K. Essl chce zabezpečiť prežitie svojej firmy predajom umeleckých diel, ktorých nadobudnutie mu umožnilo práve prevádzkovanie v minulosti zárobkového reťazca. "Moja žena a ja sme pripravení odovzdať celú zbierku republike, ak tým dokážeme zachrániť Baumax, a tým aj približne 4 000 pracovných miest len v Rakúsku," oznámil v pondelok 74-ročný K. Essl v tlačovom vyhlásení.

Jeho zbierka zahŕňa takmer 7 000 súčasných diel z Rakúska a mnohých ďalších krajín v celkovej odhadovanej hodnote 86 miliónov eur. "O insolvencii Baumaxu nemôže byť reči," povedala pre APA hovorkyňa firmy.

Firma sa ocitla hlboko v červených číslach kvôli nízkym tržbám východoeurópskych dcérskych spoločností. Spoločnosť má na ozdravenie čas len do roku 2016.

K. Essl je presvedčený, že sa musí podariť "pre všetky časy" zachrániť "najdôležitejšia zbierka rakúskeho súčasného umenia od roku 1945 pre našu krajinu a jej obyvateľov".

Rakúsky minister kultúry Josef Ostermayer pozval zainteresované strany k okrúhlemu stolu. Podľa hovorcu ministerstva je "nesmierne dôležité" zachrániť ako 7 000 obrazov, tak aj približne 4 000 pracovných miest.

K. Essl podľa DPA od 70. rokov nakúpil obrazy umelcov, ako sú Friedensreich Hundertwasser, Georg Baselitz, Markus Lüpertz, Gerhard Richter, Jonathan Meese a Gottfried Helnwein. V roku 1999 bolo zriadené Esslovo múzeum v Klosterneuburgu neďaleko Viedne.

K. Essl trvá na tom, aby zbierka zostala pohromade. "Mojím cieľom je, aby štát spoločne s nami založil verejnoprospešnú nadáciu a viedol ju ďalej v našom duchu," vysvetlil podnikateľ v rozhovore s APA.

Rozpad zbierky by podľa neho poškodil celý trh s umením i samotných umelcov, pretože diela, ktorých je desaťnásobok toho, čo sa ročne predá v rakúskych aukčných domoch, by zaplavili trh a rozpredali by sa hlboko pod cenu.

Baumax má v súčasnosti 66 pobočiek v Rakúsku a ďalších 90 v Česku, na Slovensku, v Maďarsku, Chorvátsku, Slovinsku, Rumunsku, Bulharsku a Turecku. Dohromady firma zamestnáva takmer 9 000 ľudí.