Aj preto firmy dobre zvažujú, koľkým ZŤP zamestnancom dajú prácu. Zákon pritom priamo počíta so sankciami, ak firma takýchto zamestnancov nemá.

Zákonník práce zase takéhoto človeka chráni na trhu práce. Ak má pokles schopnosti pracovať o viac ako 40 percent, je v zmysle Zákonníka práce zamestnancom so zdravotným postihnutím a zamestnávateľ mu výpoveď bez predchádzajúceho súhlasu úradu práce dať nemôže.

Nižšie zdravotné odvody

"Ak je zamestnancom osoba so zdravotným postihnutím, sadzba preddavkov do zdravotnej poisťovne je oproti klasickému zamestnancovi v polovičnej výške, to je 5 percent za zamestnávateľa a 2 percentá za zamestnanca. Osoba, ktorá je poberateľom invalidného dôchodku (nad 70 percent), neplatí nikdy poistenie v nezamestnanosti," vysvetľuje odvodové úľavy Veronika Dubielová, konateľka spoločnosti Účtovná jednotka.

S ďalšími odvodovými úľavami zamestnávateľ (a aj zamestnanec) počítať nemôže. V novele zákona o dani z príjmov firmám priznal štát menšiu výhodu - ak zamestnávajú viac ako 20 percent zdravotne postihnutých, platia len polovičnú daňovú licenciu. Pozor však na to, že táto úľava sa na dohodárov nevzťahuje.

Povinné odvody a sankcie

Podľa zákona o službách zamestnanosti musí zamestnávateľ zamestnávať občanov so zdravotným postihnutím a to v počte 3,2 % z celkového počtu zamestnancov. Táto povinnosť sa týka len tých zamestnávateľov, ktorí zamestnávajú najmenej 20 zamestnancov, a to len vtedy, ak úrad práce vedie v evidencii uchádzačov o zamestnanie osoby so zníženou pracovnou schopnosťou. 

Ak teda nezamestnáva určený počet občanov so zdravotným postihnutím, musí najneskôr do 31. marca nasledujúceho kalendárneho roka odviesť na účet úradu práce za každého občana, ktorý mu chýba do splnenia povinného podielu počtu občanov so zdravotným postihnutím. "Odvod je vo výške 0,9-násobku celkovej ceny práce. Za rok 2014 je to 977 eur," konkretizuje odvodové povinnosti V. Dubielová.

Do 31. marca 2015 je zamestnávateľ povinný:

  • preukázať na predpísanom tlačive úradu práce plnenie povinného podielu počtu občanov so zdravotným postihnutím na celkovom počte svojich zamestnancov za rok 2014,
  • preukázať úradu na účely plnenia povinného podielu zamestnávania občanov so zdravotným postihnutím za rok 2014 cenu za realizovanú zadanú zákazku (vhodnú na zamestnávanie občanov so zdravotným postihnutím alebo občanovi so zdravotným postihnutím, ktorý prevádzkuje alebo vykonáva samostatnú zárobkovú činnosť),
  • uhradiť odvod za neplnenie povinného podielu za rok 2014.

Zamestnávateľovi, ktorý má podľa zákona povinnosť zamestnávať určitý počet ZŤP pracovníkov a napriek tomu takých medzi svojimi zamestnancami nemá, a neodvádza za to odvody, hrozia vysoké pokuty.

"Ak zamestnávateľ, ktorému vznikla povinnosť zamestnávať občanov so zdravotným postihnutím, takéto osoby nezamestnáva a zároveň nedodrží ani povinnosť náhradného plnenia, úrad práce, sociálnych vecí a rodiny môže uložiť pokutu až do výšky 33 193,91 eura. Pokutu možno uložiť v lehote do jedného roka a najneskôr do troch rokov odo dňa, keď došlo k porušeniu povinností."

Príspevky na dielne a pracoviská

Zamestnávateľ môže dostať viaceré druhy príspevkov, ak zamestnáva hendikepovaných občanov. Ide napríklad príspevok na udržanie občana so zdravotným postihnutím v zamestnaní, príspevok na činnosť pracovného asistenta, ktorý asistuje zamestnancovi so zdravotným postihnutím. Štát mu môže finančne pomôcť ak zriadi chránené pracovisko alebo chránenú dielňu pre takéhoto človeka.

Za chránenú dielňu sa považuje pracovisko, na ktorom firma alebo fyzická osoba zriadi viac ako jedno pracovné miesto pre občana so zdravotným postihnutím a na ktorom pracuje najmenej 50 % občanov so zdravotným postihnutím.

Kedysi mal nárok na príspevok na zriadenie chránenej dielne alebo pracoviska každý zamestnávateľ, ktorý splnil podmienky zákona. Dnes sú podmienky podľa zákona o službách zamestnanosti nastavené prísnejšie, úrad práce môže a nemusí príspevok schváliť. Asi aj preto chránené dielne nevznikajú ako huby po daždi.

Podmienkou je, že ide o občana so zdravotným postihnutím, ktorý je zároveň vedený v evidencii uchádzačov o zamestnanie najmenej jeden mesiac, ak zamestnávateľ o príspevok písomne požiada. Poskytuje ho úrad, v ktorého územnom obvode sa zriadi chránená dielňa alebo chránené pracovisko. Súčasťou žiadosti o jeho poskytnutie je podnikateľský zámer a kalkulácia predpokladaných nákladov. Zamestnávateľ ho dostane do 30 kalendárnych dní od predloženia dokladov. Potvrdenia o vynaložených nákladoch potom musí zamestnávateľ predložiť úradu najneskôr do šiestich mesiacov od uzatvorenia dohody o poskytnutí príspevku.

Zamestnávateľ musí predložiť úradu aj rozhodnutie regionálneho úradu verejného zdravotníctva.

Pracovné miesta, na ktorých zriadenie bol poskytnutý príspevok, sa môžu obsadzovať len uchádzačmi o zamestnanie, ktorí sú občanmi so zdravotným postihnutím. Inými občanmi so zdravotným postihnutím sa môžu tieto pracovné miesta obsadiť iba v prípade, že sú dočasne voľné, na základe predchádzajúceho súhlasu úradu najviac na obdobie deväť mesiacov.

Zamestnávateľ takéto zriadené pracovné miesto v chránenej dielni alebo na chránenom pracovisku musí udržať najmenej dva roky.

Firma môže dostať príspevok na úhradu časti nákladov na zriadenie pracovného miesta v chránenej dielni alebo na pracovisku. Príspevok sa neposkytuje na úhradu časti mzdy a sociálnych a zdravotných odvodov. Výška príspevku na jedno zriadené pracovné miesto v chránenej dielni alebo na chránenom pracovisku je od januára 2015 v bratislavskom kraji 4 531,84 eura. V okresoch s priemernou mierou evidovanej nezamestnanosti nižšou alebo rovnakou ako je celoslovenský priemer v roku, ktorý predchádza roku, v ktorom sa príspevok poskytuje, je 5 438,20 eura.  Tam, kde je nezamestnanosť vyššia ako celoslovenský priemer môže dostať zamestnávateľ príspevok 5 891,39 eura.

Ďalšie príspevky

Príspevok na udržanie občana so zdravotným postihnutím v zamestnaní poskytuje úrad práce zamestnávateľovi, ktorý zamestnáva viac ako 25 percent občanov so zdravotným postihnutím z priemerného evidenčného počtu svojich zamestnancov a ktorý nemá priznané postavenie chránenej dielne alebo chráneného pracoviska. Príspevok sa poskytne štvrťročne na pracovníka, ktorý pracuje najmenej polovicu týždenného pracovného času. Zamestnávateľ z neho môže vykryť sociálne a zdravotné odvody.

Príspevok na činnosť pracovného asistenta. Od januára je výška príspevku od 464,51 eura do 793,07 eura za mesiac na činnosť jedného pracovného asistenta počas trvania pracovného pomeru zamestnanca, ktorý je občanom so zdravotným postihnutím alebo zamestnancov, ktorí sú občanmi so zdravotným postihnutím, ktorí sú v priamej starostlivosti pracovného asistenta.

Seriál pripravujeme s Veronikou Dubielovou, konateľkou spoločnosti Účtovná jednotka, ktorá sa zaoberá poradenstvom v oblastí daní a účtovníctva.

V ďalšej časti si prečítate o tom, kde všade číhajú tento rok v súvislosti so zmenami zákonov na zamestnávateľa pokuty.