Zamestnanecké benefity môžu mať rôzne podoby. Jednou z nich je prevod podielov v spoločnosti na kľúčových ľudí vo firme. Ten môže mať napríklad podobu ESOP plánov. Employee Stock Ownership Plan, teda plán vlastníctva zamestnaneckých akcií, je rozšírený najmä v Spojených štátoch, ale pred niekoľkými rokmi už „dorazil“ v určitej podobe aj na Slovensko, pričom spájaný je najmä so startupmi.

Často je vnímaný aj ako spôsob motivácie k lepšiemu výkonu a udržania si kľúčových zamestnancov. Hovorí sa o ňom aj v súvislosti s rodinnými firmami, ktoré nemusia mať vždy dostatok finančných zdrojov na ocenenie dôležitých ľudí respektíve na angažovanie špičkových externých manažérov pre exekúciu dôležitých strategických zámerov. ESOP plánom sa venovala aj akcia TREND Business Breakfast, kde odborníci poukázali na právne a daňové aspekty tejto témy v slovenskom kontexte.

Neprehliadnite

Ako pripraviť firmu na predaj či vstup investora, radí spoločnosť PwC

Dvojité zdanenie

Téma ESOP plánov je na Slovensku nová, naopak, v Spojených štátoch má dlhšiu tradíciu. „V USA majitelia súkromných firiem vyčlenia časť spoločnosti spravidla do trustu, v ktorom podiel získajú zamestnanci. Keď odchádzajú do dôchodku, môžu svoj podiel predať a peniaze minúť alebo si kúpiť doživotnú rentu,“ hovorí partner a managing director poradenskej spoločnosti Accace Slovensko Peter Pašek.

Takáto alternatíva nie je na Slovensku realizovateľná z viacerých dôvodov. Jeden z nich je ten, že tu neexistuje možnosť zakladania trustov a možnosť ich bankového financovania pokiaľ má trust za získané podiely zakladateľovi zaplatiť. Druhý je omnoho závažnejší – týka sa daní.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa