Investičná spoločnosť Arca Investments získala viac času na záchranný plán ako sa vyhrabať z dlhov. Štát totiž predĺžil dočasnú ochranu pred veriteľmi pre podniky postihnuté krízou spôsobenou pandémiou až do konca tohto roka.
Pôvodne mala ochrana investičnej skupiny skončiť na konci septembra, informoval o tom český ekonomický týždenník Hrot. To, či bude predĺžená ochrana firme stačiť zatiaľ nie je jasné.
Väčšinový vlastník Rastislav Velič síce avizoval rokovania s novým zahraničným investorom, okolo zraneného biznisu však už začali plávať finanční žraloci z ďalšej finančnej skupiny J&T.
Na zdravé aktíva Arcy Capital si brúsia zuby jej veritelia na čele s J&T
J&T Banka už začiatkom septembra oznámila, že pripravuje pomoc nezaisteným veriteľom skupiny Arca. J&T tvrdí, že nejde o žiadnu pomoc pre skupinu Arca. Chce pomôcť predovšetkým nezaisteným veriteľom získať aspoň časť investovaných peňazí späť.
Okrem ekonomických problémov robí vrásky na čele R. Veliča aj jeho niekdajší spoločník a zakladateľ skupiny Arca Pavol Krúpa. Ten na neho okrem iného podal trestné oznámenie za údajné falšovanie jeho podpisu na zmenkách. Verejne ho aj kritizoval prostredníctvom mediálnych vystúpení.
Firma podľa informácií týždenníka Hrot celkovo dlhuje viac ako miliardu eur. Väčšina z 1 800 investorov je z Českej republiky, zvyšok sú Slováci. Medzi najznámejších investorov patria napríklad Peter Bouma, niekdajší spolumajiteľ Fortuny, Zbyněk Frolík z Linet, František Vaculík z PSJ, či šéf Koh-i-nooru Vlastislav Bříza.
Rovnakú ochranu pred veriteľmi má aj česká část investičnej skupiny – Arca Capital Bohemia. Tej ochrana vyprší na konci novembra tohto roka.