Silnejší než očakávaný pokles úverovania nie je dobrou správou pre už aj tak nízku infláciu v eurozóne, keďže práve skrz nové úvery sa do reálnej ekonomiky dostávajú nové peniaze a podporujú tak rast cien.

Pre úverovanie z krátkodobého pohľadu podľa nás nebolo pozitívne ani zverejnenie podmienok záťažového testovania európskych bánk, ktoré sú silnejšie než sa čakalo. To môže z krátkodobého hľadiska bankám ešte viac znížiť apetít po úverovaní.

To, že očakávania ECB ohľadnom silnejšieho rastu inflácie môžu byť optimistické, ukázala aj predbežná nemecká inflácia za apríl. Tá vzrástla menej než sa čakalo z 0,9 percenta na 1,1 percenta (oč. +1,3 %). Ako povedal šéf ECB Draghi na jej poslednom zasadnutí, tak eurobanka očakáva v apríli zrýchlenie inflácie z dôvodu rozličných dátumov veľkonočných sviatkov v minulom a tomto roku, keďže pred nimi sa zvyšuje spotreba a tým pádom aj tlak na ceny.

Posledná prognóza ECB teda dostáva trhliny a tlak na ďalšie uvoľnenie politiky sa stupňuje. EURUSD sa dnes ráno o 9:30 pohybuje na úrovni 1,3804. Zatiaľ mu poskytuje oporu okrúhla hranica 1,38. Aj naďalej sme toho názoru, že pre tento pár existuje viac priestoru pre pokles ako pre rast.

Na druhej strane výkonnostného rebríčka bol včera kanadský dolár, ktorý posilňoval voči všetkým popredným menám. Z nášho pohľadu je to predovšetkým dielom prelomenia technickej hranice 1,1 na USDCAD, ktorá páru otvorila priestor pre ďalší pokles. Dnes ráno o 9:30 sa USDCAD obchoduje na úrovni 1,0956.

Z nášho pohľadu ešte priestor pre pokles USDCAD existuje, nakoľko sa nenaplnili očakávania o výraznejšom spomalení kanadskej ekonomiky po zlých číslach spôsobených počasím. Obchodníkom sa ale v posledných týždňoch príliš do nákupov CAD na úrovniach pod 1,1 nechce, a tak by nás neprekvapilo ani pokračovanie bočného trendu.

Na akciových trhoch pokračovala korekcia poklesov z minulého týždňa. Paneurópsky index EuroStoxx50 včera rástol o 1,35 perenta a širší americký index S&P500 o 0,48 percenta. Prispela k tomu aj výsledková sezóna, ktorá sa presunula do Európy. Lepšie než očakávané výsledky vykázali napríklad Deutsche Bank či Nokia a aj preto sa včera európskym akciám darilo viac ako americkým a dokázali vystúpiť na najvyššie úrovne od začiatku mesiaca.

Jediný včerajší významnejší ukazovateľ pre akciové trhy mierne sklamal – Conference Board index americkej spotrebiteľskej dôvery klesol z 83,9 boda na 82,3b. (oč. 82,9b.), akcie po ňom mierne skorigovali, no zisky si udržali. Dnes ráno otvorili akcie v Európe obchodovanie jemne v červenom.

Dnes bude obchodovanie rušné. Euro ostane rozkývané, keďže dorazí predbežná aprílová inflácia za celú eurozónu (11:00; oč. +0,8 %). Nižšia hodnota by euro mohla poslať ešte viac nadol. Z USA dorazí prvý odhad anualizovaného rastu HDP z USA za prvý kvartál (14:30; oč. +1,2 %) a zasadať bude americká centrálna banka FED (20:00).

Takmer každý očakáva zníženie uvoľňovania o ďalších 10 miliárd dolárov, takže v tomto smere by žiadne prekvapenie nemalo nastať. Viac sa teda bude sledovať sprievodný komentár, či sa v ňom neobjaví náznak o tom, kedy by mohli ísť úrokové sadzby po prvýkrát nahor. Očakávame, že sa tento komentár bude niesť v jemne jastrabom tóne, čo by mohlo mierne pomôcť doláru. Nakoľko to ale nebude nič nečakané, tak sa to môže obísť aj bez výraznejšej reakcie.

Z ďalších udalostí, ktoré majú potenciál prehovoriť do obchodovania, spomenieme aprílový ADP report počtu vytvorených pracovných miest v americkej súkromnej sfére (14:15; oč. +203 tis.), medzimesačnú zmenu kanadského HDP (14:30; oč. +0,2 %) a chicagský index výrobnej dôvery (15:45; oč. 56,6b.).

Autor je analytik X-Trade Brokers.

TREND na burze vychádza každé ráno na TREND.sk. Prečítajte si všetky vydania a objednajte si RSS feed tu