Eurozóna sa po jedenástich rokoch dostala do situácie, ktorá sa predtým, pred sériou vážnych kríz, považovala za normálnu. Európska centrálna banka (ECB) definitívne opustila viac či menej vynútený experiment a zanechala  politiku záporných úrokových sadzieb. K tomuto kroku ECB po dlhých mesiacoch príprav pristúpila v júli tohto roka a okrem iného znamená renesanciu pre konzervatívneho investora, ktorý opäť môže získať určitý výnos aj investovaním do dlhopisov.

Aj privátni klienti komerčných bánk si od vyšších sadzieb v eurozóne sľubujú vyššie výnosy, no situácia, ktorá v eurozóne roky nebola, rozdelila solventných Slovákov na dva tábory. „Zatiaľ čo očakávania jednej skupiny klientov sú racionálne a opodstatnené, očakávania inej skupiny klientov sú nezmyselné a vysoké. Tí prví už nakupujú a investujú, pretože dlhopisy sú lacné, tí druhí nezmyselne čakajú a časujú svoj nákup na ,dno‘, ktoré sa im však aj tak nepodarí trafiť. Už viac ako dekádu nemali dlhopisoví investori možnosť kupovať dlhopisy s takými výnosmi ako dnes,“ hovorí Marek Benčat, člen predstavenstva a vrchný riaditeľ úseku privátneho bankovníctva Privatbanky.

Nákup dlhopisov môže skutočne byť dobrým rozhodnutím už teraz. „Investície do dlhopisov sú veľmi obľúbeným investičným nástrojom a to platí aj v období pohybov na trhoch či vysokej inflácie. Investície do dlhopisov totiž nepodliehajú takým výkyvom na trhu, ako je to v prípade akcií. Navyše, z dlhodobého hľadiska by mali tiež poraziť infláciu, ktorá by mala začať spomaľovať dynamiku rastu už počas budúceho roka,“ hovorí Anna Macaláková, riaditeľka J&T banky na Slovensku. Navyše, výhodou dlhopisov je, že sú pomerne likvidným aktívom. Je možné ich odpredať na sekundárnom trhu aj pred ich splatením.

To, na čo časť privátnych klientov čaká, je oslabenie miery inflácie, pretože napriek tomu, že výnosy napríklad zo štátnych dlhopisov stúpajú, aktuálnu infláciu zďaleka poraziť nedokážu. Ak by mal napríklad štátny dlhopis výnos, ktorý by v súčasnosti porážal infláciu, bol by cenný papier, ktorý by bol na finančných trhoch považovaný za veľmi nekvalitný. Napríklad, výnos na úrovni zhruba desať percent v súčasnosti ponúka ruský desaťročný dlhopis. Investor by teda v súčasnosti teoreticky musel byť ochotný okrem iného financovať aj ruský útok voči Ukrajine, aby vlastnil dlhopis, ktorý sa aspoň približuje aktuálnemu tempu rastu cien.

Obľúbené korporátne dlhopisy

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa