Novinkou v nezdaniteľných sumách v tomto roku je zníženie základu dane v II. pilieri o zaplatené dobrovoľné príspevky. Ak si chce podnikateľ znížiť daň v marcovom daňovom priznaní a zamestnanec v ročnom zúčtovaní sporením na dôchodok, musí na účet dôchodkovej spoločnosti vložiť do konca tohto roku peniaze.

Koľko najviac

Podľa zákona o dani z príjmov (§ 11 ods. 8 zákona č. 595/2003 Z. z) si môžete základ dane znížiť preukázateľne zaplatenými dobrovoľnými príspevkov na starobné dôchodkové sporenie, a to najviac do výšky 2 % zo základu dane.

Nezdaniteľná suma má svoju hranicu - nesmie presiahnuť 2 % zo 60-násobku priemernej mesačnej mzdy za kalendárny rok, ktorý dva roky predchádza kalendárnemu roku, za ktorý sa zisťuje základ dane. V roku 2013 si teda môžete uplatniť najviac 943,20 eura (2 % zo sumy 60 x 786 eur).

Pre uplatnenie tejto výhody je rozhodujúce, akú sumu dobrovoľných príspevkov na starobné dôchodkové sporenie daňovník skutočne zaplatil. DDS-ky budú posielať svojim sporiteľom potvrdenia o odvedených dobrovoľných príspevkoch v januári 2014. Tie budú musieť daňovníci - podnikatelia priložiť k daňovému priznaniu, zamestnanci ich odovzdajú svojim zamestnávateľom, ktorí im budú robiť ročné zúčtovanie dane.

"Nie je pritom podstatné, či príspevky platil sporiteľ pravidelne, napríklad každý mesiac alebo dokonca jednorazovo, napríklad tesne pred koncom roka," vysvetľuje Alena Fábryová, senior manažérka pre dôchodky ING DSS.

Záujem pomaly rastie

Záujem sporiteľov o dobrovoľné príspevky a tým pádom aj o uplatnenie si nezdaniteľnej čiastky je však menší ako sa pôvodne predpokladalo. Vyplynulo to z vyjadrení väčšiny dôchodkových správcovských spoločností.

"Vyšší záujem sporiteľov je tlmený neistotou a neustále sa meniacimi podmienkami v II. pilieri a taktiež skutočnosťou, že Slováci si ešte vo veľkej miere neuvedomujú dôležitosť sporenia si na dôchodok," komentoval situáciu člen predstavenstva Dôchodkovej správcovskej spoločnosti Poštovej banky Jaroslav Pilát.

Generálny riaditeľ VÚB Generali d. s. s. Viktor Kouřil nám povedal, že dobrovoľné príspevky si u nich platí len minimum sporiteľov (0,2 %). "Aj keď je pravdou, že ich počet pomaličky stúpa. Mesačne si  sporia spolu približne do 20 000 eur. Potvrdenie o zaplatení výšky dobrovoľných príspevkov pre daňové účely však dostanú všetci, aj tí ktorí nezaplatili nič, zároveň v ročnom výpise v januári 2014."

V AXA d. s. s. si časť sporiteľov pravidelne dobrovoľne prispieva na starobné dôchodkové sporenie. "Sporiteľ si môže prispievať dobrovoľné príspevky bez ohľadu na jeho status v Sociálnej poisťovni. Dôležité je však to, že dobrovoľné príspevky nenahrádzajú povinné príspevky zo Sociálnej poisťovne a nezapočítavajú sa do obdobia starobného dôchodkového sporenia," hovorí Jana Tarčáková Janičová.

V Allianz - Slovenská d. s. s. nám povedali, že záujem sporiteľov o možnosť dobrovoľne si prispievať postupne rastie. "Dodatok k zmluve, umožňujúci posielanie dobrovoľných príspevkov doteraz podpísalo viac ako dvadsaťtisíc klientov. Sporiteľov, ktorí reálne využili túto možnosť je doteraz rádovo v tisícoch. Predpokladáme, že so stabilizáciou legislatívy v druhom pilieri bude ich počet v budúcnosti rásť," odpovedal na otázku Miroslav Kotov. 

Kto si môže uplatniť nezdaniteľnú sumu v II. pilieri

  • zamestnanec aj podnikateľ, ktorý si sporí v II. pilieri
  • v daňovom priznaní si môže uplatniť sumu  2 % zo základu dane - najviac však 943,20 eura

Príklady

Karol je živnostník. Pravidelne si sporí na dôchodok v II. pilieri. Okrem toho v decembri 2013 vloží na účet dôchodkovej spoločnosti  jednorazovo 260 eur. V daňovom priznaní za rok 2013 si vypočítal daňový základ 12 000 eur.  Akú nezdaniteľnú sumu si môže uplatniť z daňového základu?

Karol si môže daňový základ 12 000 eur znížiť o 2 %, to je o 240 eur a nie o celú sumu dobrovoľných príspevkov 260 eur.

Sporiteľ bol do konca marca zamestnancom, odvádzal príspevky do II. piliera. Od júla je živnostník. Môže si aj on dobrovoľne prispievať do II. piliera, keďže teraz do II. piliera neplatí? Odvody do SP bude odvádzať až od júla 2014.

Aj napriek tomu, že v tomto prípade nie je povinný platiť si dôchodkové poistenie a tým pádom mu nie sú pripisované ani príspevky na osobný dôchodkový účet, si sporiteľ môže zasielať dobrovoľné príspevky. Treba však podotknúť, že dobrovoľné príspevky sa nezarátavajú do povinnej doby sporenia.

Existujúci sporiteľ nemusí podpisovať s dôchodkovou spoločnosťou novú zmluvu o starobnom dôchodkovom sporení, stačí spísať iba dodatok k zmluve o starobnom dôchodkovom sporení. Nový sporiteľ môže priamo v zmluve o starobnom dôchodkovom sporení vyznačiť svoj záujem alebo nezáujem o zasielanie dobrovoľných príspevkov. Prípadný nezáujem môže kedykoľvek v budúcnosti prostredníctvom dodatku k zmluve o starobnom dôchodkovom sporení zmeniť.

DSS Poštovej banky