Zoštátniť súkromné energetické firmy, rozdať šeky a lacné energie všetkým, ešte viac zadlžiť štát. Takéto kroky obhajujú v poslednom období európski politici, vrátane tých slovenských. Ich úmyslom je vraj dostať situáciu pod kontrolu.
„Preferujú nepremyslené rozhodnutia bez ohľadu na dôsledky a vidia svoje priority v horizonte pár mesiacov, prípadne do konca svojho volebného obdobia. Žiadne z týchto návrhov však problémy energetického trhu nevyriešia,“ upozorňuje v rozhovore analytik Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz Radovan Ďurana.
Ceny energií v posledných týždňoch extrémne vystrelili. Niekoľko firiem to už dostalo na kolená. Aj domácnostiam zatiaľ politici garantovali lacnejšiu elektrinu či plyn len ústne. Ako to vnímate?
Na jednej strane máme na Slovensku domácnosti, ktoré sú chránené regulovanými cenami. Bohužiaľ, tie štát veľmi slabo motivuje šetriť týmito vzácnymi zdrojmi. Na druhej strane máme firmy, ktorým výrazne rastú ceny na spotových trhoch. Tie podniky, ktoré si nedokázali dostatočne včas zabezpečiť lacnejšie energie, prežívajú v súčasnosti ťažké časy. Reálne im to vstupuje do nákladov a musia to premietať do svojho biznisového správania.
Čo sa dá v takejto situácii robiť? Viaceré fabriky avizovali prerušenie či pozastavenie výroby, prípadne i hromadné prepúšťanie.
Je to extrémne zložitý problém. V poslednom období do tohto procesu začína vstupovať aj Európska únia. Cena je trhový nástroj ekonomiky, ktorý dáva informácie o tom, že menej dôležité časti výroby by mali byť pozastavené či utlmené, aby ostali fungovať tie časti, ktoré ekonomike prinášajú kľúčovú hodnotu. V súčasnosti je veľmi ťažké vymyslieť schému, ktorá by napríklad biznisovému sektoru pomohla a zároveň by nespotrebovávali vysoký objem energií.
Domácnosti sa vraj môžu spoľahnúť na prísľub ministerstiev financií a hospodárstva, ktoré podpísali s akcionárom Slovenských elektrární spoločné memorandum o nižších cenách elektriny. Otázkou zostáva, do akej miery to bude realita.
Treba sa na to pozerať z pohľadu rôznych alternatív. Politici v súčasnej dobe prezentujú návrhy na zoštátňovanie súkromného majetku, ale i o totálnej kontrole cien energií. Oproti tomu, spomínané memorandum, ktoré na seba viaže istú časť výroby Slovenských elektrární, je svojím spôsobom menej zlým riešením.
Ani samotné elektrárne ho v princípe nerozporovali. Vzniklo však za sporných podmienok v štýle, že buď ho s nami podpíšete, alebo budete na tvrdo platiť vysokú daň. Nebol to teda tak úplne dobrovoľný kontrakt, ale obrovský politický tlak. Rozumiem tomu tak, že jeho aplikáciu do istej miery brzdí čakanie na rozhodnutie Európskej komisie, ktoré by malo prísť niekedy v novembri.
Rezort hospodárstva už avizoval, že aj keď túto schému Komisia neschváli, má pripravené ďalšie alternatívy bez toho, aby ich špecifikoval. Má v zálohe dostatočné riešenia?
Zastropovanie ceny elektriny pre domácnosti bude obmedzené na 85 percent spotreby rokov 2020 a 2021, pričom po prekročení tohto limitu im bude za zvyšných 15 percent účtovaná klasická regulovaná cena. Štát tak splnil podmienku Komisie na zavedenie šetriaceho prvku v dohode s elektrárňami.
Dokonca najnovšie ministerstvo navrhlo odmeniť spotrebiteľov tým, že ak šetria dlhodobo, dostanú zlacnený prúd na plný objem spotrebovanej elektriny. Reálne teda môžu minúť viac tohto zdroja za štátom dotovanú cenu. V energeticky náročnej situácii, v akej sa nachádzame, nepovažujem tento koncept za primeraný. Vôbec nekorešponduje s tým, že v tomto čase je elektrina na trhu mnohonásobne drahšia a úspory na strane domácností by mali byť omnoho vyššie.
Teda z vášho pohľadu nebude 15 percent zabezpečenia úspor v domácnostiach dostatočné?
Reálne si povedzme, že je to skutočne málo. Deje sa tak hlavne kvôli spomínanému memorandu. To vláde dáva pohodlnú pozíciu v tom, že ponúka pomerne vysoký objem elektriny za zvýhodnenú cenu. Na druhej strane možno argumentovať aj tým, že súčasný rast ostatných cien vytvára dostatočnú motiváciu pre domácnosti na to, aby sa snažili výraznejšie šetriť.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?