Fúzie a akvizície sa netýkajú len zdravých podnikov, ale aj spoločností, ktoré sa nachádzajú vo finančných problémoch. Reč je o takzvaných distressed transakciách. Aj im však môže predchádzať snaha o inú formu záchrany firmy, napríklad formou pôžičky od spoločníkov alebo dlhového financovania. TREND sa s partnerom advokátskej kancelárie DLMU l DETVAI LUDIK MALY Jakubom Malým rozprával o špecifikách akvizícií firiem v problémoch, ako aj o riešení problémov firiem.
Kedy už hovoríme o firmách v problémoch?
O distressed scenároch možno hovoriť v našich podmienkach pri spoločnostiach v kríze alebo v úpadku, ale aj v štádiách, ktoré tomu predchádzajú. Za spoločnosť v kríze sa považuje spoločnosť, ktorá je v úpadku v kontexte zákona o konkurze a reštrukturalizácii alebo jej úpadok hrozí. A takisto vtedy, keď pomer jej vlastného imania a záväzkov je menej ako osem ku sto.
Problémom často predchádzajú varovné signály. Ktoré to bývajú?
Ide napríklad o free cashflow, úroveň pracovného kapitálu, pomer záväzkov k vlastnému imaniu, obratovosť zásob, splatnosť pohľadávok, spôsobilosť servisovať dlh a kryť prevádzkové náklady – takzvané OPEX. Spôsob vyhodnocovania závisí od veľkosti podniku, typu biznisu a v neposlednom rade od postavenia osoby, ktorá finančné zdravie posudzuje – v inom postavení sú dodávatelia oproti členom štatutárneho orgánu.

Nájsť investora nie je nemožné. Firmy by sa však mali vyhnúť základným chybám
Kompetentný finančný riaditeľ by mal vedieť predvídať, že prichádza problém.
To áno, a následne navrhnúť proaktívne kroky, čo však veľmi pekne znie v teórii, no v praxi to môže byť podstatne náročnejšie a zďaleka nie ideálne. Aj robustné či rezilientné biznisové modely sa môžu ocitnúť v problémoch, pričom dôvodov na to je veľa. Väčšinou majú spoločného menovateľa, ktorým sú peniaze, no môžu to byť aj dôvody personálneho charakteru, ako je strata kľúčových zamestnancov, obzvlášť pri menších podnikoch.
Je akvizícia pre tieto firmy jedinou cestou?
Nemyslím si, že jedinou cestou, ako tieto problémy riešiť, je výlučne akvizícia. Akvizícia predstavuje formu takzvaného equity financovania, teda výmeny účasti na spoločnosti za peniaze. Iným riešením pre uspokojenie záväzkov môže byť aj dlhové financovanie. Je síce pravdou, že banky nerady financujú a často ani nemôžu financovať podniky, ktoré sú v problémoch. Za istých okolností však môžu byť k dispozícii nevyčerpané kontokorentné úvery alebo rôzne nastavené multi-option facilities.
Aké ďalšie možnosti majú firmy k dispozícii?
Do úvahy prichádzajú rôzne alternatívy dlhového financovania, ako je vydanie dlhopisov, pôžičky od spoločníkov, akcionárov alebo od iných spriaznených osôb. Alternatívni poskytovatelia nebankovného financovania, takzvaný privat credit, ako aj rôzne formy crowdfundingu a crowdlendingu nabrali za posledné roky na popularite a stali sa takisto relevantnou voľbou.
V čom sa líši akvizícia podniku v problémoch od akvizície zdravého podniku?
Zjednodušene sa dá povedať, že podstatným je rozdiel v motívoch na strane predávajúceho. Pri „bežných“ akvizíciách pôjde na strane predávajúceho napríklad o exit – úplný, čiastočný či management buyout – alebo o vstup investora za účelom financovania expanzie, zatiaľ čo pri distressed transakciách ide o vyriešenie nepriaznivej situácie či o prežitie, teda o zachovanie prevádzky podniku.
Na charakter transakcie zrejme vplývajú aj iné faktory.
Charakter transakcie závisí aj od štádia, v akom sa firma nachádza, či hovoríme o hroziacom úpadku alebo už sa firma v úpadku nachádza. Často je na stole výmena manažmentu. Distress môže mať vplyv aj na štruktúrovanie transakcie, keďže kupujúci môže preferovať akvizíciu vybraných aktív, takzvaný asset deal, pred share deal scenárom, keď sa kupuje podiel vo firme.
Tieto transakcie napriek tomu môžu predstavovať príležitosť získať kontrolu nad zaujímavými aktívami za zníženú cenu. Existujú aj investori, ktorí sa zameriavajú na tento druh transakcií, nelichotivo označovaní ako vulture investors.

Akým spôsobom sa najčastejšie realizujú distress akvizície?
Vo všeobecnosti nie je v záujme podnikateľa, aby sa o ňom rozkríklo, že jeho biznis je v problémoch. V našich podmienkach sú preto priame oslovenia častejšie než iné formy, a to najmä vzhľadom na menší trh, požiadavku na diskrétnosť, ako aj absenciu zaužívaných platforiem.
Okrem toho sa v praxi často stretávame s prípadmi, keď po vstupe investora vznikne potreba ďalšieho financovania a túto situáciu investor využije na zvýšenie svojej účasti výmenou za poskytnutie ďalších zdrojov, často za nevýhodných či hostilných podmienok pre zakladateľov alebo ostatných akcionárov či spoločníkov. Takýto scenár môže byť predpokladaný zmluvnou dokumentáciou uzatváranou v „dobrých časoch“ alebo vyvstať ako výsledok rokovaní o riešení „problému“.
Pri distress akvizícii hrá veľkú rolu čas. Aký to má vplyv na transakciu?
Tento druh transakcií je, pochopiteľne, vysoko časovo citlivý. Závisí to od konkrétnej situácie, miery tolerancie rizika kupujúceho alebo investora. Časová citlivosť môže mať vplyv na voľbu charakteru transakcie, kupujúci môže preferovať asset deal pred share deal scenárom.
Due diligence, ako aj priebeh celej transakcie môžu však byť pod časovým tlakom a zredukovať sa na zodpovedanie základných otázok, ako napríklad nespornosť vlastníckeho práva ku kľúčovým aktívam. Nedostatok času by však mal byť pre kupujúceho dôvod, aby zvýšil mieru opatrnosti.
Na čo si treba dať pozor?
Due diligence previerka musí zohľadniť fakt, že kupujúci vstupuje do transakcie, ktorá je už len svojím charakterom problémová. Problémom môže byť otázka záruk a vyhlásení, ako aj prípadnej vymožiteľnosti nárokov vyplývajúcich z ich porušení. Rozhodne odporúčam vykonať riadnu due diligence previerku a ošetriť si vzťahy aspoň v rozsahu minimálnych štandardov pre tieto typy transakcií, a to vrátane vyhlásení a záruk a povinnosti odškodnenia za ich prípadné porušenie. V prípade transakcií s vyššou hodnotou či väčším objemom prichádza do úvahy aj W&I poistenie.
V prípade distressu sa častejšie stretávate s asset či share dealom?
Štruktúrovanie transakcie je naviazané na motívy, ktoré strany sledujú. V prípade, že je snahou zachovať prevádzku podniku, vstup investora s cieľom zabezpečiť financovanie potrieb podniku vnímam ako bežný postup. Slovenské právo pozná osobitný inštitút zmluvy o predaji podniku, ktorý však zakladá prechod všetkých záväzkov na nadobúdateľa, nie je teda možné hovoriť o klasickom asset deal scenári. Týmto postupom sa totiž dosahuje totožný ekonomický efekt ako pri ovládnutí obchodnej spoločnosti, ktorá podnik predáva. Prichádza do úvahy aj predaj časti podniku, ale ani vtedy sa nadobúdateľ nezbaví zodpovednosti za záväzky.
- Jakub Malý
Vyštudoval Právnickú fakultu UK v Bratislave. V advokátskej kancelárii DLMU l DETVAI LUDIK MALY pôsobí od roku 2008, jej partnerom sa stal v roku 2014. Vo svojej praxi sa sústreďuje na problematiku transakčného poradenstva, nehnuteľností a bankovníctva a financií.
Aké iné scenáre sú ešte možné?
Napríklad fúzie alebo rozdelenia obchodných spoločností. To je však administratívne náročnejšie. Aj tu je však potrebné brať ohľad na ručenie za záväzky. Pre kupujúceho môže byť žiaduce nadobudnúť len zaujímavé aktíva. Rozpredávanie aktív môže so sebou niesť budúce riziko odporovania právnych úkonov v konkurze, a to z dôvodu, že za ne nebolo poskytnuté primerané protiplnenie.
Určenie fair market value však môže byť značne ambivalentné, čo môže predstavovať riziká, ako aj príležitosti. Pri väčších firmách s komplexnejšou holdingovou štruktúrou nebýva netypické, že v rámci snahy o ozdravenie dochádza k zbavovaniu sa niektorých dcérskych entít v portfóliu. Zodpovednosť členov štatutárneho orgánu spoločnosti v súvislosti s krízou a povinnosťami súvisiacimi s úpadkom je potrebné tiež citlivo vyhodnocovať v rámci distressed scenárov, a to vrátane zodpovednosti trestnoprávnej.
Aký vplyv má distressed stav firmy na cenu transakcie?
Cena za riziko je diskont, ktorý kupujúci požaduje za prevzatie rizík spojených s finančnou nestabilitou, neistotou a potrebou ďalšej investície. Predávajúci v tomto type transakcií väčšinou nie je v dobrej vyjednávacej pozícii, čo kupujúci využíva pre maximalizáciu svojich výhod. Podmienky závisia od segmentu, konkrétnej situácie, schopnosti generovať príjmy, typu transakcie aj od ďalších premenných.
Používa sa aj v týchto transakciách earn out?
Áno, aj earn out prichádza do úvahy. Často môže byť žiaducim nástrojom vedúcim k dosiahnutiu dohody o podmienkach transakcie. V závislosti od rozsahu riešeného problému je často reč o symbolickej, ak vôbec nejakej odplate pri vstupe investora a zvyšok odplaty pre predávajúceho je naviazaný na prípadný optimistický scenár v budúcnosti.
Ďalšie dôležité správy
