„Naším cieľom je, aby spoločnosti, ktoré hovoria, že ich prípravky sú antibakteriálne a ich používaním spotrebitelia zabraňujú šíreniu infekcií, svoje tvrdenia podložili nejakými dátami,“ povedala pre CNN Sandra Kweder, zástupkyňa riaditeľa sekcie nových liečiv amerického Úradu pre kontrolu potravín a liečiv.

Podľa denníka New York Times FDA uviedol, že doteraz nie je dôkaz o tom, že antibakteriálne mydlá sú účinnejšie pri prevencii infekcií, než obyčajné mydlo a voda. Na základe nazhromaždených vedeckých informácií má Úrad tiež pochybnosť o tom, či je dlhodobé používanie antibakteriálnych prostriedkov bezpečné.

Pri testoch na zvieratách sa ukázalo, že chemikálie triklokarbán a triklosan, ktoré sa používajú v antibakteriálnych mydlách, ústnych vodách a zubných pastách, môžu vyvolať hormonálne zmeny a narušiť metabolizmus a reprodukčný systém organizmov. Podľa expertov by chemikálie mohli mať rovnaké účinky aj v ľudskom organizme.

Ďalším vedľajším efektom antibakteriálnych prípravkov je väčšia rezistencia baktérií a čoraz nižší účinok antibiotík. Americké Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb našlo stopy týchto chemikálií v moči troch štvrtín Američanov.

„Antibakteriálne mydlá a sprchovacie šampóny používajú spotrebitelia dennodenne doma, v práci aj v škole, teda na miestach, kde je riziko infekcie relatívne nízke,“ povedala pre CNN doktorka Janet Woodcock z Centra pre výskum a kontrolu liečiv, ktoré patrí pod FDA.

Spokojnosť s rozhodnutím neskrývala právna zástupkyňa Rady pre ochranu prírodných zdrojov Mae Wu. „Toto je dobrý prvý krok k stiahnutiu nebezpečného triklosanu z trhu,“ povedala pre televíziu M. Wu. „Úrad konečne začal brať nebezpečenstvo triklosanu vážne.“

Výrobcovia antibakteriálnych prípravkov zatiaľ nemusia stiahnúť svoje produkty z trhu. Dostali rok na preukázanie, že prípravky sú bezpečné a účinnejšie než voda a obyčajné mydlo. Ak sa im to nepodarí, budú musieť odstrániť potenciálne nebezpečné chemikálie z prípravkov alebo produkty úplne prestať vyrábať.

Prípadné obmedzenie alebo zákaz by výrazne ovplyvnili situáciu na trhu s drogériou. Podľa konzultačnej spoločnosti Kline & Company v roku 2012 tvorili antibakteriálne mydlá polovicu z takmer miliardového trhu s tekutým mydlom.

Triklokarbán a triklosan boli podľa denníka New York Times v minulosti používané najmä na chirurgických oddeleniach pri dezinfekcii rúk, ale neskôr sa začali masívne používať v čistiacich prostriedkoch, pracích práškoch, v drogérii a dokonca aj v detských cumlíkoch.

Lekári boli zároveň prví, ktorí upozornili, že antibakteriálne prípravky môžu byť viac škodlivé než užitočné. Podľa magazínu Forbes ich americká sieť zdravotníckych zariadení Kaiser Permanente prestala používať v roku 2010 práve kvôli znižovaniu účinnosti antibiotík.