Keď robíte akvizičný biznis, stojí to čas aj peniaze. Nejde len o sumu, ktorú napokon za nadobudnutú firmu zaplatíte, ale veľa peňazí stoja aj odborníci, ktorí sa na kúpe podieľajú. Potrebujete kvalitných právnikov, ekonómov, účtovníkov či audítorov. Bez kvalitného due dilligence, teda hĺbkovej previerky finančného zdravia firmy, by sa spoločnosť kupovať nemala.
Arca Capital toto všetko vie a svojich poradcov platila štedro, možno až priveľmi. Navyše, firmy vlani kupovala napriek tomu rýchlo až zbesilo. Okrem toho expandovala aj na pri získavaní nových klientov, čiže investorov. Tých získavala cez aktívnych a zjavne poriadne motivovaných finančných sprostredkovateľov.
Česká Arca môže prísť o ochranu pred veriteľmi, dostala predbežného správcu konkurznej podstaty
Náznaky sa potvrdzujú
Keď TRENDu pred dvoma mesiacmi naznačoval Pavol Krúpa svoje podozrenia, že z Arcy sa vyvádza majetok na Cyprus a firma míňa veľa peňazí predražené právne a PR služby či za kúpu obrazov, mohlo to byť len tvrdenie bývalého partnera Arcy, ktorý je v spore s dnešným vedením. Opatrnosť bola na mieste. Teraz sa zdá, že na tom niečo bude.
O pár týždňov po Krúpovi potvrdil jeho informácie aj Peter Krištofovič v rozhovore pre TREND. Opäť sa informácie zdali o niečo dôveryhodnejšie. Iste, nemusíme obom pánom veriť všetko, ale najnovšie hospodárske výsledky Arca Investments za minulý rok naznačujú, že na rozšafnom hospodárení s klientskymi peniazmi niečo bude. Pripomeňme, že vlani skončila materská spoločnosť skupiny so stratou 9,5 milióna eur. Výsledky zverejnila na poslednú chvíľu, po dlhom naliehaní veriteľov.
Ako si všimol Denník E, Arca Investments, materská firma celej skupiny, vynaložila vlani na spoluprácu a poradenstvo najmä pri akvizíciách firiem viac ako 21 miliónov eur. Táto suma je oveľa vyššia ako bežne na podobné služby vynaložia veľké finančné skupiny ako Penta či investičná spoločnosť Hartenberg.
Peniaze nešli len právnikom
Zjavne tieto peniaze nešli len na právnikov, ale aj sprostredkovateľom za „prílev“ nových klientov do investičného košiara Arcy. Terézia Barčíkova, hovorkyňa Arca Capital, vysvetľuje pre TREND, že v položke „spolupráca a poradenstvo“ sú z prevažnej časti zahrnuté náklady spojené s realizáciou zmenkového programu. Ten sa robil na základe zmlúv o investičnej spolupráci.
Vyhľadávanie kontaktov na nových klientov a komunikáciu s nimi zabezpečovali za odplatu špecializované spoločnosti. To zrejme boli finanční sprostredkovatelia, ktorí boli finančne motivovaní predávať zmenky Arcy. Na trhu sa šušká, že provízie agentov boli poriadne vysoké. Horšie je, že často nevedeli čo predávajú a klienti, najmä tí drobní, nevedeli čo kupujú.
Menšiu časť nákladov v položke „spolupráca a poradenstvo“ tvorili podľa T. Berčíkovej náklady na odmeny za vyhľadávanie a sprostredkovanie investičných príležitostí pri nových akvizíciách a odmeny za odborné poradenstvo pri nových aj existujúcich projektoch.
Právne služby stáli Arcu vlani skoro 600-tisíc eur. Tie išli najmä na odplaty za bežný operatívny právny servis a za právne poradenstvo pri nových akvizíciách. Toto by sa dalo chápať, keďže právnici sú drahí.
Ale sumy viac ako 300-tisíc eur za PR služby môžu niekomu dvíhať obočie. Podľa T. Barčíkovej nešlo len o propagáciu firmy, ale aj o sponzorské peniaze. Všetky náklady v rámci spomínaných položiek považuje Arca za vynaložené dôvodne a v štandardnej výške.
Nuž, ale jej klienti si to zjavne nemyslia. Môžu si povedať, že investičný žralok v tele šťuky sa zjavne zviditeľňoval až príliš okázalo. Keď predstierate to čím nie ste, je to drahé a zrejme to niekedy praskne. Koronakríza napokon strhla Arce masku asi skôr ako to chceli urobiť jej majitelia.
Arca v maske žraloka sa správa ako líška s myslením straky, asi však už spieva labutiu pieseň
Vyparená miliarda
Teraz sa javí jasnejšie aj to, ako sa mohlo stať, že na jar Arca komunikovala na svojom webe hodnotu aktív firmy vyše dvoch miliárd eur a na jeseň sa ich hodnota scvrkla o miliardu. Nie, nebolo to len pre koronakrízu.
Kde sa vyparila možno miliarda eur? To by mala ukázať konsolidovaná a auditovaná účtovná závierka celej skupiny za minulý rok, ktorú Arca stále nezverejnila. Aj preto napríklad stále nevieme napríklad aj to koľko je vo firme nezaťažených aktív.
Zvedaví na finančné zdravie celej skupiny sú nielen jej bývalí partneri, terajší investori či budúci investor Blantyre Capital, ale aj predbežný správca konkurznej podstaty. Jeden z nich sa už môže pozerať na účtovníctvo českej dcéry Arca Capital Bohemia. Dovolil mu to pražský súd, ktorý vyhovel podnetu P. Krúpu.
Ten dokonca tvrdí, že terajšie vedenie Arcy na čele s Rastislavom Veličom uprednostňuje pri vyplácaní pohľadávok spriaznené firmy. Nespráva sa tak férovo voči ostatným veriteľom, ktorých zrejme poškodzuje.
Keď k tomuto podozrivému správaniu firmy pridáme indície, že R. Velič sa zbavuje aj osobného majetku a pokusy Arcy zapierať svoje pohľadávky na slovenských súdoch, môže to oprávnene u veriteľov vyvolávať obavy, že svoje peniaze už neuvidia všetky, ak vôbec nejaké.
TRENDu sa naďalej ozývajú zúfalí drobní investori Arcy, ktorí nakúpili jej zmenky či dlhopisy. Žiadajú o kontakty na dobrých konkurzných právnikov alebo na firmy, ktoré vykupujú pohľadávky Arcy.
Nuž, vo svetle nových informácii o hospodárení finančnej skupiny za minulý rok, možno tvrdiť, že výdavky na kvalitných právnikov či poradcov bude potrebovať Arca navýšiť aj tento rok.