Centrálne banky pritom v nákupe drahého kovu vo februári poľavili a zásoby kovu v ich trezoroch v druhom mesiaci roka klesli o 16 ton. Ide o prvý pokles od januára 2015. Nákupom zlata centrálnymi bankami stále kraľujú Čína a Rusko.

Rope sa začína dariť, pri medi sú investori opatrní, napriek tomu, že Čína červený kov mohutne dováža. Na trhu s agrokomoditami dominuje sója. Silnejší rast je ceny oproti ostatným základným plodinám spôsobujú problémy s počasím v Brazílii. Kukurici zase pomáha silný exportný dopyt. Ďalší vývoj plodín bude závisieť na aprílovom reporte WASDE, ktorý aktualizuje výhľad úrody a zásob.

Obrat na rope

Ceny ropy minulý týždeň najskôr klesali, potom stúpli aby vzápätí klesli. Najviac stratili vo štvrtok, keď spoločnosť Genscape zverejnila údaje, podľa ktorých zásoby ropy v strategickom termináli Cushing v Oklahome za týždeň do 5. apríla vzrástli o 255 804 barelov, a to aj napriek odstávke ropovodu Keystone spoločnosti TransCanada, ktorý zásobuje tento dôležitý uzol a štát Ilionis. Príčinou odstávky boli obavy spoločnosti z možného úniku ropy z ropovodu. Ponuka a dopyt sa však v USA vyrovnávajú, keďže Federálny úrad pre energetiku zverejnil správu, podľa ktorej zásoby komodity v USA minulý týždeň klesli o 4,9 milióna barelov.

Pred ukončením obchodovania sa straty zmiernili. Na konci týždňa však ceny ropy rástli a to najstrmšie za takmer dva mesiace. Dôvodom bol najmä pokles jej zásob ale aj produkcie v USA v týždni do 1. apríla. Objem ťažby sa znížil už desiatykrát za 11 uplynulých týždňov. Barel americkej ľahkej ropy West Texas Intermediate s dodávkou v máji sa predával po 39,80 USD (35,03 eura). To je o 2,54 dolára alebo 6,82 percenta viac ako v predchádzajúci deň na konci obchodovania.

Ceny ropy na začiatku tohto týždňa vzrástli na 4-mesačné maximum. Na ceny pozitívne vplývalo všeobecné posilnenie komoditných trhov ale aj slabší dolár, vďaka ktorému sú komodity denominované v dolároch lacnejšie pre držiteľov iných mien. Ceny podporili aj očakávania investorov pred nedeľňajším stretnutím členov Organizácie krajín vyvážajúcich ropu a producentov, ktorí nie sú členmi kartelu, v katarskej Dauhe.

Na stretnutí sa má diskutovať o možnom zmrazení ťažby na súčasnej úrovni s cieľom podporiť ceny komodity. Britská ropy Brent počas obchodovania dosiahla najvyššiu hodnotu od 7. decembra, keď nakoniec uzavrela na hodnote 42,83 USD za barel. Ľahká americká ropa posilnila na 40,36 USD za barel.

Zlato teší

Ešte v stredu ceny zlata na svetových burzách klesla, keď časť investorov vyberala zisky v reakcii na zotavenie akciových trhov. No už vo štvrtok sa situácia zmenila a žltý kov sa posilnil na dvojtýždňové maximum.

Trh reagoval na zápisnicu zo zasadnutia predstaviteľov americkej centrálnej banky. Predstavitelia amerického Federálneho rezervného systému sa totiž zhodli, že riziká spomalenia globálnej ekonomiky ich oprávňujú k opatrnému prístupu pri zvyšovaní úrokových sadzieb. Zároveň naznačili ich očakávania, že v tomto roku sadzby zvýšia dvakrát.

Aj na začiatku tohto týždňa ceny zlata stúpli a to najvyššie za takmer tri týždne. Pre značne nízke úrokové sadzby, spolu s neistotou v súvislosti s americkou menovou politikou a slabými ekonomickými údajmi vzrástol dopyt investorov po aktívach tradične považovaných za bezpečnú úschovu hodnoty, ako je zlato alebo japonský jen.

Zlato v prvom štvrťroku evidovalo pre menšie očakávania sprísnenia menovej politiky v tomto roku svoj najlepší kvartál za takmer 30 rokov. Spotová cena zlata v závere týždňa skončila na 1 257,9 dolára za troyskú uncu v New Yorku a 1 254,75 dolára za uncu v Londýne.

Čínske zásoby medi na maxime

Hoci náladu na komoditných trhoch vylepšuje v tomto roku najmä zlato a potom ropa, ktorá sa odlepila od dvanásťročných miním, darí sa ja medi. Z januárového šesťročného minima pod 4 400 dolárov za tonu vystrelila cena nahor, aby v marci znovu prekonala hranicu 5-tisíc dolárov. Je to však len polovica ceny od doby, keď sa na začiatku roku 2011 obchodovala tona červeného kovu za viac než 10-tisíc dolárov za tonu.

Počas prvého štvrťroka medi výrazne pomohla okrem zvyšujúcej sa ceny ropy aj slabší americký dolár či optimizmus okolo čínskeho trhu s nehnuteľnosťami. Diskudi na túto tému pomohli zvýšiť čínske zásoby medi až na rekordnú úroveň a názory na to, prečo je v súčasnosti čínskych viac než 400-tisíc ton kovu za viac než 2 miliardy dolárov sa rôznia. Podľa Bank of America medené rezervy v Číne, ktorá je najväčším spotrebiteľom červeného kovu na svete, naznačujú, že dopyt po kove je stále slabý.

Podľa obchodníkov sú však motorom nárastu zásob čínske huty, ktoré upisovali derivátové kontrakty ako spôsob získavania hotovosti v čase nízkych cien medi. To by ich teoreticky mohlo prinútiť k dodaniu fyzického kovu na burzu s futures v Šanghaji v čase oživenia cien s cieľom vyvolať dojem obrovských zásob, slabého dopytu a tým pádom stlačiť ceny naspäť dolu.

Dovoz medeného koncentrátu (čiastočne očistená ruda, ktorá sa neskôr roztaví a vznikne rafinovaný kov) do Číny bol na konci vlaňajška veľký a čínske huty tak získali značné zásoby medených katód. Meď ako kov, ktorý sa používa v rozvodoch, kábloch a pri výstavbe je všeobecne považovaná za kľúčový barometer zdravia čínskeho hospodárstva. Zároveň je červený kov kľúčom k bohatstvu niektorých z najväčších svetových ťažobných spoločností.

Kým v Číne zásoby geometrickou radom rastú, inde je trend opačný. Zásoby na Londýnskej burze kovov (LME) tento rok klesli o 38 percent. Celkové merateľné zásoby medi v Číne stúpli už na 900-tisíc ton, čo je najvyššia úroveň od mája 2014. Krajina sa pritom snaží do zaistiť si dostatok medi v budúcnosti aj na inom fronte – skupuje po svete medené bane. Jej záujem sa orientuje najmä na Čile.

Ceny medi však rozhodne nepodporila predpoveď banky Barclays, ktorá počíta, že dodávky kovu budú aj naďalej vyššie ako reálny dopyt. Meď, ktorá sa na začiatku apríla dostala pod 4 800 dolárov za tonu, by sa podľa banky mala v tomto štvrťroku v priemere pohybovať na úrovni 4 520 dolárov, čiže približne 5 percent nižšie ako je aktuálna cena. Oživenie do roku 2018 nepredpovedá ani najväčší svetový producent medi, chilská spoločnosť Codelco. Trojmesačný kontrakt na meď sa na konci uplynulého týždňa v Londýne na LME obchodoval za 4 663,5 dolára.

Komodity na svetových burzách
(stav k 11. aprílu 2016, spotové ceny)
Zatváracia úroveň Zmena za ostatných 12 mesiacov (%)
USD EUR1
Brent (USD/b) 42,83 -25,99 -31,21
WTI (USD/b) 40,36 -21,84 -27,35
Zlato (USD/troy) 1 254,75 3,93 -3,40
Striebro (USD/troy) 15,56 -5,98 -12,61
Meď (USD/t) 4 678,50 -22,75 -28,19
Hliník (USD/t) 1 494,75 -15,55 -21,50
Nikel (USD/t) 8 524,50 -32,25 -37,02
Olovo (USD/t) 1 684,50 -15,76 -21,70
Zinok (USD/t) 1 748 -20,64 -26,23
Cín (USD/t) 16 755 0,62 -6,47
1 Prepočet TRENDU podľa aktuálneho kurzu
PRAMEŇ: finance.yahoo.com, kitco