Vzhľadom na ekonomický výkon krajiny financuje Slovensko svoju armádu rovnako štedro ako oveľa bohatšie Nemecko alebo Dánsko. Spomínané tri krajiny minuli v roku 2019 na obranu 1,1 percenta HDP.
Zdroj:
Jaroslav Novák
Najmenej míňajú na zbrojene Íri. Jediná krajina, ktorá ekonomická rástla aj počas minuloročnej pandémie a vyššie výdavky si môže bez problémov dovoliť.
Zdroj:
Brian Lawless
Silnú armádu naopak buduje Grécko. Štát, ktorý počas predchádzajúcej dekády viac krát čelil hrozbe bankrotu. Za výdavkami na zbrojenie stojí konflikt Tureckom. Dvaja členovia NATO sa najnovšie sporia o právo na ťažbu plynu v Stredozemnom mori.
Zdroj:
Turkish Defense Ministry via AP
Najsilnejšiu armádu v regióne Vyšehradskej štvorky majú Poliaci. Za zbrojením stojí zlá skúsenosť z druhej svetovej vojny – Katynský masaker. Počas neho sovietska armáda zavraždila viac ako 20-tisíc poľských dôstojníkov, vojakov, policajtov, kňazov a príslušníkov inteligencie. Na snímke poľský prezident Andrzej Duda.
Zdroj:
Kenzo Tribouillard
Pre obavy z vojenskej konfrontácie s Ruskom míňa veľa na armádu aj Estónsko. V pomere k HDP sú výdavky malej krajiny najvyššie v rámci celej Európskej únie. V roku 2019 dosiahli až 2,1 percenta HDP. Najväčší podiel HDP minie na armádu práve Estónsko.
Zdroj:
army-technology.com