Zavádzanie umelej inteligencie do firemných procesov spôsobuje nárast počtu nových dátových centier s energeticky náročnými servermi.
Podľa analýzy spoločnosti Goldman Sachs budú dátové centrá do roku 2030 predstavovať osem percent celkového dopytu po elektrickej energii v USA, pričom v súčasnosti je to približne tri percentá.
Amazon plánuje v nasledujúcom desaťročí vynaložiť na dátové centrá viac ako sto miliárd dolárov, aby si udržal konkurencieschopnosť voči spoločnostiam Microsoft a Alphabet.
AI pohltí nielen finančné, ale aj prírodné zdroje. Profitovať z toho bude zabudnuté odvetvie
Prevádzkovatelia dátových centier potrebujú spoľahlivé napájanie 24 hodín denne, 7 dní v týždni a čistú energiu. Jadrová energia je preto vhodnejšia ako fosílne palivá alebo prerušovaná energia z obnoviteľných zdrojov.
Cloudová divízia Amazonu sa blíži k dohode o dodávke elektriny z jadrovej elektrárne na východnom pobreží so spoločnosťou Constellation Energy. Tento príklad je len jedným z mnohých rokovaní medzi vlastníkmi približne tretiny jadrových elektrární v USA a technologickými spoločnosťami o dodávke elektrickej energie pre nové dátové centrá.
Prevádzkovatelia cloud computingu skúmajú rôzne spôsoby zabezpečenia jadrovej energie. V marci spoločnosť Amazon kúpila od spoločnosti Talen dátové centrum s jadrovým pohonom v Pensylvánii za 650 miliónov dolárov. Microsoft medzitým najal riaditeľa jadrových technológií na vývoj malých atómových reaktorov.
„Spoločnosť Constellation je najväčším neregulovaným jadrovým výrobcom a podľa nášho odhadu má najlepšiu pozíciu na uzavretie podobných dohôd,“ napísal analytik UBS William Appicelli.