zatvoriť galériu
Smutný osud Grécka nie je pre Brusel varovaním. Rozhadzovanie peňazí má byť rozumnou politikou
Euroval navrhol zrušiť maastrichtské kritéria. Hranica bezpečnej výšky verejného dlhú má stúpnuť zo 60 percent HDP na 100 percent HDP. Na snímke šéf eurovalu Klaus Regling.
Prípadné presadenie navrhnutej zmeny zníži tlak na konsolidovanie slovenských verejných financií. Dlh krajiny v rozmedzí rokov 2019 až 2020 stúpol zo 48,10 percenta HDP na 59,7 percenta HDP.
Zrušenie maastrichtských kritérií môže spôsobiť obrovské problémy. Práve Grécko začalo čeliť ťažkostiam potom ako verejný dlh prekročil hranicu 100 percent HDP. Na snímke Gréci protestujúci voči plánom vlády týkajúcim sa reformy zákonníka práce.
Obrovské dlhy sú aj jedným z dôvodov rastúcej inflácie. Európska centrálna banka tlačí peniaze kvôli snahe zabezpečiť bezpečné financovanie Grécka, Portugalska, Španielska a Talianska. Práve tieto krajiny pre vysoké dlhy nemusia zvládnuť vydávať cenné papiere po zvýšení úrokových sadzieb. Na snímke muž s ochranným rúškom na tvári stojí pred starou budovou Európskej centrálnej banky (ECB) v nemeckom Frankfurte nad Mohanom.