplynulých štyroch týždňoch v Európe alebo v juhovýchodnej Ázii, oživenie leteckého biznisu možno očakávať začiatkom zimného letového programu, teda koncom októbra. Aj tu však možno hovoriť maximálne o 60 percentách predkrízových komerčných kapacít v oblakoch.
Združenie IATA počíta v tomto roku s najhorším finančným prepadom v dejinách odvetvia. Aerolínie zaznamenajú v tomto roku celkovú čistú stratu 74,38 miliardy eur.
Predaj leteniek sa opäť rozbehol
Tohtoročná dovolenková sezóna po pandémii však určite bude pre cestujúcich iná, než na aké boli zvyknutí doteraz. Dovolenkové správanie Slovákov je oveľa opatrenejšie ako predtým. „Aj z momentálneho dopytu po letenkách vidíme, že preferenciou Slovákov bude rezervovať si všetko krátko dopredu a vyberať si práve podľa aktuálnych správ o situácii i dobrého pomeru medzi cenou a kvalitou,“ poznamenáva J. Rybár. Jednoducho, cesty lietadlom si v tomto čase ľudia viac plánujú.
Aktuálne záujmu tuzemských cestovateľov dominujú podľa neho bezpečné európske ostrovy na čele s tými chorvátskymi, Maltou či Cyprom, ale aj netradičným Islandom či obľúbenými talianskymi a španielskymi destináciami ako Sicília, Sardínia, Malorka a Kanárske ostrovy. V prípade exotických destinácií sú aktuálne najmä požiadavky na neskoršie termíny počas zimy.
Od začiatku júna pomaly dochádza opäť k postupnému rastu predaja leteniek do celého sveta aj u ďalšieho predajcu leteniek. „Začali sme takmer na nule a iba tie najoptimistickejšie predpovede odhadovali takýto vývoj. Každý nový deň prekonáva ten predchádzajúci o 50 percent,“ konštatuje Miroslava Baránková, country manažérka portálu Superletuška.sk.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?