Prekvapením uplynulého týždňa bol na svetových burzách najmä najväčší pokles cien ľahkej americkej ropy West Texas  Interediate (WTI) za posledných sedem mesiacov a pád ceny zlata.

Nasledoval bezprostredne po správe, ktorá preukázala, že priemyselná aktivita v Číne sa tento mesiac znovu spomalila a úroková miera krátkodobých nástrojov peňažného trhu v Číne dosiahla nový rekord. Pozornosť investorov od ropy sa otočila však aj z obavy, že dopyt po čiernom zlate v USA sa zníži, pričom podzemné zásobníky sú plné po okraj.

Okrem toho centrálna americká banka (Fed) začala obmedzovať svoj rozsiahly podporný program. Severomorská ropa Brent zaznamenala najväčšiu celodennú stratu od vlaňajšieho novembra keď cena vo štvrtok klesla o takmer 3,7 percenta. Záverečná cena uplynulého týždňa sa však udržala nad hranicou 100 dolárov za barel.

Zlato čoraz lacnejšie

Zasadnutie Fedu však neznamenalo pád ceny len pre ropu, ale aj pre drahé kovy. CRB komoditný index sa minulý týždeň znížil o 2,9 percent a zaznamenal najväčší pokles počas dvoch mesiacov. Najviac utrpelo striebro, ktorého cena sa prepadla o takmer 10 percent.

Zlato sa prepadlo na 29-mesačné minimum

Zdroj: SITA / AP

Cena zlata zas prvýkrát po dva a pol roku klesla pod hladinu 1 300 dolárov za troyskú uncu. Júnový kontrakt na Comexe klesol na 1 285,90 dolára za uncu. Nedávny rast výnosov dlhopisov obnovil klesajúcu dynamiku cien zlata a investori sa začali zbavovať žltého kovu. V polovici apríla  trh so zlatom zažil rekordný dvojdenný prepad. Pokles záujmu vyústil k poklesu zásob zlata v ETF fondoch až o 20 percent na 67,88 milióna uncí z rekordných 84,6 milióna uncí v decembri 2012. Od začiatku roku termínové kontrakty zlata stratili už takmer štvrtinu.

Navyše India, najväčší svetový konzument zlata, zvýšila 5. júna importné clo na zlato zo šiestich na osem percent. Za rastom colnej sadzby je snaha o zníženie objemu dovezeného zlata, ktoré prispieva k veľkému obchodnému deficitu krajiny. Indická vláda sa chystá prijať ďalšie opatrenia, ktoré obmedzia dovoz zlata do krajiny.

Kukurica na divoko

Pravidelný WASDE report, čo je týždenná plodinová správa amerického ministerstva poľnohospodárstva (USDA) do 16. júna preukázala pokrok neskorej výsadby sóje.



Navyše dovoz sóje z USA do Číny bude pravdepodobne nižší, ako predpokladala americká vláda. Podľa analytikov bude dovoz za dvanásť mesiacov (začne sa 1. októbra) 63 miliónov ton, čo bude o šesť miliónov menej než predpokladalo USDA. Jedným z dôvodov zníženia čínskeho dopytu je výrazný pokles počtu chovaných kurčiat po nedávnom vypuknutí vtáčej chrípky H7N9.

USDA vo svojom  WASDE reporte ponúklo dosť skeptickú predpoveď produkcie kukurice v USA. V 18 štátoch totiž vzišlo v porovnaní s vlaňajškom len 92 percent osiatych plôch. Päťročný priemer predstavuje 97 percent. V rovnakom období bola vlani sejba úplne ukončená, čo pre tento rok neplatí a vládnu obavy z vývoja počasia.

Obchodníci budú musieť počítať s divokými cenovými pohybmi cien kukurice. To sa vlastne už začalo prejavovať. Na burze Chicago Board of Trade zaznamenali minulý týždeň najväčší nárast ceny za posledné takmer tri týždne. Išlo o reakciu na špekulácie, podľa ktorých chladné počasie a zrážky na americkom stredozápade spomalia rast zrna a úroda bude nižšia. Futures na kukuricu s decembrovým termínom dodania sa posilnil na burze CBOT na uzatváraciu cenu 570,4 centov za bušel (25,4016 kg).

Osev sóje pokročil o 14 percent a je hotový na 85 percent, ale je to menej ako vlani, kedy v rovnakom čase mali farmári zasiatych 98 percent plôch. Osev bavlny sa zlepšil na 95 percent, jarná pšenica je v USA vysiata na 92 % plôch a výsev ryža je ukončený.

Aj preto po dvoch týždňoch rastu ceny bavlny došlo k poklesu. Spôsobili to aj správy, podľa ktorých daždivé počasie v Indii a americkom Texase zvýšia úrodu. Podľa meteorológov v Indii prišli monzúnové dažde o mesiac skôr, ako je obvyklé a úhrn zrážok predstavoval 48 percent nad priemerom posledných päťdesiatich rokov.

Zlato sa prepadlo na 29-mesačné minimum

Zdroj: SITA / AP

Ilustračné foto - SITA / AP