Citeľný pokles spustili nečakané špekulatívne výpredaje zlata na šanghajskej burze. Makléri zaznamenali počas dvoch minút predaj zlata v objeme piatich ton. Len pre porovnanie: Na šanghajskej burze sa predá zhruba 25 ton počas celého týždňa.

V priebehu dvoch minút sa ceny zlata prepadli z úrovne 1143 dolárov na 1088 dolárov za uncu, čo je prepad takmer o vyše 50 dolárov. Pod úrovňou 1100 dolárov bolo zlato naposledy v marci 2010. Cena zlata sa po špekulatívnom šoku do niekoľkých minút ustálila a mierne stúpla. 

"Zaznamenali sme čosi, čo sa dá pomenovať ako mini "crash"," popísal pre Business Insider šéf trhovej stratégie v spoločnosti IG Chris Weston.

Gold dropped over in a matter of minutes in Asia trading http://t.co/VAfyhCBkIS pic.twitter.com/MZXZCprHl1

— Bloomberg Markets (@markets) July 20, 2015

Zlato nie je v prepade cien osamotené. Ostatné drahé kovy ho nasledovali: Cena platiny klesla o 2,9 percenta na zhruba 942,5 dolára za uncu, teda najnižšie od februára 2009. Striebro oslabilo o 1,5 percenta na najnižšiu úroveň za posledných päť rokov a paládium zlacnelo o viac ako tri percentá na 593 dolárov za uncu. Tak nízka cena predstavuje najnižšiu úroveň od októbra 2012.

Uvádzame niekoľko faktorov, ktoré sa podpisujú pod pokles cien kovov (nielen zlata) na komoditnom trhu v posledných dňoch.

1. Slabší dopyt z Číny

Jedným z nich je oslabenie dopytu z Číny. "Najväčším spotrebiteľom platiny je Čína, kde sa tento kov používa hlavne na výrobu katalyzátorov do automobilov. Časť produkcie končí aj vo šperkárskych dielňach a v trezoroch, kde slúži ako uchovávateľ hodnoty," vraví analytik X-Trade Brokers Jiří Tyleček.

Podľa analytika ceny kovov klesajú v reakcii na spomaľovanie rastu čínskej dopytu a zároveň zo strachu, čo bude trh robiť na trhoch s prebytkami. "Výhľad na európsky a čínsky automobilový trh nie je zďaleka tak ružový, ako sa ešte pred niekoľkými mesiacmi zdalo," hovorí. 

Čína naráža na svoje limity a v októbri majú čínski komunisti prerokovať nový 5-ročný plán rozvoja krajiny. Súčasťou budú aj štrukturálne reformy, ktoré majú Číne pomôcť stať sa technologickým tigrom a konkurencieschopnejšou krajinou.

"Vieme o tom, že potenciál Číny ako lacnej továrne začína narážať na svoje limity a aj poprední predstavitelia sa nechali počuť, že Čína bude v budúcnosti musieť podstúpiť prechod od výrobnej ekonomiky na vzdelanostnú ekonomiku. To znamená pristúpiť k tvorbe produktov s vysokou pridanou hodnotou a lákať investorov nie len na lacnú pracovnú silu. Následne zvýšiť životnú úroveň obyvateľstva a nahradiť časť exportu rastom domácej spotreby," tvrdí analytik Trim Broker Dominik Hapl. 

2. Rezervy zlata sklamali

Dôvodom prepadu zlata sú kľúčové údaje, ktoré po šiestich rokoch odhalila čínska centrálna banka. Analytici a experti očakávali, že Čína počas šiestich rokov, keď o svojich zásobách zlata neprehovorila, objem zlatých rezerv najmenej strojnásobila. V skutočnosti na konci júna držala len 1658 ton. To je len o 57 percent viac zlatých rezerv ako v roku 2009.

#Gold crashes to 5yr low as #China's FX reserves expanded far faster than its gold reserves. http://t.co/jfUDALgjHm pic.twitter.com/YxwIzZsCvZ

— Holger Zschaepitz (@Schuldensuehner) July 20, 2015

Analytici Bloomberg Intelligence Unit odhadovali skutočný stav čínskych zlatých rezerv na úrovni približne 3500 ton. Odvodzovali to z domáceho dopytu a výkonu čínskej ekonomiky, ktorá posledné štvrťroky stráca dych a zachraňuje ju výkon akciového trhu. "Som šokovaný, ako malé číslo to je," reagoval Ross Norman, šéf londýnskej spoločnosti Sharps Pixley.

Čína je stále ďaleko v rezervách zlata za Spojenými štátmi. Američania majú podľa dát Svetovej rady pre zlato (World Gold Council - WGC) v držbe až 8133,5 ton zlata, čo je päťkrát viac ako Čína. 

3. Fed chce zvyšovať sadzby

Pokles cien kovov tlačia aj zámery americkej centrálnej banky Fed a britskej centrálnej Bank of England. Kým visí vo vzduchu hrozba zvyšovania amerických sadzieb, aktívum ako je zlato, ktoré neprináša žiadne úroky, jednoducho stráca priazeň investorov.

Tento týždeň sa na zlate podpísali slová šéfky amerického Fedu Janet Yellenovej, ktorá sa vyjadrila, že ak sa americká ekonomika bude vyvíjať pozitívnym smerom (inak povedané v súlade s očakávaním), centrálna banka je konečne zvýši sadzby už v tomto roku.

"Vyššie výnosy znamenajú konkurenciu pre zlato, ktoré ich nemá. S úrokmi úzko súvisí inflácia. Tá je v súčasnosti vo vyspelých krajinách nízka, a preto zlato ako uchovávateľ hodnôt dáva menší zmysel, než v prípade vysokej inflácie," dodal J. Tyleček.

Zatiaľ čo v prípade zlata je najdôležitejším faktorom možný rast  úrokových sadzieb, v prípade striebra, paládia a platiny hrajú väčšiu úlohu priemyselné dôvody - vysoká ponuka a pomalší rast dopytu, než sa čakalo. Najväčší spotrebiteľ týchto kovov je Čína. Preto ak Čína spomaľuje, tieto kovy majú tendenciu klesať. 

4. Na Grécko kovy nereagovali ako pred troma rokmi

Zlato (rovnako celý finančný trh) ako tradične bezpečný prístav nezareagoval ani na neistotu okolo Grécka. Keď v rokoch 2011 vrcholila Grécka kríza zlato lámalo rekordy a dosahovalo úrovne 1869 dolárov za uncu. Naopak od januára tohto roka, keď v Grécku nastúpila k moci Syriza sa zlato bez akýchkoľvek vzrušení prepadlo z úrovní 1300 dolárov na súčasných 1100 dolárov za uncu. Investori mali už plné zuby neistoty a nereagovali ani na reálne hrozby odchodu Grékov z eurozóny. 

SilverCurrent price .89Peak Price: .55 (2011)Fall: -70%GoldCurrent: $ 1108Peak Prices: 01 (2011)Fall: -40%

— Manoj Nagpal (@NagpalManoj) July 20, 2015

Zlato zásadne nereagovalo ani na prepad čínskeho akciového trhu začiatkom mesiaca - je nutné podotknúť, že spľasnutie čínskej akciovej bubliny, ktorá sa opäť nafukuje, sa očakával a menšie bubliny praskali od od apríla tohoto roka. 

Negatívny dopad na zlato však môže mať dohoda o iránskom jadrovom programe z minulého týždňa. Zrušenie sankcií a z neho prameniaci príliv ropy z Iránu na svetový trh by mohol naďalej pokračovať v znižovaní cien. Zlatu a ostatným kovom sa zvyčajne darí lepšie, keď investori očakávajú vyššiu infláciu, ktorú vyvoláva napätie vo svete či ozbrojené konflikty.