Slovenské úroky na bežných bankových účtoch patria k najnižším v eurozóne. Pri jednodňových vkladoch bola v apríli tohto roku priemerná sadzba 0,02 percenta. Rovnako nízke zhodnotenie ponúkajú aj chorvátske a grécke finančné domy. Rovná nula je na Cypre a v Portugalsku. V krajinách platiacich eurom len jeden štát ponúka slušné zhodnotenie. Je ním Luxembursko, kde priemerné ročné zhodnotenie jednodňových vkladov je 1,07 percenta a medziročná inflácia v júni 2023 dosiahla rovné jedno percento. Všade inde peniaze uložené v bankách strácajú na svojej kúpnej sile.

Domáce banky čelia posledné mesiace nepríjemnému poklesu vkladov. Napriek tomu na bežných účtoch ostanú nízke úroky s veľkou pravdepodobnosťou aj počas najbližších rokov. Sú na to viaceré dôvody. Jedným z nich je, že stav bankových vkladov posledné mesiace dosť kolíše a finančné domy majú záujem stabilizovať situáciu motivovaním klientov k dlhodobému sporeniu. Práve preto pri vkladoch s dobou splatnosti ponúkajú domáce banky jedny z najvyšších úrokov v eurozóne. V apríli 2023 bola priemerná sadzba 2,63 percenta a ide o štvrtú najvyššiu sadzbu v eurozóne. Slovensko má tak jedny z najnižších úrokov na bežných účtoch a naopak, jedny z najvyšších na termínovaných vkladoch.

Špecifická situácia

„Hlavným účelom bežného účtu je okamžitá dostupnosť finančných prostriedkov, nie je to primárne nástroj na zhodnotenie peňazí. Na to slúžia hlavne sporiace účty, termínované vklady či rôzne formy investovania,“ hovorí Marta Cesnaková, hovorkyňa Slovenskej sporiteľne. Zjednodušene platí, že čím vyššie riziko a nižšia likvidita, tým vyšší výnos. Nízke výnosy na bežných účtoch podľa bánk vyvažuje okamžitá dostupnosť a nulové riziko straty.

Európska centrálna banka sa finančné domy snaží motivovať k vyšším úrokom zvyšovaním základnej úrokovej sadzby. Lenže súčasná štvorpercentná úroveň je podľa domácich finančných domov stále nízka na výraznejšie zvýšenie sadzieb na bežných účtoch.

Navyše, súčasná situácia je špecifická v tom, že zvyšovanie základnej sadzby sa chýli ku koncu a časť domácich bánk počíta s jej znížením v strednodobom horizonte. „Preto niektoré banky ponúkajú vyšší úrok na ročnom termínovanom vklade ako na vklade na dva a viac rokov. Ak sa tieto očakávania naplnia, priestor na zvyšovanie úrokov na bežných účtoch je minimálny,“ dodáva M. Cesnaková. Časť trhu očakáva, že základná úroková sadzba zo súčasnej úrovne štyroch percent stúpne do septembra 2023 na 4,5 percenta a už v priebehu budúceho roka začne klesať.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa