Úrad pre reguláciu sieťových odvetví oznámil, že ukončuje vydávanie cenových rozhodnutí pre elektrinu. Tie súvisia s novou vyhláškou o elektroenergetike (č.18/2017 Z. z.). Cenové rozhodnutia sú podľa úradu účinné od 1. januára.

Cenové konania pre vodu má regulačný úrad ukončiť v priebehu budúceho týždňa.

 „Pre všetkých odberateľov platia v roku 2017 ceny na úrovni roka 2016, a to od 1. januára 2017,“ ubezpečuje regulačný úrad.

Dodávatelia by mali podľa úradu vystaviť odberateľom opravné faktúry, respektíve „dobropisovať rozdiel v cene“ pri vyúčtovacích faktúrach za január, prípadne aj február.

„Ak odberatelia vyúčtovacie faktúry, ktoré obsahujú aj vyúčtovanie reálnej spotreby za január, prípadne aj február 2017 nezaplatia a dodávateľ im obratom nevystaví opravnú vyúčtovaciu faktúru, môžu sa obrátiť na úrad,“ informuje úrad. Tvrdí, že všetci odberatelia, ktorí svoje vyúčtovacie faktúry a prípadne aj preddavkové platby už zaplatili, nebudú poškodení, keďže prípadný rozdiel im bude zúčtovaný v nasledujúcej vyúčtovacej faktúre.

Regulátor nemôže nariaďovať

Regulačný úrad v stanovisku zdôrazňuje, že „nemá zákonnú právomoc vstupovať do obchodných vzťahov medzi dodávateľom a odberateľom.“ To má byť pravdepodobne jeho poistka, ak situáciu v cenovom chaose dodávatelia vyostria tak, že začnú pokutovať a odpájať odberateľov, ktorí faktúry podľa pokynov premiéra roztrhali a nezaplatili.

Faktom je, že regulačný úrad si uvedomuje, že nemôže dodávateľom nič nariaďovať. Preto im len odporúča. Pri vyúčtovacích faktúrach, ktoré obsahujú mesiace január, prípadne aj február majú dávať opravné faktúry, alebo dobropisy. Tie by mali zohľadniť rozdiely v cenách, ktoré vznikli vydaním nových cenových rozhodnutí od 1. januára 2017 a zrušením predchádzajúcich cenových rozhodnutí, na základe ktorých boli vystavené vyúčtovacie faktúry.

Pri preddavkových platbách majú zase využiť právnu úpravu zákona o energetike a pravidiel trhu, ktorá umožňuje, aby dodávatelia sami navrhli zmenu výšky preddavkových platieb pri zmene ceny.

„Podľa vyjadrení regulačného úradu a vlády je energetika na Slovensku odvetvie, kde už včera platili ceny, ktoré sa dozviem zajtra,“ komentoval cenový chaos Martin Semrič zo spoločnosti Magna Energia.

Magna energia stále pracuje s novými sadzbami k 1. 1. 2017 a fakturuje s cenami podľa platných cenových rozhodnutí, účinných od 1. 1. 2017 respektíve 25. 1. 2017 (SSED). Sadzby a ceny zmení až po zverejnení nových cenových rozhodnutí. Všetky vystavené preddavky za január a február budú vysporiadané vo vyúčtovacích faktúrach, pričom vyúčtovanie bude realizované so správnymi cenami od 1. 1. 2017.

„Vláda a ÚRSO vo svojich vyjadreniach zabúdajú na fakt, že existuje veľká skupina odberateľov s mesačným cyklom fakturácie, ktorým bude k 28. februáru korektne vystavená už druhá vyúčtovacia faktúra podľa stále platných cenových rozhodnutí. Žiaľ, umocňuje to nedôveru ľudí v právoplatne vystavené faktúry, čo má za následok ich trhanie a neplatenie,“ dodáva M. Semrič.

Dodávatelia budú žiadať, aby čo najskôr boli legislatívne zohľadnené ich finančné náklady súvisiace s inkasovaním distribučných poplatkov.  

Distribučné spoločnosti mimo obliga?

Dodávatelia tvrdia, že celý finančný dopad chaotickej situácie je na dodávateľoch energií.

Združenie dodávateľov upozornilo, že regulačný úrad apeluje na dodávateľov, aby neodpájali tých odberateľov, ktorí prestali platiť účty za elektrinu ale vôbec nereaguje na správanie distribučiek.

„Od dodávateľov sa všeobecne očakáva, že budú voči koncovým zákazníkom zhovievaví a ak to bude potrebné, distribučným spoločnostiam za nich zaplatia zo svojich vlastných prostriedkov či prevádzkových úverov, pričom však od distribútorov nik neočakáva, že by fakturáciu voči dodávateľom mali pozastaviť, prípadne fakturovať v dočasnom období znížené sumy,“ informoval Michal Hudec zo Združenia dodávateľov energií (ZDE). Práve dnes je jeden z termínov, do ktorého musia dodávatelia distribútorom zaplatiť.

Združenie dodávateľov upozornilo, že po 18. januári sa výrazne zhoršila platobná disciplína odberateľov. Napríklad jeden väčší dodávateľ ponúkajúci dodávku elektriny a plynu plošne pre všetky segmenty zákazníkov zaznamenal za ostatný mesiac nárast podielu pohľadávok po splatnosti o 60 percent oproti bežnému stavu. Dezorientovaní zákazníci však prestali platiť popri zálohách na rok 2017 aj vyúčtovania za rok 2016.

To, že odberatelia faktúry za elektrinu neplatia vytvára tlak na bežný cash-flow dodávateľov. Ďalší dodávateľ má ešte vyššie pohľadávky a teraz financuje svoje záväzky voči distribučným spoločnostiam z kontokorentného úveru a znáša všetky náklady na úroky.

Ďalší dodávateľ informoval, že zhruba 25 % zákazníkov v segmente domácností a maloodberu ho kontaktovalo s otázkou, prečo zasiela faktúry, ak vláda informovala, že ich netreba uhrádzať a prídu v budúcnosti upravené. Na základe toho dodávateľ očakáva, že sa mu podiel neplatičov ešte zvýši.

Problém podľa združenia spôsobili ceny služieb prirodzených monopolov. V tejto súvislosti ZDE apeluje na ministerstvo hospodárstva, aby sa témou vážne zaoberalo a aby zvolalo okrúhly stôl všetkých relevantných účastníkov trhu s elektrinou, na ktorom by sa hľadalo také riešenie situácie, aby náklady a riziká znášali aj samotní prevádzkovatelia regionálnych distribučných sústav.